mercruiser 3.0 +alpha one -95 +kolahdus

Onko kyseisessä mallissa ns. mikrokytkin joka laskee kierroksia kun vaihde laitetaan päälle?
Ja jos on niin missä se sijaitsee?
Kun kuulostaa vaan aika kovalle kolahdukselle kun vaihteen laittaa päälle..
Onko tälle mikrokytkimelle olemassa virallinen englanninkielinen nimi?
Kiitos
102915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

en tiedä mutta mikrokytkin pitäisi olla micro-switch.

Äänestä

Tuota vehjettä en tunne, mutta yleensä mikrokytkimet sijaitsevat kaukosäätimessä.

Äänestä

Siellähän se missä vaijjerit tulee koneseen ...
hyvä systeemi mikäli se toimii,, mutta jos hiukankin reistailee niin on aika vit...mainen laittaa kohilleen

Äänestä

on tervettä, rutina ei,eikä vaihteen pois päältä pomppiminen. mikro maadoittaa sytytyksen hetkeksi eli moottori meinaa sammua,mutta ajallisesti niin lyhyt aika että ei kerkiä ,jotta vaihde saadaan helpommin POIS päältä. mikron EI pidä toimia vaidetta kytkettäessä.
Jos mikron säätämisen /mootorin sammumisen kanssa ongelmia,niin ne yleensä häviää kun vaihtaa vetolaitteelle menevän kaapelin ,joka vuosien saatossa on alkanut takertelemaan( pitää olla aivan herkkä).

Äänestä

isomissa ja taitta katkaista sytystysvirtaa ainakin yhdeltä pytytlä tuolla hetkellä!

Mercruiser Thunderbolt ignition system...

Äänestä

ainakin vanhemmissa malleissa (-88) siellä moottorin kyljessä, samassa kohdassa mihin kiinnittyy vaihteiston ja kaasun vivusto. Ne on aika helppo tunnistaa. Mikrokytkimien tarkoitus on estää koneeen käynnistäminen vaihde päällä sekä laskea kierroksia vaihdetta vaihtaessa. Vaihdetta vaihtaessa koneen kierrosluku puolittuu mikrokytkimien asennon mukaan, mutta kierosluvun puolittamisen tekee kyseisessä tilanteessa varsinaisesti ns. ESA moduuli. Kolahduksia ei kannata pelätä, mutta rutinat yms. kannattaa selvittää.

Äänestä
  • Höpö höpö.. Otappa eka selvää enneku tuut proffailemaan! Mikrokytkin ainoastaan maadottaa puolan plussan kun vetää vapaalle.

    Äänestä

  • Tietomies24124 kirjoitti:

    Höpö höpö.. Otappa eka selvää enneku tuut proffailemaan! Mikrokytkin ainoastaan maadottaa puolan plussan kun vetää vapaalle.

    Jos puolan plussa maadotetaan suoraan, kone sammuu. Koneen käynistyksenesto vaihde päällä on kaukosäätökahvassa.

    Äänestä

Siinä koneen päällä, katkaisee juuri lyhyeksi hetkeksi, kun laittaa vaihteen päälle. Ei ehdi sammua. Musta myöntyi, jossa kaksi metallilankaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaihdeääni kirjoitti:

Onko kyseisessä mallissa ns. mikrokytkin joka laskee kierroksia kun vaihde laitetaan päälle?
Ja jos on niin missä se sijaitsee?
Kun kuulostaa vaan aika kovalle kolahdukselle kun vaihteen laittaa päälle..
Onko tälle mikrokytkimelle olemassa virallinen englanninkielinen nimi?
Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu