Hintataso Wienissä....

Ensikertalainen

Mikä on Wienin hintataso Suomeen verrattuna ? Esim. kahvilat ja ostokset yms. Mitä Wienistä kannattaa ostaa ?

4

4839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hinnoista

      Kahviloiden hintatasoa pitäisin laatuun ja kuuluisuuteen nähden edullisena. Kahviannoksia on kymmeniä ja "hienoissakin" kahviloissa hinnat liikkuvat kahdesta ja puolesta eurosta kuuden euron kieppeille. (Kalliimmissa on alkoholia mukana.) Ihanat kakkupalat maksavat 3 - 5 euroa, aito Sacherkin alle 5.

    • ----

      Olen kuullut, että hintataso suunnilleen suomen luokkaa. Vaatteet hieman kalliimpia, ruoka ja alkoholi halvempaa. Joissakin nähtävyyskohteissa saattaa joutua maksamaan jopa eri huoneista näyttelyissä erikseen..

      • kääntöpuoli

        No se on ihan miten näet tuon asian, että maksat eri huoneista... Mun mielestä se on hyvä juttu kun esim. jossain museoissa voi jättää jo näkemänsä näyttelyn (esim. sellanen joka on aina siellä) väliin ja katsoa vain sesonkinäyttelyn mikä on siis halvempi kuin lippu koko museoon. Yleensä on aina tarjolla semmosiakin lippuja missä koko museo/nähtävyys on saman lipun alla mikä on tietysti kallein tai sitten lippu jossa itse valitsee mitä katsoo niin ettei maksa kaikesta mitä on tarjolla. Jokainen sitten päättää itse onko se hyvä vai huono juttu jos tarjolla on halvempikin vaihtoehto.

        Schönbrunnin linnassa voi esimerkiksi päättää itse katsooko koko linnan vai osan siitä. Minusta tämä on hyvää palvelua, sillä osaa nähtävyyksissä kiinnostaa tietyt asiat ja tiettyyn rajaan saakka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2709
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2458
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2141
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1996
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1482
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1343
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      51
      1011
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      964
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      778
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      771
    Aihe