Mikä on Wienin hintataso Suomeen verrattuna ? Esim. kahvilat ja ostokset yms. Mitä Wienistä kannattaa ostaa ?
Hintataso Wienissä....
4
4843
Vastaukset
- hinnoista
Kahviloiden hintatasoa pitäisin laatuun ja kuuluisuuteen nähden edullisena. Kahviannoksia on kymmeniä ja "hienoissakin" kahviloissa hinnat liikkuvat kahdesta ja puolesta eurosta kuuden euron kieppeille. (Kalliimmissa on alkoholia mukana.) Ihanat kakkupalat maksavat 3 - 5 euroa, aito Sacherkin alle 5.
- ja ne puitteet
http://www.oikotie.fi/s/travel/destination?id=219&mainNavi=travel&subNavi=travel_vacation
http://www.iltalehti.fi/tsau/matkakohteet/EUROOPPA/wien.shtml
ah ruokaa
http://www.aboutvienna.org/recipes/recipes.htm
ja kakkulat http://www.aboutvienna.org/best_adresses/cafes.htm Olen nähnyt ihmeen :kakkua ja olutta lounaaksi.
http://www.aboutvienna.org/best_adresses/shopping.htm
ja kielen murre
http://www.finpro.fi/fi-FI/Market Information/Country Information/EU Countries/Austria/Itävalta
Keväällä heurigen ja schrammel-musiikkia Grinzingingissä http://www.lokalfuehrer.at/?site=anzeigen&art=14&g=2
http://www.wordtravels.com/Cities/Austria/Vienna
Valssin ja operetin mahtikaupunki http://www.viennaticketoffice.com/operette_it.phpKuinka sulavan kepeästi kaikki sujuu.
- ----
Olen kuullut, että hintataso suunnilleen suomen luokkaa. Vaatteet hieman kalliimpia, ruoka ja alkoholi halvempaa. Joissakin nähtävyyskohteissa saattaa joutua maksamaan jopa eri huoneista näyttelyissä erikseen..
- kääntöpuoli
No se on ihan miten näet tuon asian, että maksat eri huoneista... Mun mielestä se on hyvä juttu kun esim. jossain museoissa voi jättää jo näkemänsä näyttelyn (esim. sellanen joka on aina siellä) väliin ja katsoa vain sesonkinäyttelyn mikä on siis halvempi kuin lippu koko museoon. Yleensä on aina tarjolla semmosiakin lippuja missä koko museo/nähtävyys on saman lipun alla mikä on tietysti kallein tai sitten lippu jossa itse valitsee mitä katsoo niin ettei maksa kaikesta mitä on tarjolla. Jokainen sitten päättää itse onko se hyvä vai huono juttu jos tarjolla on halvempikin vaihtoehto.
Schönbrunnin linnassa voi esimerkiksi päättää itse katsooko koko linnan vai osan siitä. Minusta tämä on hyvää palvelua, sillä osaa nähtävyyksissä kiinnostaa tietyt asiat ja tiettyyn rajaan saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2788298Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat664972Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2804320SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden542957Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12426Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31810Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51677- 1091669
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401573Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01550