Perustakaa nyt suomi24:ssä kunnon puukkojunkkaripohjalaisvitsipalsta, kun kerran tälle tielle lähditte. Pohjalaisista on kiva laskea herjaa, kun ne piruparat ottavat kaiken tosissaan. Surkeallakin vitsillä saa pilattua pohjalaisen päivän ;)
Ei muuten taida olla Suomessa toista maakuntaa, jossa asiat otettaisiin niin vakavasti. Siis huonokin vitsit.
;) Kylä' lähtee...
Pohjalaisvitsit
7
6974
Vastaukset
- noh
Kyllä yks muukin maakunta tulee mieleen missä tosikkoja löytyy, katteleppa tätä palstaa alaspäin
- timppa
Mitä eroa on pohjalaisella ja metrillä ratakiskonpätkää ? Pohjalainen ei taivu !!!!
Heko heko- rami-49
Nii in timppa...selekärankaa pitää miähes olla :)
- Rumaahinen
En oo ikinä tavannu pohojalaasista kertovaa vitsiä, joka olis mun päivän pilannu, kaikissa pohjalaivitseissä ilmenee jollakin tavalla kunniootus pohojalaasta heimoa kohtaan. Pohojalaaset on rehtiä toiminnan miähiä, jotka ei turhia suutaan soita ja aikaale, vaan pistävät tuulemaan.
Aina oon keherannut ja uskaltanu sanoa, jotta mä oon pohojalaanen. Tietenkin on joskus tullut ihimisiä jotka alakaa mussuttamaan jotakin ja samalla ovat paljastaneet oman sivistymättömyytensä asian suhteen. Useinmiten, kun porukat kuulevat että on lähtöisin Pohjanmaalta, he alkavat ylistää pohjalaista yritteliäisyyttä ja elämäntapaa. Pohojalaisilla uskoisin olevan Suomen heimoista parhaan maineen. - Oon kuullu
Pohojanmaalla meni vanha pappa lääkäriin, kun se oli saanut melekoosen tällin silimäänsä. Lääkäri kysyy, että mistä tuo on tullu.
- Tappelussa, vastasi pappa.
- Hyite, kuinka te vanha miäs kehtaatta tapella tualla lailla!
Pappa alakaa selostaa:
- Eihän musta enää oo tappelemaan, vanhasta ukosta. Kun miehet tappeli, niin minä konttasin lattialla ja katkoon niiltä puukolla akillesjänteitä, silloon joku potkaasi mua vahingossa silimään.
_________________
Kortesmarkista oli yksi pahapäinen miäs lähtenyt Härmän puolelle tappelemaan. Kun volttilaaset kuulivat, että sellainen suuri tappelija oli tullu niiren kylään, niin ne keräs oikein isoon miäsporukan ja lähtivät ajamaan takaa sitä markkilaasta. Kortesjärven ukko oli juossut edeltä karkuun ja huutanut takaa-ajajilleen:
- Kyllä ootta hölömöjä kun tuolaisella porukalla juoksette, juoksisin minä karkuun yhdenkin edellä.
____________________
Kerran Isontalon Antti oli mennyt Kortesjärven Peliseen häjyylemään Isoo-Erkille. Erkki oli heittänyt Antin pihalle ja sanonut:
- Ei meillä lyärä, meillä nakellaan.
(Tämä on tosi tapaus. Seuraavasta en tiedä onko se ihan totta.)
_______________________
Härmäläiset olivat valehdelleet Isoo-Erkille, että Isoo-Antti jaksaa nostaa junan tavaravaunun toisen pään ilimaan. Ei Erkki sitä tietenkään uskonut, mutta härmäläiset alkoivat väittivää, että Erkki olisi salaa kiertänyt asemalle kokeilemaan, että nouseeko se vaunu. - erfghbnjkiolö
Pohjanmaalla meni eräs emäntä lääkäriin valittamaan vasenta jalkaansa. Kun poytilas oli ottanut kengän ja sukan pois, sanoi lääkäri:
-Noin likaista jalkaa en ole ikinä nähnyt. Jos läydätte jostain likaisemman koiven, niin saatte satasen.
Emäntä potkaisi oikean jalkansa paljaaksi ja sanoi:
- Annapas satanen! - Niksnaksnik
Eräs turkulainen mies oli ostanut moottoripyörän ja lähti sillä tutustumaan Pohjanmaahan. Lakeudella tuuli kävi ikävästi vetoketjun raosta rintaan, niinpä hän käänsi takin selkiperin. Kohta hän kuitenkin hurautti pyörällään kahelikkoon. Paikalle sattui pohjalaisisäntä heinäkuormineen ja päätti mennä auttamaan turkulaista. Paikalle tuli myös ambulanssi. Ensihoitaja kysyi isännältä, että elikö turkulainen, kun te tulitte paikalle?
- Kyllä se eli, mutta se kuali, kun mä käänsin sen pään oikeen päin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu128966Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli37887Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47829Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus50731Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva143724- 54721
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e32713Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42676Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy187670Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali136665