Venezuela vai Mauritius?

Kipau

Olen kohta menossa maailmalle viettämään ainutkertaista 50:s synttärijuhlaa naisena yksin. Nyt haluan tietää kumpi parempi?

11

4952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veteen

      Venezuela on sen verran iso maa, että riippuu vähän siitä mihin päin maata olet ajatellut suunnistaa.

      • hotellikin

        Venezuela on erittäin turvaton maa. Ei edes hotellihuone ja valppaus auta säilyttämään omaisuuttasi. Koko ajan pitää olla varuillaan ja se on lomalla aika kiusallista.

        Jos menet Margarita saarille, siellä ei onneksi tarvitse kuljettaa paljoa rahaa mukana liikkuessaan, koska hotellit ovat All inclusive-tyyppiä eli kaikki sisältyy hintaan. Saa syödä ja juoda yötä päivää niin paljon kuin haluaa, eikä maksa mitään.
        Muuten Margarita saaret on maailman tylsin paikka. Juomareille se on kuin paratiisi. Ei siellä selväpäisiä juuri tapaakaan.


    • lomailija

      Olin 2007 maaliskuussa Isla Margaritalle perheeni kanssa. Pidimme paikasta. Teimme muutaman retken ja kävimme keskustassa useamman kerran taxilla.Emme pitäneet paikkaa turvattomana, tosin emme siellä yöllä liikkuneet. Hotellissa oli joka ilta järjestetty hienot showt ja sen jälkeen olikin jo niin väsynyt että halusi vain nukkumaan. Olimme all inclusive hotellissa, eikä siellä näkynyt yhtään kännistä koko kahden viikon aikana, vaikka drinkkejä sai muistaakseni aamu kymmenestä lähtien.

      Marras-joulukuussa olimme kaksi viikkoa Mauritiuksella. Viikko hotelli Sugar beachissä (Flic Flack)ja viikko Grand Baiessa Hotelli Mauriciassa. Pidimme Sugar Beachista enemmän. Siellä oli paratiisimainen tunnelma aamiaisesta illalliseen asti.Ravintola oli kauniisti sijoitettu ja rauhallinen eikä astioiden kilkatusta ollut niin kuin Mauriciassa oli. Valtavat hiekkarannat jatkuivat ja jatkuivat eli kävelimme 4-5 tuntia päivittäin rantoja, välillä snorklaten tai vain uiden. Riutat kiertävät saaren eli aallokkoa ei juurikaan ole, toisin kuin Isla Margaritalla, oli lähes koko ajan kova aallokko ja se esti uimista meressä.
      Jos valitsisin kokemuksesta kumpaan paikkaan menisin, niin Mauritius olisi ykkönen, koska rakastan kävelemistä (altaalla makaamisen sijaan)ja sitä pysytyy Mauritiuksella tekemään joka paikassa koska rannat ovat yhteisiä ympäri saaren ja kaikilla on oikeus rantoihin.

      • IslaDeMargarita

        Kaikki rannat ovat yleisiä myös Margaritan saarella, yksityisiä rantoja ei ole, joten saa sielläkin kävellä missä vaan. Margaritalla on 167 kilometriä rantaviivaa ja siitä suurin osa hiekkarantaa.

        Muuten en kommentoi, että kumpaan kannattaisi mennä. Suosittelisin googlettamaan tietoja kummastakin kohteesta. Aika nopeasti sitä huomaa, että kummasta sitä itse on kiinnostuneempi ja sitten eikun paikan päälle katsastamaan, että oliko oikeassa. :)

        Mauritiukselta tosin löytynee enemmän valikoimaan luksus-makuun, vaikka on Margaritallakin paikallinen Hilton.


    • ***********

      Maurutiuksesta ei ole omakohtaisia kokemuksia, mutta Venezuelan Isla Margarita ja varsinkin Playa el Aqua oli ihan tylsä paikka eikä sekään turvallinen, koska tiedän että sielläkin on jouduttu rikoksen uhriksi.

      • Kipau

        mielipiteitä. Joo, tarkoitin tietenkin Isla Margaritaa Venezuelasta ja olen suunnitellut jotain nopeata äkkilähtöä. Voi olla, että otan sen mihin halvemmalla pääsen. Nyt tosin hintataso on aivan sama kumpaankin.Jatkan harkintaa ja kiitos vielä kertomuksistanne.Mielipiteet ovat erittäin tervetulleita!


      • Margaritan Kanarian saarille

        ...Aquaan on itsensä parkkeerata?Saarella on muutakin kuin tyristirysät ja sitäpaitsi asenne ratkaisee..hotellialueethan ovat reservaatteja joissa on 24h vartiointi, joten aika turvallista siellä on.


      • Beatttta
        Margaritan Kanarian saarille kirjoitti:

        ...Aquaan on itsensä parkkeerata?Saarella on muutakin kuin tyristirysät ja sitäpaitsi asenne ratkaisee..hotellialueethan ovat reservaatteja joissa on 24h vartiointi, joten aika turvallista siellä on.

        Sää jos yhtään kiinnostaa loman aikana niin Venezuela on ehdottomasti aurinkovarmempi kohde verrattuna Mauritiukseen. Mauritiuksella on satanut aika paljon esim. kahden viimeisen viikon aikana, Venezuelassa pari kertaa ripauttanut vettä.


    • ehdottomasti

      Ei voi näitä paikkoja mielestäni edes verrata. Mauritius on ihana paikka, luksusta, hyvä palvelu, unelma!!! Venetsuela on vaatimaton ärsyttävä , meluisa. kamala paikka. Hemmottele itseäsi ja ota All Inclusive Mauritiuksella. Suosittelen.

    • eilen reissusta

      Eilen tulin Isla Margaritalta ja vaikka hotelli olikin ok, samoin ruoka, ja ranta Playa el Aguassa kaunis joskin aaltoinen, ei niitä kohteita voi verrata samana päivänäkään, Venezuelassa 80 % ihmisistä elää köyhyysrajan alapuolella ja hotelista poistuessasi näet vain roskasäkkejä kadulla ja surkeita pikku asumuksia. Naisena en välttämättä uskaltaisi yksin ajella taksillakaan iltaisin, pimeys tulee kuin säkki klo 18 ja hotellialueen ulkopuolella (esim. hotellimme Portofino) on pimeää, ei yhtään katuvaloa. Ostosmahdollisuudetkin Margaritalla ovat hyvin vaatimattomat. Siis: mene Mauritiukselle.

      • Kipau

        Kiitos viesteistä!
        Menen Mauritiukselle 22.1 ja odotan jo rantoja ja maisemia ja toivon, että juhlastani tulee IKIMUISTOINEN!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      72
      7257
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      84
      5684
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      39
      3816
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2935
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      96
      2785
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      42
      2760
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      12
      2628
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      2081
    9. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1816
    10. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      241
      1694
    Aihe