Mitenkä tämän ongelman voisi korjata:
# kedit /etc/apt/sources.list
Xlib: connection to ":0.0" refused by server
Xlib: No protocol specified
kedit: cannot connect to X server :0.0
Siis konsolissa ei saa sources.list:aa, eikä paljon muutakaan avattua. nano:lla kyllä toimii, olisi mukavampi käyttää noita "helppoja" editoreja.
X-ongelmia
9
514
Vastaukset
- zxcvbnm
Rootilla ei ole lupaa käyttää äksää. Lupa on annettava jollain keinolla. KDE:ssä fiksuin tapa on käyttää kdesu-komentoa eli kdesu kedit. Gnomessa vastaava graafinen su-komento on gksu.
- Tee näin
Eli mene valikkoon ja sieltä kohtaan " suorita komento " ja kirjoita avautuvaan laatikkoon kdesu kedit /etc/apt/sources.list ja anna root salasana. Näin pääset graaffisessa tilassa muokkamaan mitä vain kuhan muistat laittaa kdesu käskyn..
että johtuu siitä et yrität root-käyttäjänä avata peruskäyttäjän konsolista tuota editoria!?
- ymmärrä
"# kedit /etc/apt/sources.list
Xlib: connection to ":0.0" refused by server
Xlib: No protocol specified
kedit: cannot connect to X server :0.0"
Tuli mieleen: Voisiko (virhe)ilmoitus olla joskus tulevaisuudesa kehittyneempi niin, että osaamatonkin käyttäjä heti ymmärtäisi, mistä on kysymys ja ilmoitus antaisi samalla ohjeen ongelman korjaamiseksi. - konsolissa
zxcvbnm
[Rootilla ei ole lupaa käyttää äksää. Lupa on annettava jollain keinolla. KDE:ssä fiksuin tapa on käyttää kdesu-komentoa eli kdesu kedit. Gnomessa vastaava graafinen su-komento on gksu.]
TÄMÄ TOIMII
Tee näin
[ Eli mene valikkoon ja sieltä kohtaan " suorita komento " ja kirjoita avautuvaan laatikkoon kdesu kedit /etc/apt/sources.list ja anna root salasana. Näin pääset graaffisessa tilassa muokkamaan mitä vain kuhan muistat laittaa kdesu käskyn.]
TÄMÄKIN TOIMII. Harvoin tulee käytettyä tuota 'suorita komento' laatikkoa, näyttää kuitenkin olevan ihan fiksu juttu, jää kaikki turha räpellys pois. Pitää käytellä sitä vähän enemminkin.
djmosse
[ että johtuu siitä et yrität root-käyttäjänä avata peruskäyttäjän konsolista tuota editoria!? ]EI JOHDU SIITÄ, ei toimi missään konsolissa.
ymmärrä
[Tuli mieleen: Voisiko (virhe)ilmoitus olla joskus tulevaisuudesa kehittyneempi niin, että osaamatonkin käyttäjä heti ymmärtäisi, mistä on kysymys ja ilmoitus antaisi samalla ohjeen ongelman korjaamiseksi.] SAMAA MIELTÄ,vieläkin on selvittämättä miksi rootilta katosi lupa ihan noin vain, ja miten sen saa takaisin.
Kiitos teille, taas opin jotain uutta.- konsolissa
djmosse kirjoitti:
EN sanonut et oli AITO konsoli, vaan voithan sä ihan ikkunassakin ajaa konsolia!
:-DLöydän vain nämä:
1 konsole (se perinteinen)
2 komentotulkki-pääkäyttäjä
3 suorita komento
4 alt ctrl f2....
misään näistä ei pääse kirjautumaan X:ään root:ina ilman kdesu komentoa, tämmöstä bugia ei ole tullut vastaan vuosien linuxkäytön aikana edes debianeissa.
Mitä mahdat tarkoittaa tuolla 'toimivalla' ikkunassa ajettavalla ei aidolla konsolilla.
- potkiskelkkis
jos rootille valittaapi tuollaisa niin mä kopsaan peruskäyttäjän kotihakemistosta .Xauthority-tiedoston rootin kotihakemistoon.
sen jälkeen rullaa.- konsolissa
Toimii nopeammin kuin ennen, komentoriville ei tule mitään error,eikä muitakaan turhia tekstejä vaan kedit avautuu heti.
Kiitos, taas oppi jotain..
Ps,
siellä /root kansiossa oli tyhjä .Xauthority asiakirja, jonka poistin ensin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1404827Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793492SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt272514SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402203Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä562018Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632003Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851953Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231951Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191418Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941235