R21 kommentteja

utöb

Millainen auto? Wikipedioissa oli jotain juttua, mutta Suomen osalta ei juuri mitään. Laguna I:n edeltäjä.

7

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rellunpippana

      Tulihan tuommoisella aikoinaan ajettua 170 000 km ja 8 vuotta. 1,7 l kaasarikone ja 4-ovinen sedan. Olihan noita 2,0 - koneellakin ja 5-ovisena ja farmarina. Sitten vielä se 7 hengen farmari Nevada. Onhan noita vielä liikenteessäkin. 1,7 kaasarikone oli ihmeen pieniruokainen ja sitkeävääntöinen. Lagunan edeltäjä ja nykyän Lagunan omistajana sanoisin, että vähemmillä ongelmilla 21:llä pääsi, vaikka oli siinäkin pikkuvikoja, mutta ei koskaan mitään isompaa. Ruostui ne kyllä herkemmin kuin nykyiset Rellut.

      • Itselläni oli 21 Nevada Familiale 1,7 koneella ja 7 hengen penkeillä. Matkaa kertyi kahdeksassa vuodessa noin 200 tkm. Ainoan kerran kun meinasi jättää tielle, oli kun herätevirtajohto katkesi. Työntöavulla siitä selvittiin. Auto ruostui takaovien kohdalta helmoista läpi, muualla en ruostetta havainnut.Tykkäsin autosta kovasti, itse asiassa enemmän kuin nykyisestä GS:stä. Vai kultaako aika muistot?


    • ollut

      voisi sanoa että vähävikainen oli. vm. 90 ja 260tkm tuli mittariin, yksi tyyppi vika niissä oli eli lämmityslaitteen kytkin menee, ainakin vanhemmassa kopassa. Muuten pääsi normi huolloilla.
      Tosi lämmin auto talvella, jos on kupari kennolla.
      Facelift malli parempi tuli 90 jälkeen.
      Korit varmaan nyt jo aika lopussa, jos ei ole suojattu...
      Turbolla 2.0 4x4 oli aika kiva kulkemaan...

      • Tuplamegane

        Kosketinpinnat vaan karstautuivat ja lakkasivat johtamasta virtaa. Muutaman kerran puhdistin. Moisen homman joutui tekemään useampiakin kertoja vuodessa. Sitten paloi pinna ja päällystin kosketinpinnat tinalla. Ongelmat loppuivat tähän.


    • Göggels

      Jep mulla oli vm 87 1.7 GTS ja tosi mukava auto ajaa oli se. Päihitti jousituksen/ajomelun kannalta monet 10v uudemmat autot selvästi.

      Etupää on R21:ssä raskas joten pallonivelten uusimista riittää. Ruoste kannattaa myös katsoa miten helmat ja varsinkin takapään lokarit on kestänyt.

      Mitään pikkuvikoja/sähkövikoja ei ainakaan minulla ollut.

    • Kulutukseltaan teholtaa parhaimmistoa mitä on olemassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      288
      6055
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      55
      3941
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3302
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      73
      3205
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      75
      3117
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      174
      3050
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2837
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2536
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      205
      2170
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2093
    Aihe