Salaiset uudenvuodenlupaukset

Hei!

Olen Etelä-Saimaan Haloo!-nuortensivun avustaja, ja teen lehteen juttua salaisista uudenvuodenlupauksista. Aiotko luvata vuodelle 2008 jotain, mitä et kuitenkaan halua kertoa esimerkiksi ystävillesi tai perheellesi? Mitä lupaat, ja miksi et halua muiden tietävän lupaustasi?

Mainitsethan vastauksessasi etunimesi (tai että haluat esiintyä keksityllä nimellä) ja ikäsi.

Suuret kiitokset vastaajille ja oikein hyvää uutta vuotta!

Salla Oilinki
5497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lupaan etten tapa ketään! en tiiä pystynkö siihen tänäkään vuonna

Äänestä

En tehnyt ns. lupausta silleen kello 00:00
koska en oikeen välitä millon sen teen, jos teen.
Mielestäni se on ihan sama, lupauksen voi aina tehdä, ja aina koittaa toteuttaa.
Mutta asiaan, siis voin pitää tätä ''uudenvuodenlupauksena'', että alan elämään terveellisemmin ja koitan tulla toimeen kaikkien kanssa niin, ettei kukaan vihaisi minua. Kaikella toki rajansa, en ala kenenkään orjaksi, enkä aio mielistellä. Mutta mukava haluan, ja yritän olla. Dodiih.. Ja jos tää lupaus menee johonkin lehteen niin ei ainakaan mun nimellä. Mun nimee ei oo joka toisella ihmisellä, ja vaikka en asu missään Etelä-Saimaan kohdilla, enkä tiiä oikeestaan ees missä se on ja mikä lehti niin laitappa jokin salanimi mun vastaukselle.
Ps. Ikäni on 14v, kolmen kuukauden päästä 15v.

Äänestä

Lupasin pysyä Herrani Jeesuksen Kristuksen tahdossa ja Hänen kanssaan. Tehdä kaikkea sitä, mitä Hän haluaa minun tekevän. (Ei ole mikään vitsi)
Ikäni on 17.

Äänestä

Eli lupasin itselleni vähentää herkkujen syöntiä ja ruveta vähän liikkumaan. En kertonut tästä muille, koska minulla ei ole ylipainoa (vielä) eli minulla ei siis tavallaan ole kunnollista tarvetta alkaa urheilemaan.

- John 15v.

Äänestä

En nyt tiedä lasketaanko tätä uudenvuodenlupaukseksi,
mutta olisi tarkoitus pitää tipaton tammikuu, ellei tipatonta yhdeksää kuukautta... ;<

Ja ikää 15 vuotta. Nimeksi käyköön tuo Odena.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SallaO kirjoitti:

Hei!

Olen Etelä-Saimaan Haloo!-nuortensivun avustaja, ja teen lehteen juttua salaisista uudenvuodenlupauksista. Aiotko luvata vuodelle 2008 jotain, mitä et kuitenkaan halua kertoa esimerkiksi ystävillesi tai perheellesi? Mitä lupaat, ja miksi et halua muiden tietävän lupaustasi?

Mainitsethan vastauksessasi etunimesi (tai että haluat esiintyä keksityllä nimellä) ja ikäsi.

Suuret kiitokset vastaajille ja oikein hyvää uutta vuotta!

Salla Oilinki

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu