Pitäisi yöpyä perheen kanssa Varkauden lähistöllä tammikuussa pari yötä. Mistä kannattaa edullista majoitusta kysyä? Onko jotain mökkejä kentis tarjolla? Kuka tietää?
KIITOS
KIITOS
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Kylpylähotelli Kuntoranta. Se on perheelliselle hyvä paikka on mökkejä ja hotellihuoneita. Siellä on kylpylä, kiinalaista hierontaa ja on kohtuuhintainen paikka.
mitä viestissä luki, Varkauden lähistöltä mökkiä. Toisekseen Kuntorantahan on KOMMUNISMIN PYHÄ KEHTO
myös mökkejä vuokrattavana. Toisekseen, millä tavalla Kuntoranta liittyy kommunismiin??? Ettei olis taas joku pikku insinööri joka kuvittelee olevansa isompikin kiho??? Näitä besserwissereitä tässä kaupungissa riittää!
kysytään mökkiä Varkauden lähistöltä, eikä täältä tuppukylästä nimeltä Varkaus
mökit ja hotellit varattu täyteen koko maakunnassa, mutta Varkaudessa olisi tilaa. Mistä tämä mahtaa johtua, että tänne ei tule turisteja.
Tuppukylä Varkaus? MIllä perusteella?
tässä kylassä suuret ikäluokat ovat tottuneet että kaiken maksaa 'firma'. Elikkäs mistään kultturista tai muustakaan ei suostuta maksamaan;ollaan ennen ilman. Ilmaiseksi pitää saada, katsele vaikka kun jolu kauppa ilmoittaa ilmaisista kahveista tai hernekeitosta; on porukkaa jonossa.
Mutta kun olisi viinijuhlaa tai teatteria mistä pitää maksaa, ei onnistu.
Senvuoksi Varkaus on tuppukylä, syvä kommunismi ja ääretön nuukuus sen tekee.
kanssasi tästä vasemmistojohtoisesta ajattelutavasta. Tässä kaupungissa ei muutu mikään ennen kuin oikeisto puolueet ottavat vallan käsiinsä. Täällä tehdään nykyisin niin paljon hallaa veronmaksajille, ettei täällä kukaan viihdy, saatikka joku turisti vielä tänne eksyisi.
peiliin, mitä näät?
sittenhän täällä menis kaikkiasiat päin persettä jos oikeisto puolueet sai vallan oltais kohta takaisin torpari ajassa työkin pitäs varmaan alkaa tekee talkoilla
mennä huonompaan jamaan kuin mitä nyt on tilanne, vai onko vielä joku asia, mikä ei jo ole päin p:tä ?
Siinä ei isoa riskiä oteta, jos annetaan vallan vaihtua. Toinen vaihto on antaa nykymenon jatkua...siis alaspäin. Mikä pitäisi valita : varma lopputulos vai mahdollisuus ?
Minä en ymmärrä, miten joku voi vielä mussuttaa vasemmiston puolesta. Eikö todellakaan ole silmät vielä auenneet, vai aukeaako ne vasta sitten, kun ollaan kaulaa myöten suossa ja edelleen uppoamassa ? Aatteinenne olette upottamassa muitakin, kuin itsenne.
alkoivat tapansa mukaan puukottamaan toisiaan selkään...
Edullisin tapa lienee tuo Kuntoranta, mökki maksaa muutaman euron enemmän kuin huone mutta on huomattavasti rauhallisempi paikka hintaeroon nähden. Suosittelen mökkiä jos vapaata löytyy. Kylän "keskustaan" on tosin 5 kilometriä matkaa ja siellä asuminen maksaa tuplaten Kuntorantaan nähden. Mielestäni tuolla "keskustassa" asumisesta maksaisi ihan turhasta, hotelli on hyvä mutta Kuntorantaan nähden mitään lisää ei saa iltaelämään, kummatkin paikat ovat täysin kuolleet kahdeksan jälkeen...
kiitos. vähän tuli kiihkeäsävyistä tekstiä. uskallämme kuitenkin sinnepäin tulla. otettiin kavereiden kanssa muuten mökki jostain niemenkylä...tai siis joku sellainen.
kaikkea hyvää
Moikka!
Tietääkö kukaankuka hallitsee nykyään entistä Ahlströmin Kinkamon huvilaa ja voiko sitä vuokrata kokous tarkoituksiin?
Olisin kovin kiitollinen tiedoista.
Varmaan kannattaisi kysyä kiinteistö oy Egantista. Eganttihan omistaa ainakin suurimman osan entisistä Ahlströmin kiinteistöistä Varkaudessa.
mielellään antavat Kinkamon vuokralle...
http://hirvola.fi/ on edullinen ja lähellä :) loistava palvelu ja maukas aamupala ! Suosittelen lämpimästi :)
Matkailijat kiertävät Varkauden kaukaa. Savonlinna kasvattaa matkailijamääriään
huimasti myös syys- ja talviaikaan.
Varkauden matkailusta vastaava Marttakerho, olisiko jo syytä alkaa tekemään
asian suhteen jotain.
Itä-Savo kirjoittaa seuraavaa:
Matkailussa hyvät tunnusluvut
08.12.2012 09:40
Venäläisten matkustaminen Savonlinnan seudulle kasvoi hurjasti syyskuussa viime vuoden syyskuuhun verraten. Savonlinnan matkailusyksyn kokovartalokuva näyttää muutenkin valoisalta.
Varaustilanne sekä hotelleissa että vuokramökeissä on loppuvuodeksi hyvä. Sellaista sormituntumaa on saatu yrityksistä Savonlinnan Seudun Matkailuun.
Savonlinnan Seudun Matkailun toimitusjohtaja Kiti Häkkinen muistuttaa, että syksylläkin Savonlinnan seudulla viettää vapaa-aikaansa eniten suomalaiset matkailijat, mutta selkeästi reippaimmin kasvava matkailijaryhmä saapuu tänne Venäjältä.
Totta töriset. Toiset kaupungit osaa hoitaa matkailuasiansa,
toiset taas ei. Varkautta on aika toivoton nostaa matkailu-
kaupungiksi, kun on tyritty monissa asioissa ja huonoa
imagoa ei edes yritetä "osata" korjata.
Taitaa olla Scandic Oscar ainut oikea hotelli, jos tällä seudulla haluaa yöpyä.
Mökeistä en tiedä.
Villi Pohjolalla on muutama mökki Varkauden ympärillä.
http://www.villipohjola.fi/sivustot/VilliPohjola/fi/kamppalomat/Sivut/ita-suomi.aspx
M589 Vatunki
M611 Sirpukka
M597 Valkeinen
Eikun mökkeilemään.
Vieläkö Päiviönsaarella on Keskus Hotelli ?
Tuli vietettyä yö Varkaudessa ja emme tule enää koskaan ja
uskomme ettei lapsemmekaan.
Laittakaa 5-tien varteen lappu, EMME KAIPAA MATKAILIJOITA
vittuako uikutatte,menkää sinne mistä tulittekin
Ihanko sieltähän sinäkin tulit äitis loorasta. On kielenkäyttöä,,v sitä.vtätä, mikään ei ole yököttävämpää kuin kiroileva tai känninen nainen ,varsinkin tyrkyt jotka luulevat ovansa kauniita .
Kun kerran osaa käyttää nettiä, niin luulis löytävän yöpymispaikat ja hinnatkin, eikö??
" tietämätön turisti
29.12.2007 12:36"
Joo,heh.
apassi
krais
vp tissari