Kolme mielenkiintoista aihetta

Avaan tähän keskustelun vuoden päätteksi hieman pidemmällä puheenvuorolla, jossa
käsitellään aiheita, jotka ainakin itseäni kiinnostavat suuresti. En itse edes yritä antaa valmiita vastauksia kaikkiin kysymyksiin, vaan pyrin herättämään mielipiteenvaihtoa ja keskustelua aiheista.

1. UFO-alusten olemassaolo on melko kiistaton, mutta mistä ne oikein ovat peräisin?

2. Toinen tärkeä aihe on maapallon mahdollinen onttous ja maanlaiset sivilisaatiot.

3. Kolmas tärkeä aihe on se, että missä määrin liikkeellä on virheellistä henkisyyteen liittyvää tietoa? Kuinka totuudenmukainen esimerkiksi on Urantia-kirja, joka Zeta-
Talkin mukaan on fiktiota.

Zeta-Talkin viesteissä on paljon asiaa múunmuassa Loch- Nessin hirviöstä, joka videokuvattiinkin jokin aika sitteni.Zeta- Talkin viestien ilmaisu on myös suoraa ja selkeää. Heidän eräässä viestissään kyseenalaistetaan amiraali R. E Byrdin vierailu maapallon sisäisessä maailmassa ja todetaan mm. että:" Where the Men In Black do indeed live secretly in underground caverns on the Earth's crust, there are no other cultures living in such a manner".
http://www.zetatalk.com/govmt/g37.htm

Maapallon onttous on kuitenkin erittäin selvästi ilmaistu mm Hengellisen Hierarkian ja Valon Galaktisen Liiton Viesteissä (Sheldan Nidle). Zetojen mukaan suuren yleisön luottamus ja mielenkiinto Sheldan Nidlen viesteihin väheni, kun hänen viesteissään lupaamansa fotonivyö ei saapunutkaan vuonna 1997. Nidlen viestien luotettavuutta
sinänsä ei varsinaisesti kyseenalaisteta Zetojen viestissä.

Mikä siis on totuus - onko maapallo ontto?
Mikäli asiassa ei olisi mitään perää ja kyse olisi vain tarusta ja myytistä, niin varmasti paljonkin olisi tehty, jotta harhauskomus olisi oikaistu. Onko kuitenkaan esimerkiksi dokumenttielokuvia tehty, jotka käsittelisisvät aihetta? -Tietääkseni sellaista ei ole tehty, vaikka aihe on mitä mielenkiintosin.

Ontosta maapallosta on spekuloitu jo ainakin 1600-luvun lopulta lähtien, jolloin Sir Edmund Halley julkisti oman teoriansa (1692). Monet henkilöt (mm amiraali Byrd)ovat kertomasa mukaan havainneet napa-alueilla vuoria, vettä, vihreää kasvustoa yms Norjalainen kalastaja Olaf Jansen on kertonut vierailleensa maapallon sisäisessä maailmassa. Hän vietti siellä kertomansa mukaan isänsä kanssa noin kaksi ja puoli vuotta ja hänen kokemuksistaan kerrotaan kirjassa" The Smoky God". O. Jansenin vierailu tapahtui 1829-luvun lopulla, mutta 2,5 vuoden purjehdusretki on niin pitkä, että sen täytynee pitää paikkansa, koska aina joku paljastaisi asian, jos niin ei olisi
tapahtunut. Olisiko Jansen voinut sepittää ihmeellisen tarinansa (Olaf Jansen säilyi yksin hengissä matkaltaan, koska hänen isänsä hukkui jäälohkareen sortumisen aiheuttamien aaaltojen seurauksena)? Hänen kertomuksiinsa perustuva kirja julkaistiin vuonna 1908.
http://www.ourhollowearth.com/SGContents.htm

Mikäli teoria ontosta maapallosta on pelkkää teoriaa, niin miten on mahdollista, että virheellistä teoriaa ei ole yli 300 vuoden aikana kyetty osoiittamaan virheelliseksi, vaan kiinnostus aiheeseen on edelleen suurta? Aiheesta on tehty useita fiktiivisiin tarinoihin (Verne, Burroughs) perustuvia elokuvia ja TV-sarjoja. Elokuvissa ja TV-sarjoissa elämä maan sisällä on aina kuvattu alkukantaiseksi ja kehittymättömäksi, tosin kuin muunmuassa Olaf Jansen on kuvaillut.

Kerrotaan, että maapallon sisäisen maailman nimi on Agartha ja sen pääkaupunki on Shamballah. Shamballa (= Shambhala) on vanhoissa Buddhalaisissa kirjoituksissa ja useissa aasialaisissa taruissa esiintyvä salainen ihmemaa tai paratiisi. Shamballah sijoitetaan maantieteellisesti yleensä joko Tiibetin ja Himalajan vuoristoon tai Gobin autiomaahan. Teosofian perustajan Helena Blavatskyn ja liikkestä myöhemmin eronneen Alice a. Baileyn mukaan Shamballah sijaitsee Gobin erämaassa ja on nykyään eteerisen tason näkymätön maailma. Siellä sijaitsee heidän mukaansa tämän planeetan henkisen hierarkian päämaja, jonka johtaja on - tai ainakin oli vuoteen 1956 saakka - Sanat Kumara. Hänen alkuperäkseen kerrotaan Venus-planeetta, jolta hän saapui Maahan kaksi miljoonaa vuotta sitten mukanaan 144 000 vapaaehtoista.
http://www.geocities.com/ascendedmaster/Sanatkumara.html

Saattaisiko olla niin, että koska tieto maapallon onttoudesta on haluttu salata niin myös teosofian puitteissa on levitetty harhaanjohtavaa ja virheellistä tietoa ja Shamballahin todellinen olemassoleva paikka onkin maapallon sisällä?

Monet ovat vakuuttuneita siitä, että nykytiede perustuu pitkälti harhauskomuksiin ja väärään tietoon. "The Land of No Horizon" kirjan hiljattain julkaisseista Tayloreista :


Tekstissä mainitaan muunmuassa, että:
"I believe UFOs, gods and Inner Earth people are all one thing," said Kevin."
("Uskon, että UFOs, jumalat and Sisäisen Maailman ihmiset ovat yksi ja sama asia").

En tunne kirjan sisältöä tarkemmin, mutta UFO-ilmiö on ehdottomasti laajempi kuin pelkästään maapallon sisäiseen maailmaan ja sen asukkaisiin liittyvä. Monet ovat sitä mieltä, että kaikki tämän aurinkokunnan planeetat ovat onttoja, ja niistä kaikki ovat asutettujakin - ja kehittyneille aluksillehan tähtijärjestelmien väliset matkatkaan eivät ole ongelma.

Maan sisäisillä "jumalolennoilla" voi olla historiallista vaikutusta mm. Raamattuun, mutta Jumalia ei todellakaan voi rajoittaa vain maan sisäiseen maailmaan, koska on olemassa tämän planeetan Henkisen Hierarkian lisäksi Taivaallisia Hierarkioita (= erittäin korkeita olentoja ja -maailmoja), joilla on oma roolinsa.

Olaf Jansenin kuvauksen mukaan miesten pituus oli maapallon sisäisessä maailmassa noin 12 jalkaa, lei yli 3,6 metriä. Myöskin puut olivat poikkeuksellisen korkeita hänen kertomansa mukaan ( korkeimmat 300 metrisiä) ja eläimet (mm. mammutit) erittäin suurikokoisia. "The Land of No Horizon"-kirjan mukaan suurikasvuisuuden syynä olisi erilainen painovoima kuin pintamaailmassa.

Tiedetään - tai ainakin monet tietävät - että mm. henkioppaat ja enkelllisiä tehtäviä suoriuttavat olennot ovat todellisia. Mistä he tulevat? Heidän täytyy jokapauksessa tuntea opastettavansa perusteellisesti. Onko ehkä olemassa rinnakkaistodellisuuksia?

Monilla ateistis-materialistisen maailmankuvan omaavilla on se virheellinen käsitys, että kaikki uskonnollinen- ja henkinen tieto on väärää tietoa. Kuitenkin on niin, että uskonnolliset ja henkiset käsitykset Jumalasta ja Enkelihierarkioista eivät missään tapauksessa ole kokonaan virheellisiä. Miksi monet ihmiset torjuvat muunmuassa oman henkisyytensä kokonaan (mm. sielun olemassaolon mahdollisiuudenkin)?

Maailma olisi mielestäni huomattavasti miellyttävämpi paikka jos kaikesta tärkeästä ja tiedetystä olisi liikkeellä ainoastaan oikeaa tietoa, mutta nykytilanteessa se lienee turha toive, koska totuutta monista asioista ei selvästi halutakaan paljastaa kaikille.
101209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Lauseesi oli virheellinen; onttoa maailmaa ei ole kyetty osoittamaan todeksi kolmensadan vuoden aikana.

Jos otat Burroughsin viihdyttävät tarinat dokumentteina, sinun on paras uksoa myös, että Jupiterissa asuu luurankomiehiä, Marsissa kuusikätisiä vihreitä jättiläisiä ja Afrikassa puolen metrin mittaisia kääpiöitä, joilla on hyvin korkea kulttuuri.

Sir Edmond Halley ei itse asiassa maininnut ontosta maasta, vaan hän ehdotti, että Maa olisi koostunut sisäkkäin olevista kerroksista (kuten se itse asiassa on). Byrd lennoillaan nimenomaan totesi, että navoilla ei ole reikiä, vaikka asianharrastajat ovat myöhemmin sitkeästi inttäneet, pahat hallitukset vain ovat salanneet tiedon.

"The Smoky God" on ROMAANI, jonka kirjoitti 1908 George Willis Emerson. Kirja on luettavissa tästä:

http://www.ourhollowearth.com/SGContents.htm

Äänestä
  • >>Lauseesi oli virheellinen; onttoa maailmaa ei ole kyetty osoittamaan todeksi kolmensadan vuoden aikana>>

    Teoriaa ei kuitenkaan ole kyetty osoittamaan virheelliseksikään, mikä on mielestäni melko omituista, jos se on ainoastaan myytti.

    Omituisista uskomuksistahan tehdään usein dokumentteja yms, mutta tämä aihe vaikuttaa vaietulta.

    >>Byrd lennoillaan nimenomaan totesi, että navoilla ei ole reikiä, vaikka asianharrastajat ovat myöhemmin sitkeästi inttäneet, pahat hallitukset vain ovat salanneet tiedon>>

    Amiraali R. E Byrdin kerrotaan etelämantereen tutkimuslennollaan havainneen muunmuassa vihreää kasvustoa, laaksoja, vesistöä ja outoja eläimiä paikassa, jossa olisi pitänyt olla vain lunta ja jäätä. Myös monilla muilla henkilöillä kerrotaan olevan samankaltaisia havaintoja naparetkillään.

    En tiedä onko R. Byrd lennoillaan todennut, että navoilla ei ole reikiä, kuten sanot, mutta koska kyseiset aukot saattavat olla erittäin suuria ja vähitellen sisäänpäin kaareutuvia, niin ei niitä ehkä voi havaitakaan kuin hyvin korkealta. Mikäli Byrd todellakin on lennoillaan havainnut vihreää kasvustoa yms. niin hän saattanut huomaamattaan lentää jo jonkin verran onton maapallon sisälle.

    * * *

    "The Smoky God" -teoksen on kirjoittanut George Willis Emerson, mutta sen kerrotaan perustuvan norjalaisen Olaf Jansenin kokemuksiin.

    Se, että mm Verne ja Burroughs ovat kirjoittaneet fiktiivisiä tarinoita aiheesta, ei millään tavalla
    sulje pois sitä mahdollisuutta, että maapallo voi olla ontto. Teoriahan on jo hyvin vanha, eikä se ole syntynyt heidän kirjojensa jälkeen.

    Äänestä

  • pohdiskeleva kirjoitti:

    >>Lauseesi oli virheellinen; onttoa maailmaa ei ole kyetty osoittamaan todeksi kolmensadan vuoden aikana>>

    Teoriaa ei kuitenkaan ole kyetty osoittamaan virheelliseksikään, mikä on mielestäni melko omituista, jos se on ainoastaan myytti.

    Omituisista uskomuksistahan tehdään usein dokumentteja yms, mutta tämä aihe vaikuttaa vaietulta.

    >>Byrd lennoillaan nimenomaan totesi, että navoilla ei ole reikiä, vaikka asianharrastajat ovat myöhemmin sitkeästi inttäneet, pahat hallitukset vain ovat salanneet tiedon>>

    Amiraali R. E Byrdin kerrotaan etelämantereen tutkimuslennollaan havainneen muunmuassa vihreää kasvustoa, laaksoja, vesistöä ja outoja eläimiä paikassa, jossa olisi pitänyt olla vain lunta ja jäätä. Myös monilla muilla henkilöillä kerrotaan olevan samankaltaisia havaintoja naparetkillään.

    En tiedä onko R. Byrd lennoillaan todennut, että navoilla ei ole reikiä, kuten sanot, mutta koska kyseiset aukot saattavat olla erittäin suuria ja vähitellen sisäänpäin kaareutuvia, niin ei niitä ehkä voi havaitakaan kuin hyvin korkealta. Mikäli Byrd todellakin on lennoillaan havainnut vihreää kasvustoa yms. niin hän saattanut huomaamattaan lentää jo jonkin verran onton maapallon sisälle.

    * * *

    "The Smoky God" -teoksen on kirjoittanut George Willis Emerson, mutta sen kerrotaan perustuvan norjalaisen Olaf Jansenin kokemuksiin.

    Se, että mm Verne ja Burroughs ovat kirjoittaneet fiktiivisiä tarinoita aiheesta, ei millään tavalla
    sulje pois sitä mahdollisuutta, että maapallo voi olla ontto. Teoriahan on jo hyvin vanha, eikä se ole syntynyt heidän kirjojensa jälkeen.

    Sellainenkin teoria on esitetty, että Maapallo on kaikkeuden liikkumaton keskipiste ja sitä kiertävät kiertotähdet, myös Aurinko, omissa sfääreissään, ja kaikkea ympäröi kristallitaivas, jossa tähdet ovat tuikkivia valoja.

    Tämä teoria kumottiin, kun asiaa tutkittiin.

    Teoria ontosta maasta on aivan samalla tavalla kumottu. Lienetkö huomannut, että Pohjoisnapaa peittää vesi, mutta mitään veden solisemista jostakin eiästä ei ole huomattu? Eivät huomanneet Yhdysvaltojen ja Venäjän ydinsukellusveneetkään, jotka sueklsivat sanotun Pohjoisnaan ali.

    Etelänavalla käydään jo huviretkilläkin. Satelliiteista on kartoitettu koko Maapallo. Ei reikiä.

    Väitteet Byrdin "havainnoista" on sijoitettu milloin Pohjois-, milloin Etelänavan lennoille. Mitään juttua ei ole saatu sopivaan tunnettujen lentojen päivämääriin ja aikatauluihin. Asiasta on keskusteltu tällä palstalla aikaisemminkin.

    Mitä tulee "Smoku God" -romaaniin, yksi vanhimmista kerrontatekniikoista on väittää, että krijoittaja on "sattunut löytämään vanhan käsikirjoituksen", tavannut jonkun, joka kertoo tarinansa tai vastaavaa.

    JOs sen lajin kirjallisuus kerran kiinnostaa, lue Edgar Allan Poen "Rhe Narrative of Arthur Gordon Pym" tai H.P.Lovecraftin "At the Mountains of Madness".

    Äänestä

vaihtoehto.

"Mikäli asiassa ei olisi mitään perää ja kyse olisi vain tarusta ja myytistä, niin varmasti paljonkin olisi tehty, jotta harhauskomus olisi oikaistu."

Niin onkin. Varmuus siitä, että maapallo ei ole ontto, on niin suuri, ettei mitään lisätodisteluja todellakaan kaivata. Siksi asia ei kiinnosta enää ketään. Eihän metsänhenkiä, keijuja yms. myöskään tutkita, vaikka niitäkin ihmisiä löytyy, jotka niihin uskovat.
Ajatus ontosta maapallosta on kumottu seismologien ja geologien toimesta ajat sitten ja vakuuttavasti.

Äänestä
  • >>Siksi asia ei kiinnosta enää ketään>>

    Asiahan kiinnostaa edelleen niinkin paljon, että vuonna 2007 alueelle suunniteltiin tutkimusmatkaa aiheeseen liittyen.

    Totuuden nimessä on sanottava, että google-haulla ei löytynyt sanoilla "Hollow Earth", kuin 272 000 osumaa, kun muutama vuosi sitten niitä oli noin 6 000 000.

    Äänestä

Että ennakkoluulottomasti kun uskoo, niin voi kokea olevansa oikeassa yleisestä kerettiläisyydestä huolimatta.

Äänestä

Aiheet on mielenkiintoisia ja on hyvä että edes joku pohtii näitä asioita.Itse tarkastelen aina näitä aiheita intuitiivisella älyllä,tieteellinen pohdiskelu ei johda tulokseen.
Aihe 1 Ufo-avaruusalukset ovat kehittyneemmän sivilisaation kulkuvälineitä joita on eritasoisia ominaisuuksiltaan riippuen rodun kehitystasosta.Lähimmät 6 dim.alukset tulee 7 valovuoden päästä.Kehittyneimmät alusmallit voivat mm.jakaantua,muuntua valoksi(ei materiaa)j.n.e.
Aihe 2 Fyysinen maapallo ei ole ontto siinä mielessä että siellä voisi asua.Puhutaan tosiaankin maapallon rinnakkaisulottuvuudesta joka on maapallon kaltainen.Maapallolta on rinnakkaisulottuvuuteen useita ns.aikaportteja joista suurimmat napojen alueella,tämä maailma on sitten osittain ontto joissa elelee monenlaista porukkaa.Rotuja mm.Mothmann
iksikin kutsuttu lentotaidon omaava rotu j.n.e.
Aihe 3 Totean vain lyhyesti että totuusaste on 60% luokkaa.Vertailuna Raamattu, totuusaste 20%.Jokaisella on varmaan oma totuutensa asioista ja se riippuu sielun kehitysasteesta ei älystä.

Äänestä

Tässä nyt olisi se paljonpuhuttu teksti. Vaikuttaa kyllä tavanomaiselta 50-luvun tieteiskirjallisuudelta.

Maapallon sisuksissa näyttää pärjäävän saksan kielellä jos tämä päiväkirja pitää paikkansa.
---------------------




Admiral Richard B. Byrd's Diary (Feb. Mar. 1947 )

The exploration flight over the North Pole
( The Inner Earth My Secret Diary )


I must write this diary in secrecy and obscurity. It con cerns my Arctic flight of the nineteenth day of February in the year of Nineteen and Forty Seven.

There comes a time when the rationality of men must fade into insignificance and one must accept the inevitability of the Truth! I am not at liberty to disclose the following documenta tion at this writing ...perhaps it shall never see the light of public scrutiny, but I must do my duty and record here for all to read one day. In a world of greed and exploitation of certain of mankind can no longer suppress that which is truth.



FLIGHT LOG: BASE CAMP ARCTIC, 2/19/1947

0600 Hours- All preparations are complete for our flight north ward and we are airborne with full fuel tanks at 0610 Hours.

0620 Hours- fuel mixture on starboard engine seems too rich, adjustment made and Pratt Whittneys are running smoothly.

0730 Hours- Radio Check with base camp. All is well and radio reception is normal.

0740 Hours- Note slight oil leak in starboard engine, oil pres sure indicator seems normal, however.

0800 Hours- Slight turbulence noted from easterly direction at altitude of 2321 feet, correction to 1700 feet, no further turbu lence, but tail wind increases, slight adjustment in throttle controls, aircraft performing very well now.

0815 Hours- Radio Check with base camp, situation normal.

0830 Hours- Turbulence encountered again, increase altitude to 2900 feet, smooth flight conditions again.

0910 Hours- Vast Ice and snow below, note coloration of yellowish nature, and disperse in a linear pattern. Altering course foe a better examination of this color pattern below, note reddish or purple color also. Circle this area two full turns and return to assigned compass heading. Position check made again to base camp, and relay information concerning colorations in the Ice and snow below.

0910 Hours- Both Magnetic and Gyro compasses beginning to gyrate and wobble, we are unable to hold our heading by instrumentation. Take bearing with Sun compass, yet all seems well. The controls are seemingly slow to respond and have sluggish quality, but there is no indication of Icing!

0915 Hours- In the distance is what appears to be mountains.

0949 Hours- 29 minutes elapsed flight time from the first sight ing of the mountains, it is no illusion. They are mountains and consisting of a small range that I have never seen before!

0955 Hours- Altitude change to 2950 feet, encountering strong turbulence again.

1000 Hours- We are crossing over the small mountain range and still proceeding northward as best as can be ascertained. Beyond the mountain range is what appears to be a valley with a small river or stream running through the center portion. There should be no green valley below! Something is definitely wrong and abnormal here! We should be over Ice and Snow! To the portside are great forests growing on the mountain slopes. Our navigation Instruments are still spinning, the gyroscope is oscillating back and forth!

1005 Hours- I alter altitude to 1400 feet and execute a sharp left turn to better examine the valley below. It is green with either moss or a type of tight knit grass. The Light here seems different. I cannot see the Sun anymore. We make another left turn and we spot what seems to be a large animal of some kind below us. It appears to be an elephant! NO!!! It looks more like a mammoth! This is incredible! Yet, there it is! Decrease altitude to 1000 feet and take binoculars to better examine the animal. It is confirmed - it is definitely a mammoth-like ani mal! Report this to base camp.

1030 Hours- Encountering more rolling green hills now. The external temperature indicator reads 74 degrees Fahrenheit! Continuing on our heading now. Navigation instruments seem normal now. I am puzzled over their actions. Attempt to contact base camp. Radio is not functioning!

1130 Hours- Countryside below is more level and normal (if I may use that word). Ahead we spot what seems to be a city!!!! This is impossible! Aircraft seems light and oddly buoyant. The controls refuse to respond!! My GOD!!! Off our port and star board wings are a strange type of aircraft. They are closing rapidly alongside! They are disc-shaped and have a radiant quality to them. They are close enough now to see the markings on them. It is a type of Swastika!!! This is fantastic. Where are we! What has happened. I tug at the controls again. They will not respond!!!! We are caught in an invisible vice grip of some type!

1135 Hours- Our radio crackles and a voice comes through in English with what perhaps is a slight Nordic or Germanic accent! The message is: 'Welcome, Admiral, to our domain. We shall land you in exactly seven minutes! Relax, Admiral, you are in good hands.' I note the engines of our plane have stopped running! The aircraft is under some strange control and is now turning itself. The controls are useless.

1140 Hours- Another radio message received. We begin the landing process now, and in moments the plane shudders slightly, and begins a descent as though caught in some great unseen elevator! The downward motion is negligible, and we touch down with only a slight jolt!

1145 Hours- I am making a hasty last entry in the flight log. Several men are approaching on foot toward our aircraft. They are tall with blond hair. In the distance is a large shimmering city pulsating with rainbow hues of color. I do not know what is going to happen now, but I see no signs of weapons on those approaching. I hear now a voice ordering me by name to open the cargo door. I comply. END LOG


From this point I write all the following events here from memory. It defies the imagination and would seem all but madness if it had not happened.

The radioman and I are taken from the aircraft and we are re ceived in a most cordial manner. We were then boarded on a small platform-like conveyance with no wheels! It moves us toward the glowing city with great swiftness. As we approach, the city seems to be made of a crystal material. Soon we arrive at a large building that is a type I have never seen before. It appears to be right out of the design board of Frank Lloyd Wright, or perhaps more correctly, out of a Buck Rogers setting!! We are given some type of warm beverage which tasted like nothing I have ever savored before. It is delicious. After about ten minutes, two of our wondrous appearing hosts come to our quarters and announce that I am to accompany them. I have no choice but to comply. I leave my radioman behind and we walk a short dis tance and enter into what seems to be an elevator. We descend downward for some moments, the machine stops, and the door lifts silently upward! We then proceed down a long hallway that is lit by a rose-colored light that seems to be emanating from the very walls themselves! One of the beings motions for us to stop before a great door. Over the door is an inscription that I cannot read. The great door slides noiselessly open and I am beckoned to enter. One of my hosts speaks. 'Have no fear, Admiral, you are to have an audience with the Master...'

I step inside and my eyes adjust to the beautiful coloration that seems to be filling the room completely. Then I begin to see my sur roundings. What greeted my eyes is the most beautiful sight of my entire existence. It is in fact too beautiful and wondrous to describe. It is exquisite and delicate. I do not think there exists a human term that can describe it in any detail with justice! My thoughts are interrupted in a cordial manner by a warm rich voice of melodious quality, 'I bid you welcome to our domain, Admiral.' I see a man with delicate features and with the etching of years upon his face. He is seated at a long table. He motions me to sit down in one of the chairs. After I am seated, he places his fingertips together and smiles. He speaks softly again, and conveys the following.

'We have let you enter here because you are of noble character and well-known on the Surface World, Admiral.' Surface World, I half-gasp under my breath! 'Yes," the Master replies with a smile, 'you are in the domain of the Arianni, the Inner World of the Earth. We shall not long delay your mission, and you will be safely escorted back to the surface and for a distance beyond. But now, Admiral, I shall tell you why you have been summoned here. Our interest rightly begins just after your race exploded the first atomic bombs over Hiroshima and Nagasaki, Japan. It was at that alarm ing time we sent our flying machines, the "Flugelrads", to your surface world to investigate what your race had done. That is, of course, past history now, my dear Admiral, but I must continue on. You see, we have never interfered before in your race's wars, and barbarity, but now we must, for you have learned to tamper with a certain power that is not for man, namely, that of atomic energy. Our emissaries have already delivered messages to the powers of your world, and yet they do not heed. Now you have been chosen to be witness here that our world does exist. You see, our Culture and Science is many thousands of years beyond your race, Admiral.' I interrupted, 'But what does this have to do with me, Sir?'

The Master's eyes seemed to penetrate deeply into my mind, and after studying me for a few moments he replied, 'Your race has now reached the point of no return, for there are those among you who would destroy your very world rather than relinquish their power as they know it...' I nodded, and the Master continued, 'In 1945 and afterward, we tried to contact your race, but our efforts were met with hostility, our Flugelrads were fired upon. Yes, even pursued with malice and animosity by your fighter planes. So, now, I say to you, my son, there is a great storm gathering in your world, a black fury that will not spend itself for many years. There will be no answer in your arms, there will be no safety in your science. It may rage on until every flower of your culture is trampled, and all human things are leveled in vast chaos. Your recent war was only a prelude of what is yet to come for your race. We here see it more clearly with each hour..do you say I am mistaken?'

'No,' I answer, 'it happened once before, the dark ages came and they lasted for more than five hundred years.'

'Yes, my son,' replied the Master, 'the dark ages that will come now for your race will cover the Earth like a pall, but I believe that some of your race will live through the storm, beyond that, I cannot say. We see at a great distance a new world stirring from the ruins of your race, seeking its lost and legendary treasures, and they will be here, my son, safe in our keeping. When that time arrives, we shall come forward again to help revive your culture and your race. Perhaps, by then, you will have learned the futility of war and its strife...and after that time, certain of your culture and science will be returned for your race to begin anew. You, my son, are to return to the Surface World with this message.....'

With these closing words, our meeting seemed at an end. I stood for a moment as in a dream....but, yet, I knew this was reality, and for some strange reason I bowed slightly, either out of respect or humility, I do not know which.

Suddenly, I was again aware that the two beautiful hosts who had brought me here were again at my side. 'This way, Admiral,' motioned one. I turned once more before leaving and looked back toward the Master. A gentle smile was etched on his delicate and ancient face. 'Farewell, my son,' he spoke, then he gestured with a lovely, slender hand a motion of peace and our meeting was truly ended.

Quickly, we walked back through the great door of the Master's chamber and once again entered into the elevator. The door slid silently downward and we were at once going upward. One of my hosts spoke again, 'We must now make haste, Admiral, as the Master desires to delay you no longer on your scheduled timetable and you must return with his message to your race.'

I said nothing. All of this was almost beyond belief, and once again my thoughts were interrupted as we stopped. I entered the room and was again with my radioman. He had an anxious expres sion on his face. As I approached, I said, 'It is all right, Howie, it is all right.' The two beings motioned us toward the awaiting conveyance, we boarded, and soon arrived back at the aircraft. The engines were idling and we boarded immediately. The whole atmosphere seemed charged now with a certain air of urgency. After the cargo door was closed the aircraft was imme diately lifted by that unseen force until we reached an altitude of 2700 feet. Two of the aircraft were alongside for some dis tance guiding us on our return way. I must state here, the airspeed indicator registered no reading, yet we were moving along at a very rapid rate.

215 Hours- A radio message comes through. 'We are leaving you now, Admiral, your controls are free. Auf Wiedersehen!!!!' We watched for a moment as the flugelrads disappeared into the pale blue sky.

The aircraft suddenly felt as though caught in a sharp downdraft for a moment. We quickly recovered her control. We do not speak for some time, each man has his thoughts....

ENTRY IN FLIGHT LOG CONTINUES:

220 Hours- We are again over vast areas of ice and snow, and approximately 27 minutes from base camp. We radio them, they respond. We report all conditions normal....normal. Base camp expresses relief at our re-established contact.

300 Hours- We land smoothly at base camp. I have a mission.....

END LOG ENTRIES.

March 11, 1947. I have just attended a staff meeting at the Pentagon. I have stated fully my discovery and the message from the Master. All is duly recorded. The President has been ad vised. I am now detained for several hours (six hours, thirty- nine minutes, to be exact.) I am interviewed intently by Top Security Forces and a medical team. It was an ordeal!!!! I am placed under strict control via the national security provisions of this United States of America. I am ORDERED TO REMAIN SILENT IN REGARD TO ALL THAT I HAVE LEARNED, ON THE BEHALF OF HUMANITY1111 Incredible! I am reminded that I am a military man and I must obey orders.

30/12/56: FINAL ENTRY:

These last few years elapsed since 1947 have not been kind...I now make my final entry in this singular diary. In closing, I must state that I have faithfully kept this matter secret as directed all these years. It has been completely against my values of moral right. Now, I seem to sense the long night coming on and this secret will not die with me, but as all truth shall, it will triumph and so it shall.

This can be the only hope for mankind. I have seen the truth and it has quickened my spirit and has set me free! I have done my duty toward the monstrous military industrial complex. Now, the long night begins to approach, but there shall be no end. Just as the long night of the Arctic ends, the brilliant sunshine of Truth shall come again....and those who are of darkness shall fall in it's Light..FOR I HAVE SEEN THAT LAND BEYOND THE POLE, THAT CENTER OF THE GREAT UNKNOWN.

Admiral Richard E. Byrd
United States Navy
24 December 1956

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pohdiskeleva. kirjoitti:

Avaan tähän keskustelun vuoden päätteksi hieman pidemmällä puheenvuorolla, jossa
käsitellään aiheita, jotka ainakin itseäni kiinnostavat suuresti. En itse edes yritä antaa valmiita vastauksia kaikkiin kysymyksiin, vaan pyrin herättämään mielipiteenvaihtoa ja keskustelua aiheista.

1. UFO-alusten olemassaolo on melko kiistaton, mutta mistä ne oikein ovat peräisin?

2. Toinen tärkeä aihe on maapallon mahdollinen onttous ja maanlaiset sivilisaatiot.

3. Kolmas tärkeä aihe on se, että missä määrin liikkeellä on virheellistä henkisyyteen liittyvää tietoa? Kuinka totuudenmukainen esimerkiksi on Urantia-kirja, joka Zeta-
Talkin mukaan on fiktiota.

Zeta-Talkin viesteissä on paljon asiaa múunmuassa Loch- Nessin hirviöstä, joka videokuvattiinkin jokin aika sitteni.Zeta- Talkin viestien ilmaisu on myös suoraa ja selkeää. Heidän eräässä viestissään kyseenalaistetaan amiraali R. E Byrdin vierailu maapallon sisäisessä maailmassa ja todetaan mm. että:" Where the Men In Black do indeed live secretly in underground caverns on the Earth's crust, there are no other cultures living in such a manner".
http://www.zetatalk.com/govmt/g37.htm

Maapallon onttous on kuitenkin erittäin selvästi ilmaistu mm Hengellisen Hierarkian ja Valon Galaktisen Liiton Viesteissä (Sheldan Nidle). Zetojen mukaan suuren yleisön luottamus ja mielenkiinto Sheldan Nidlen viesteihin väheni, kun hänen viesteissään lupaamansa fotonivyö ei saapunutkaan vuonna 1997. Nidlen viestien luotettavuutta
sinänsä ei varsinaisesti kyseenalaisteta Zetojen viestissä.

Mikä siis on totuus - onko maapallo ontto?
Mikäli asiassa ei olisi mitään perää ja kyse olisi vain tarusta ja myytistä, niin varmasti paljonkin olisi tehty, jotta harhauskomus olisi oikaistu. Onko kuitenkaan esimerkiksi dokumenttielokuvia tehty, jotka käsittelisisvät aihetta? -Tietääkseni sellaista ei ole tehty, vaikka aihe on mitä mielenkiintosin.

Ontosta maapallosta on spekuloitu jo ainakin 1600-luvun lopulta lähtien, jolloin Sir Edmund Halley julkisti oman teoriansa (1692). Monet henkilöt (mm amiraali Byrd)ovat kertomasa mukaan havainneet napa-alueilla vuoria, vettä, vihreää kasvustoa yms Norjalainen kalastaja Olaf Jansen on kertonut vierailleensa maapallon sisäisessä maailmassa. Hän vietti siellä kertomansa mukaan isänsä kanssa noin kaksi ja puoli vuotta ja hänen kokemuksistaan kerrotaan kirjassa" The Smoky God". O. Jansenin vierailu tapahtui 1829-luvun lopulla, mutta 2,5 vuoden purjehdusretki on niin pitkä, että sen täytynee pitää paikkansa, koska aina joku paljastaisi asian, jos niin ei olisi
tapahtunut. Olisiko Jansen voinut sepittää ihmeellisen tarinansa (Olaf Jansen säilyi yksin hengissä matkaltaan, koska hänen isänsä hukkui jäälohkareen sortumisen aiheuttamien aaaltojen seurauksena)? Hänen kertomuksiinsa perustuva kirja julkaistiin vuonna 1908.
http://www.ourhollowearth.com/SGContents.htm

Mikäli teoria ontosta maapallosta on pelkkää teoriaa, niin miten on mahdollista, että virheellistä teoriaa ei ole yli 300 vuoden aikana kyetty osoiittamaan virheelliseksi, vaan kiinnostus aiheeseen on edelleen suurta? Aiheesta on tehty useita fiktiivisiin tarinoihin (Verne, Burroughs) perustuvia elokuvia ja TV-sarjoja. Elokuvissa ja TV-sarjoissa elämä maan sisällä on aina kuvattu alkukantaiseksi ja kehittymättömäksi, tosin kuin muunmuassa Olaf Jansen on kuvaillut.

Kerrotaan, että maapallon sisäisen maailman nimi on Agartha ja sen pääkaupunki on Shamballah. Shamballa (= Shambhala) on vanhoissa Buddhalaisissa kirjoituksissa ja useissa aasialaisissa taruissa esiintyvä salainen ihmemaa tai paratiisi. Shamballah sijoitetaan maantieteellisesti yleensä joko Tiibetin ja Himalajan vuoristoon tai Gobin autiomaahan. Teosofian perustajan Helena Blavatskyn ja liikkestä myöhemmin eronneen Alice a. Baileyn mukaan Shamballah sijaitsee Gobin erämaassa ja on nykyään eteerisen tason näkymätön maailma. Siellä sijaitsee heidän mukaansa tämän planeetan henkisen hierarkian päämaja, jonka johtaja on - tai ainakin oli vuoteen 1956 saakka - Sanat Kumara. Hänen alkuperäkseen kerrotaan Venus-planeetta, jolta hän saapui Maahan kaksi miljoonaa vuotta sitten mukanaan 144 000 vapaaehtoista.
http://www.geocities.com/ascendedmaster/Sanatkumara.html

Saattaisiko olla niin, että koska tieto maapallon onttoudesta on haluttu salata niin myös teosofian puitteissa on levitetty harhaanjohtavaa ja virheellistä tietoa ja Shamballahin todellinen olemassoleva paikka onkin maapallon sisällä?

Monet ovat vakuuttuneita siitä, että nykytiede perustuu pitkälti harhauskomuksiin ja väärään tietoon. "The Land of No Horizon" kirjan hiljattain julkaisseista Tayloreista :


Tekstissä mainitaan muunmuassa, että:
"I believe UFOs, gods and Inner Earth people are all one thing," said Kevin."
("Uskon, että UFOs, jumalat and Sisäisen Maailman ihmiset ovat yksi ja sama asia").

En tunne kirjan sisältöä tarkemmin, mutta UFO-ilmiö on ehdottomasti laajempi kuin pelkästään maapallon sisäiseen maailmaan ja sen asukkaisiin liittyvä. Monet ovat sitä mieltä, että kaikki tämän aurinkokunnan planeetat ovat onttoja, ja niistä kaikki ovat asutettujakin - ja kehittyneille aluksillehan tähtijärjestelmien väliset matkatkaan eivät ole ongelma.

Maan sisäisillä "jumalolennoilla" voi olla historiallista vaikutusta mm. Raamattuun, mutta Jumalia ei todellakaan voi rajoittaa vain maan sisäiseen maailmaan, koska on olemassa tämän planeetan Henkisen Hierarkian lisäksi Taivaallisia Hierarkioita (= erittäin korkeita olentoja ja -maailmoja), joilla on oma roolinsa.

Olaf Jansenin kuvauksen mukaan miesten pituus oli maapallon sisäisessä maailmassa noin 12 jalkaa, lei yli 3,6 metriä. Myöskin puut olivat poikkeuksellisen korkeita hänen kertomansa mukaan ( korkeimmat 300 metrisiä) ja eläimet (mm. mammutit) erittäin suurikokoisia. "The Land of No Horizon"-kirjan mukaan suurikasvuisuuden syynä olisi erilainen painovoima kuin pintamaailmassa.

Tiedetään - tai ainakin monet tietävät - että mm. henkioppaat ja enkelllisiä tehtäviä suoriuttavat olennot ovat todellisia. Mistä he tulevat? Heidän täytyy jokapauksessa tuntea opastettavansa perusteellisesti. Onko ehkä olemassa rinnakkaistodellisuuksia?

Monilla ateistis-materialistisen maailmankuvan omaavilla on se virheellinen käsitys, että kaikki uskonnollinen- ja henkinen tieto on väärää tietoa. Kuitenkin on niin, että uskonnolliset ja henkiset käsitykset Jumalasta ja Enkelihierarkioista eivät missään tapauksessa ole kokonaan virheellisiä. Miksi monet ihmiset torjuvat muunmuassa oman henkisyytensä kokonaan (mm. sielun olemassaolon mahdollisiuudenkin)?

Maailma olisi mielestäni huomattavasti miellyttävämpi paikka jos kaikesta tärkeästä ja tiedetystä olisi liikkeellä ainoastaan oikeaa tietoa, mutta nykytilanteessa se lienee turha toive, koska totuutta monista asioista ei selvästi halutakaan paljastaa kaikille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu