Käsinkirjoitettu

boarding pass?

Ihan mielenkiinnosta kysäisen, että onko Blue1:lla yleisesti käytössä käsinkirjoitetut koneeseen nousukortit (boarding card), kun Yhdysvaltalaisen sanomalehden keskustelusivulla asiaa ihmetellään kovasti? Siellä matkustaja oli kiinnittänyt huomiotaan Kittilän kentällä käsinkirjoittettuihin bordareihin ja kysyykin muilta matkustajilta, että milloinka viimeksi ovat törmänneet samaan.

Kyse ei ole mikään oienen sanomalehden jutusta, vaan ihan yhden merkitävimmän valtakunnallisen sanomalehden sivusto.

Itse olen ainakin niillä muutamilla kotimaan lennoilla saanut printatun bordarin aina. Taitaa olla Kittilän kenttä tässä mielessä poikkeus, vai oliko kyse vain jostain poikkeustilanteesta, tietokonejärjestelmä tai printteri hajalla?

Kuinka se nyt siis on esim Rovaniemellä ja Kittilässä Blue1:n lennoilla?

5

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla vanhaa

      tietoa jo, mutta mainitaan nyt kuitenkin asiaan liittyen.Kesällä 1987 lentelin kotimaan nuorison kiertolipulla tms runsaassa viikossa (9pv) 40 lentoa ja silloin ainakin muistaakseni lähes kaikilla kentillä (ehkä H-Vantaa ainoa poikkeus), annettiin sellanen kämmentä pienempi pahviläpyskä muovitaskussa check-innissä ja siinä oli käsinkirj. lennon numero. Nämä kaikki lennot oli silloin Finnair Finnaviation Karair-lentoja. Blue1 ei silloin vielä ollut edes toiminnassa, ainakaan tuolla nimellä, ehkä joku esi-isä firma lenteli.

    • ...
      • tuossa on

        jos printteri ei toimi, niin sitten kirjoitetaan käsin. Ja Blue1:n kotimaanlennoilla Helsinkiin päin ON paikkanumerot.


      • ...

        No ainakin USAn Todayn matkatoimittaja piti tätä outona. Itse lensin viime vuonna ainakin 50 lentoa, ja kertaakaan en saanut käsinkirjoitettua boarding passia. Mutta sovitaan nyt sitten niin, että tuossa ei ole mitään outoa.


      • ninno
        ... kirjoitti:

        No ainakin USAn Todayn matkatoimittaja piti tätä outona. Itse lensin viime vuonna ainakin 50 lentoa, ja kertaakaan en saanut käsinkirjoitettua boarding passia. Mutta sovitaan nyt sitten niin, että tuossa ei ole mitään outoa.

        ...ei tietääkseni ole SAS:n järjestelmän kanssa yhteen sopivaa C/I:n järjestelmää jote bordarit kirjoitetaan käsin. Ihan normis meininkiä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe