polttava cd-asema??

Niin että miten se laitetaan tietokoneeseen? Siis sehän näyttää ihan normaalilta cd-asemalta, että laitetaanko se van sen normaalin aseman tilalle siihen koneeseen vai miten? Sori en tiedä paljoa (yhtään) näistä asioista, joten ihan pakko kysyy. Olisin nimittäin saamassa sellaisen aseman 39eurolla, mutta en tiedä ostaa, kun en ole varma käykö se mun koneeseen. Käykö polttava asema ihan mihin tahansa tietokoneeseen?

Mitä muuten tarkoittaa sen polttavan cd-aseman mainoksessa kun lukee, että 52x/24x/52x
ja bulk.

Vastatkaa jos tiedätte, ois tärkeetä ;)
6644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ensin aukaiset tietokoneesi sivu-pellit jotta pääset tutkimaan sisuskaluja, saatat (ehkä)joutua irroittamaan myös koneen päällä olevan levyn, koneen edestä otat cd-aseman kokoisen muovi-levyn irti (jos on) sit laitat polttavan aseman siitä aukosta sisään, ruuveilla kiristät aseman kiinni koneen sisällä olevaan metallikehikkoon johon on kiinnitettynä myös kiintolevy ja disketti-asema, kytket sen leveän IDE-piuhan kiinni polttavaan asemaan, sen toinen pää emolevyyn ja virta piuha myös. Polttavan aseman saa asennettua yleensä kaikkiin tietokoneisiin, ei ehkä 10 tai 20 v vanhoihin...
Halvalta kuullostaa..
cd:n lukunopeus 52 ja maksimi poltto-nopeus 24
BULK??
Suosittelen että jos ostat sen niin pyydä jotain kaveriasi asentamaan se niin selviät vähemmällä ;)

Äänestä

Sen verran tarkennusta että jos paikkoja ei enää ole niin voit entisellä asemalla tähdätä pihalla tallustavaa varista nuppiin, ja vaihtaa tilalle tuon polttavan, viestistäsi voi päätellä ettei nykyinen asemasi ole ihan tältä vuodelta, joten tuo polttava on todennäköisesti tarpeeksi vikkelä myös lukutarkoitukseen. Hintaa ihmettelen sen verran, että suosittelen jättämään ostamatta jos ei ole jotain tutun kauppaa!!!

Äänestä
  • no enpä tiedä iha kohtuu hinta käytetystä(?) uudetkin maksaa jotai 50-80e....

    Äänestä

  • Veljekset Keskisellä (tuurissa) myydään noita lg:n polttavia cd-asemia 39.90 eurolla. Ne on kai niitä samoja mitä muut kaupat myy parikyt egee kalliimmalla. Onko toi merkki (LG) muuten hyvä?

    Äänestä

  • Sama kirjoitti:

    Veljekset Keskisellä (tuurissa) myydään noita lg:n polttavia cd-asemia 39.90 eurolla. Ne on kai niitä samoja mitä muut kaupat myy parikyt egee kalliimmalla. Onko toi merkki (LG) muuten hyvä?

    Ostinpa samaisen aseman juuri keskiseltä ja hyvin tuntuu toimivan. Poltot eivät epäonnistu ja asema tuntuu tukevan kaikkia tärkeimpiä cd-levymerkkejä. Että on se ostamisen arvoinen kerran kun noinkin halpa on.

    Äänestä

  • siellä oli ma 7.7 tarjouksessa kyseisenlainen polttava cd-asema hinta 39,95 €. harmi ku en ite päässy ostamaan...eli ihan laatutavara on kyseessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen ;) kirjoitti:

Niin että miten se laitetaan tietokoneeseen? Siis sehän näyttää ihan normaalilta cd-asemalta, että laitetaanko se van sen normaalin aseman tilalle siihen koneeseen vai miten? Sori en tiedä paljoa (yhtään) näistä asioista, joten ihan pakko kysyy. Olisin nimittäin saamassa sellaisen aseman 39eurolla, mutta en tiedä ostaa, kun en ole varma käykö se mun koneeseen. Käykö polttava asema ihan mihin tahansa tietokoneeseen?

Mitä muuten tarkoittaa sen polttavan cd-aseman mainoksessa kun lukee, että 52x/24x/52x
ja bulk.

Vastatkaa jos tiedätte, ois tärkeetä ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu