Hartwall

ja Koff

Kertokaas mikä siinä on? Näillä kahdella tavaran toimittajalla on kalustossa suuria eroja, eli aina tietää kun tulee hartsun kuorma autot on hartwallin väreissä ja kuskeilla on firman kuteet päällä. Koffilta taas tulee milloin millaisia auto/kuski yhdistelmiä.

12

5676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinen yrittäjä Koffilla.

      Katos kun Harwall panostaa yrittäjiin mutta Koff panostaa juoman myyntiin.

      Olin omalla jakeluautolla Koffilla vuoden verran jakohommissa ja sain kerjätä Koffin ajopuku lähes 10kk ennenkuin sellainen minulle annettiin.
      Auto kyllä maalattiin silloisen Kivenlahti maalaamossa heti ennenkuin edes pihaan saanut ajaa.

      Jos joskus olen vielä niin "hullu" että rupean kaljaa jakamaan niin en missään nimessä Koffille mene.

      Koff pitää tilapäisyrittäjiä hommissa eikä välitä mitä asiakkaat miettii. Hartwall taas panostaa asiakastyytyväisyyteen.

      Sama homma on Valiolla. Ennen autot piti olla Valion väreissä mutta sitten ahneus iski ja jakohommat annettiin Tehojakeluun jotka ottivat metsästä "halpoja" jakoautoja hommiin.
      Nykyään alkaa taas olla Valion mainokset autoissa jotta tietää tuleeko maitokuorma pihaan vai roskisauto.

    • Mikkelin kittaaja

      Näin kokemusta alalta omaavana voin kertoa että koffilla kuski ja kuljetukset ovat vain kuluerä jota yrotetään saada mahdollisimman halvalla.

      Ja kun eurolla ei saa kahden euron tavaraa niin kalusto ja kuljettajien ajotaito ja palvelutahto on jotain ihan muuta kuin alalle sopivaa.

      • MAPUHUHUONO SUOMI

        itte hartsulla ajamassa ja kyl melkeen kaik autot tulee firman väreihin mitä vaan joku ostaa.
        ja työvaatteet kun tilaa ni sieltä ne toimitetaan.

        Just tossa vappu viikolla tuli joku venäjä kautta virolainen kuski ja auto näytti siltä että eksynyt jostain tivolisaattueesta ja törmännyt pariin oksaan myös matkalla ja tuli kysymään että mitenpääsis siihen ja siihen kauppaan missä se on ja sano: ´´ma puhu aika huono kieli mut mä ymmärä hyvin´´ et selitä siin sit.


    • posse

      Montako olutkoppaa (24 tölkkiä) mahtuu täysperävaunulliseen rekkaan?

      • Täyteen asti

        Riippuu varmaan hyvin pitkälle tavaran "muodosta" eli ollakko irto eli lemppaus tavaraa,paletilla vai dollilla.....
        Tietenki lähes yhtä suuri merkitys on sen "Rekallisentäysperänuppilaatikkoauton" lava tilavuudella,joten kymysykseesi vastaaminen o vähä hangalaa...


    • Meesau

      24/0.33l-tölkkipakkaukset lastataan eurolavoille ja muistaakseni täyspitkään(25.25m) reteliin mahtuu 52 lavaa eurolavapaikkaa tavaraa. Yhdessä lavassa on noin "96 jässäkkää", joten tuloksena on 4992 lavaa olutta. Paremmin tietävät korjatkoon. Kuutioiden puolesta mahtuisi enemmänkin, mutta kantavuusrajat tulevat vastaan. Tilavuuden puolesta tuplamäärä olisi mahdollinen, sillä täysi tölkkilava on noin metrin korkuinen.

    • Rahti-Masi

      Mä ajoin hartsulla aikoinaan juntusen rekkaa, ajettiin 2 tampereen reissua päivässä, jotkut innokkat ajoi kolme ja Kaarinasta ajettiin konalaan kaljaa kaksi kuormaa päivässä, oli hyviä aikoja 110 scanian ratissa ja ei ollut ajovaatteita, omissa kuteissa sompasin. Keskon ajoon kun meein täysperää ajamaan niin piti olla firman vaatteet ja rullakoita sai repiä lumihangessakin, nyt mää ajan kontteja etelä-suomen alueella ja on hyvä homma ja kome vuotta vanha Scanikka alla.

      Kaljan ajossa tänä päivänä olis paras toi säliöhomma, ne pojat pääsee helpolla ajaa pitkiä i sivuja ja vetelee letkuja vaan ja pienellä nupilla ajavat.

    • Anonyymi

      Parasta on jakohomm akauppoihin ei tarvitse paljon ajaa, kantaa sisään ja hyllyttää ja tuo tyhjät pois ja kantaa pikkupakoissa portaita yläs ja alas ja saa ajaa kaupungin keskustan alueella ellei ole suosiossa ja saa pidemmän piirin.

    • Anonyymi

      Ajaako Hartwal vielä omilla autoilla?
      Hartwall muutti jossakin vaiheessa helsingistä lahteen, ajavatko helsingin jakelun lahdesta käsin?
      Onko vielä niitä tankkiautoja(olut) jotka vievät ravintolaan letkuilla kaljaa se olisi hyvää hommaa ei tarvistsisi kantaa ja hyvä ajomatkoja.
      Katselin muutama vuosi sitten kun helsingissä oli karjalan kylteillä hienpo Volvo oluttankki ja toi lahdesta kaljaa ravintolaan

    • Anonyymi

      Taitaa osin käyttää vielä omaa kalustoa, ajavat jakokuormat lahdesta pk-seudulle, kuljettajalle mukavampaa kun pitkä siirtymä ettei pelkkää kaupunkijakoa ja meno ja takaisn paluu tietysti työaikaa.
      Olutletkuautoista en tiedä olen kyllä nähnyt on herrasmiesten hommaa, ainakin joku yksityyinen ajoi maakuntiin olutta tankkiautolla.

      • Anonyymi

        Olisikohan joku välivarasto helsingissä josta ajetaan jakokuormat pk seudulle.Voi olla että on yksityistetty ajot.
        Tänä päivänä tehokkuus ja tehokkuus,mallasjuoman ajossa80 luvulla ajoin heittokeikkoja pikku mersulla helsingistä tampereele asti.
        Samoin toisesss firmassa vein pakettiautolla hesasta kotkaan traktorinrenkaan ja oli päivän keikka.


    • Anonyymi

      Ajoin kaljaa nuorena, mutta join kuormasta liian paljon, sain lopputilin onneksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      943
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      879
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      738
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe