Kertokaas mikä siinä on? Näillä kahdella tavaran toimittajalla on kalustossa suuria eroja, eli aina tietää kun tulee hartsun kuorma autot on hartwallin väreissä ja kuskeilla on firman kuteet päällä. Koffilta taas tulee milloin millaisia auto/kuski yhdistelmiä.
Hartwall
12
5839
Vastaukset
- entinen yrittäjä Koffilla.Katos kun Harwall panostaa yrittäjiin mutta Koff panostaa juoman myyntiin. 
 Olin omalla jakeluautolla Koffilla vuoden verran jakohommissa ja sain kerjätä Koffin ajopuku lähes 10kk ennenkuin sellainen minulle annettiin.
 Auto kyllä maalattiin silloisen Kivenlahti maalaamossa heti ennenkuin edes pihaan saanut ajaa.
 Jos joskus olen vielä niin "hullu" että rupean kaljaa jakamaan niin en missään nimessä Koffille mene.
 Koff pitää tilapäisyrittäjiä hommissa eikä välitä mitä asiakkaat miettii. Hartwall taas panostaa asiakastyytyväisyyteen.
 Sama homma on Valiolla. Ennen autot piti olla Valion väreissä mutta sitten ahneus iski ja jakohommat annettiin Tehojakeluun jotka ottivat metsästä "halpoja" jakoautoja hommiin.
 Nykyään alkaa taas olla Valion mainokset autoissa jotta tietää tuleeko maitokuorma pihaan vai roskisauto.
- Mikkelin kittaajaNäin kokemusta alalta omaavana voin kertoa että koffilla kuski ja kuljetukset ovat vain kuluerä jota yrotetään saada mahdollisimman halvalla. 
 Ja kun eurolla ei saa kahden euron tavaraa niin kalusto ja kuljettajien ajotaito ja palvelutahto on jotain ihan muuta kuin alalle sopivaa.- MAPUHUHUONO SUOMIitte hartsulla ajamassa ja kyl melkeen kaik autot tulee firman väreihin mitä vaan joku ostaa. 
 ja työvaatteet kun tilaa ni sieltä ne toimitetaan.
 Just tossa vappu viikolla tuli joku venäjä kautta virolainen kuski ja auto näytti siltä että eksynyt jostain tivolisaattueesta ja törmännyt pariin oksaan myös matkalla ja tuli kysymään että mitenpääsis siihen ja siihen kauppaan missä se on ja sano: ´´ma puhu aika huono kieli mut mä ymmärä hyvin´´ et selitä siin sit.
 
- posseMontako olutkoppaa (24 tölkkiä) mahtuu täysperävaunulliseen rekkaan? - Täyteen astiRiippuu varmaan hyvin pitkälle tavaran "muodosta" eli ollakko irto eli lemppaus tavaraa,paletilla vai dollilla..... 
 Tietenki lähes yhtä suuri merkitys on sen "Rekallisentäysperänuppilaatikkoauton" lava tilavuudella,joten kymysykseesi vastaaminen o vähä hangalaa...
 
- Meesau24/0.33l-tölkkipakkaukset lastataan eurolavoille ja muistaakseni täyspitkään(25.25m) reteliin mahtuu 52 lavaa eurolavapaikkaa tavaraa. Yhdessä lavassa on noin "96 jässäkkää", joten tuloksena on 4992 lavaa olutta. Paremmin tietävät korjatkoon. Kuutioiden puolesta mahtuisi enemmänkin, mutta kantavuusrajat tulevat vastaan. Tilavuuden puolesta tuplamäärä olisi mahdollinen, sillä täysi tölkkilava on noin metrin korkuinen. 
- Rahti-MasiMä ajoin hartsulla aikoinaan juntusen rekkaa, ajettiin 2 tampereen reissua päivässä, jotkut innokkat ajoi kolme ja Kaarinasta ajettiin konalaan kaljaa kaksi kuormaa päivässä, oli hyviä aikoja 110 scanian ratissa ja ei ollut ajovaatteita, omissa kuteissa sompasin. Keskon ajoon kun meein täysperää ajamaan niin piti olla firman vaatteet ja rullakoita sai repiä lumihangessakin, nyt mää ajan kontteja etelä-suomen alueella ja on hyvä homma ja kome vuotta vanha Scanikka alla. 
 Kaljan ajossa tänä päivänä olis paras toi säliöhomma, ne pojat pääsee helpolla ajaa pitkiä i sivuja ja vetelee letkuja vaan ja pienellä nupilla ajavat.
- AnonyymiParasta on jakohomm akauppoihin ei tarvitse paljon ajaa, kantaa sisään ja hyllyttää ja tuo tyhjät pois ja kantaa pikkupakoissa portaita yläs ja alas ja saa ajaa kaupungin keskustan alueella ellei ole suosiossa ja saa pidemmän piirin. 
- AnonyymiAjaako Hartwal vielä omilla autoilla? 
 Hartwall muutti jossakin vaiheessa helsingistä lahteen, ajavatko helsingin jakelun lahdesta käsin?
 Onko vielä niitä tankkiautoja(olut) jotka vievät ravintolaan letkuilla kaljaa se olisi hyvää hommaa ei tarvistsisi kantaa ja hyvä ajomatkoja.
 Katselin muutama vuosi sitten kun helsingissä oli karjalan kylteillä hienpo Volvo oluttankki ja toi lahdesta kaljaa ravintolaan
- AnonyymiTaitaa osin käyttää vielä omaa kalustoa, ajavat jakokuormat lahdesta pk-seudulle, kuljettajalle mukavampaa kun pitkä siirtymä ettei pelkkää kaupunkijakoa ja meno ja takaisn paluu tietysti työaikaa. 
 Olutletkuautoista en tiedä olen kyllä nähnyt on herrasmiesten hommaa, ainakin joku yksityyinen ajoi maakuntiin olutta tankkiautolla.- AnonyymiOlisikohan joku välivarasto helsingissä josta ajetaan jakokuormat pk seudulle.Voi olla että on yksityistetty ajot. 
 Tänä päivänä tehokkuus ja tehokkuus,mallasjuoman ajossa80 luvulla ajoin heittokeikkoja pikku mersulla helsingistä tampereele asti.
 Samoin toisesss firmassa vein pakettiautolla hesasta kotkaan traktorinrenkaan ja oli päivän keikka.
 
- AnonyymiAjoin kaljaa nuorena, mutta join kuormasta liian paljon, sain lopputilin onneksi. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset789317
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905947
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1045785
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään394057
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut483995
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi783832
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät493679
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133070
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k582885
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral982859