Mielen syövät!

Unettoman aamuyön ajatuksia: Kateus, kauna, katkeruus, ilkeys ja ahneus, ne ovat mielen syöpiä, mutta onneksi olen välttynyt niiltä ainakin toistaiseksi. Ne myrkyttävät ihmisen koko elämän, eikä niihin taida olla edes mitään tehokasta hoitoa.
7482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Täällä on nähtävissä mitä mielen syöpä teettää. Eiköhän tuohon tepsi myös rauhoittava lääkitys, mielellään vahva sellainen. Surkeita tapauksia.

Äänestä
  • Edellinen viesti oli tarkoitettu vain ja ainoastaan tälle syövistä kamalimpaan sairastuneelle raukalle ja paskakärpästäkin vähäisemmälle puskahuutelijalle ei teille selkärankaisille nimimerkkiä käyttäville. Tästä paskakärpäselle rauhoittavaa!

    Äänestä

  • Syövistä kamalin mielen syöpä kirjoitti:

    Edellinen viesti oli tarkoitettu vain ja ainoastaan tälle syövistä kamalimpaan sairastuneelle raukalle ja paskakärpästäkin vähäisemmälle puskahuutelijalle ei teille selkärankaisille nimimerkkiä käyttäville. Tästä paskakärpäselle rauhoittavaa!

    HYVIN SANOTTU!KIIIITOS!

    Äänestä

Sädehoito auttaa toisinaan joillain noihin mielen syöpiin. Etenkin kaamosaikaan moni saa siitä avun.
Sitä sädehoitoa annetaan yleensä kirkasvalolampulla.

Äänestä

on omien ajatusten muuttaminen. Se on tehtävä itse. Toisten ajatuksia ei voi muuttaa. Toiset eivät voi muuttaa sinun ajatuksiasi. Jos kauna ja katkeruus on aiheuttanut meille syövän, parannetaan itsemme siivoamalla ajatusmaailmamme.

Vaikkei se niin helpolta tunnu, tosi kuitenkin on, että jokainen, ihan jokainen, pystyy kontrolloimaan ajatuksiaan. Se vaan on elinikäinen projekti.

Jotkut ihmiset ovat kuin syöpä; vihaavia, itsekkäitä, julmia. Parannuskeinot löytyy siihenkin, mutta vain sen ihmisen mielen paranemisen kautta.

Äänestä
  • Ajattelin lähinnä muutamia työtovereitani, kun tuli mieleeni nämä mielen syövät. Omaa etua ja lisää rahaa tavoitellaan keinoja kaihtamatta. Koko maailma on jotenkin vääristynyt joidenkin ihmisten ajatuksissa, esim. oikeudenmukaisuudella ja solidaarisuudella ei ole mitään merkitystä. Työssäkäynnistä tehdään yhtä helvettiä, kun pilataan työilmapiiri ahneudella ja kateudella.

    Äänestä

  • nuuskamuikkunen` kirjoitti:

    Ajattelin lähinnä muutamia työtovereitani, kun tuli mieleeni nämä mielen syövät. Omaa etua ja lisää rahaa tavoitellaan keinoja kaihtamatta. Koko maailma on jotenkin vääristynyt joidenkin ihmisten ajatuksissa, esim. oikeudenmukaisuudella ja solidaarisuudella ei ole mitään merkitystä. Työssäkäynnistä tehdään yhtä helvettiä, kun pilataan työilmapiiri ahneudella ja kateudella.

    työpaikalle ei kovin ikävä ole,tuonkaltaisten takia,
    vaikka onhan siellä onneksi mukaviakin ihmisiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuuskamuikkunen` kirjoitti:

Unettoman aamuyön ajatuksia: Kateus, kauna, katkeruus, ilkeys ja ahneus, ne ovat mielen syöpiä, mutta onneksi olen välttynyt niiltä ainakin toistaiseksi. Ne myrkyttävät ihmisen koko elämän, eikä niihin taida olla edes mitään tehokasta hoitoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu