Hintataso Wienissä....

Ensikertalainen

Mikä on Wienin hintataso Suomeen verrattuna ? Esim. kahvilat ja ostokset yms. Mitä Wienistä kannattaa ostaa ?

4

4878

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hinnoista

      Kahviloiden hintatasoa pitäisin laatuun ja kuuluisuuteen nähden edullisena. Kahviannoksia on kymmeniä ja "hienoissakin" kahviloissa hinnat liikkuvat kahdesta ja puolesta eurosta kuuden euron kieppeille. (Kalliimmissa on alkoholia mukana.) Ihanat kakkupalat maksavat 3 - 5 euroa, aito Sacherkin alle 5.

    • ----

      Olen kuullut, että hintataso suunnilleen suomen luokkaa. Vaatteet hieman kalliimpia, ruoka ja alkoholi halvempaa. Joissakin nähtävyyskohteissa saattaa joutua maksamaan jopa eri huoneista näyttelyissä erikseen..

      • kääntöpuoli

        No se on ihan miten näet tuon asian, että maksat eri huoneista... Mun mielestä se on hyvä juttu kun esim. jossain museoissa voi jättää jo näkemänsä näyttelyn (esim. sellanen joka on aina siellä) väliin ja katsoa vain sesonkinäyttelyn mikä on siis halvempi kuin lippu koko museoon. Yleensä on aina tarjolla semmosiakin lippuja missä koko museo/nähtävyys on saman lipun alla mikä on tietysti kallein tai sitten lippu jossa itse valitsee mitä katsoo niin ettei maksa kaikesta mitä on tarjolla. Jokainen sitten päättää itse onko se hyvä vai huono juttu jos tarjolla on halvempikin vaihtoehto.

        Schönbrunnin linnassa voi esimerkiksi päättää itse katsooko koko linnan vai osan siitä. Minusta tämä on hyvää palvelua, sillä osaa nähtävyyksissä kiinnostaa tietyt asiat ja tiettyyn rajaan saakka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      125
      1805
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      867
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      150
      844
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      800
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      772
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      702
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      42
      657
    8. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      71
      654
    9. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      259
      651
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      587
    Aihe