Terve! Siskoni oli ulkomailla töissä, siellä hän sai suomalaisen kaverin, jolla oli kaksi marsua. Siskon ostettua ulkomailta auton ja tullessaan kotiin hän toi samalla kaverinsa marsut tänne Suomeen. Siskoni kaveri on edelleen siellä ulkomailla. Meidän pitää hoitaa noita marsuja... Nyt kun siskoni lähti taas ulkomaille puoleksi vuodeksi ja minulle jää päävastuu noiden pikku otusten hoitoon, niin:
Voiko marsut syödä kuusesta otettuja oksia/neulasia? Marsut ovat kovin säikkyjä (antaa ottaa syliin, mutta eivät silti ole kovinkaan kesyjä), miten saisin ne edes jotenkin kesymmiksi? Tästä syystä niitä ei voida päästää käymään ulkonakaan/lattialla, koska ne haluavat vain piiloon. Niille tosin on tehty itse aika suuri koppi, jossa on paljon tilaa. Pitävätkö marsut vaihtelusta, jos esim. koppia muuttaa, lisää virikkeitä ym?
Voiko marsut syödä kuusesta otettuja oksia/neulasia? Marsut ovat kovin säikkyjä (antaa ottaa syliin, mutta eivät silti ole kovinkaan kesyjä), miten saisin ne edes jotenkin kesymmiksi? Tästä syystä niitä ei voida päästää käymään ulkonakaan/lattialla, koska ne haluavat vain piiloon. Niille tosin on tehty itse aika suuri koppi, jossa on paljon tilaa. Pitävätkö marsut vaihtelusta, jos esim. koppia muuttaa, lisää virikkeitä ym?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hei! Itse olen ainakin antanut marsuilleni pieniä paloja kuusen oksista. Voit laittaa häkin 'oven' polvillesi, ottaa häkista kopin pois ja houkutella marsut syliisi. (ei aina onnistu mutta kannattaa kokeilla) Ja voit piilotella herkkuja aitaukseen/huoneeseen kun päästät marsut vapaaksi, Älä vie marsuja talvella ulos! Virikkeistä lähes paras on iso heinäkasa häkin pohjalle. Kannattaa tehdä joku turvallinen koroke kuten taso ja voit myös piilotella häkkiin herkkuja. Lisäksi monen marsun suosikki on riippumatto (kangas tai pyyhe)joka ripustetaan häkkiin. Voit laittaa myös kivi ja kukkaruukun häkkiin jos on vielä tilaa, muista jättää häkkiin juoksutilaa. :)
Hei.
Marsut ovat luonnostaa saaliseläimia ja niillä lienee geeneissään luontainen arkuus ja piiloon pyrkiminen. Marsun saattaa säikyttää kuoliaaksi jos tulee kovaäänisesti sen luo tai tarttuu sitä niskasta. Ne myös pelkaavat aukeita paikkoja,ellei tunne ympäristöään ja "laumaansa". Olet varmasti jo lukenut marsuista paljon ja huomannut kuinka tärkeätä on noudattaa oikeata ruokavaliota ja hygieniaa. Häkki pitää siivota usein,jyrsittävää, tuoretta vettä, C-vitamiinia ja kuivaheinää pitää olla AINA saatavilla. Mainitsit kuusen havut ja voiko niitä antaa! Minä en ENÄÄ antaisi. Enää tarkoitta sitä,että annoin niitä marsulleni ja sen elimistössä tapahtui jotain... Sen peräaukosta tuli verta havujen syömisen jälkeen. Minulle sanottiin,ettei tuollainen terävä havu sula kunnolla marsun suolistossa ja saattaa viottaa suolistoa. En tiedä varmasti, mutta näin meillä kävi. Marsu onneksi selvisi siitä. Marsumme eli yksin ja tavoitti kuitenkin yli 6 vuoden iän. Se itseasiassa kuoli nyt 30.12.07 ja olemme täällä kotona edelleenkin kovin surullisia. Se haudattiin kotipihallemme omenapuunjuurelle. Marsuihin kiintyy enemmän kuin pieniin jyrsijöihin, varsinkin jos ne alkavat luottamaan ja tottumaan omistajaansa. Ne pitävät silloin sinua laumaansa kuuluvana jäsenenä ja ääntelevät sinulle kuten muille marsuille. Pidä hyvää huolta marsuista ja tutustu hoitoon vaikka netissä,jos et sitä nyt vielä ole tehnyt. Terv. nekku
Kuusenoksia- ja neulasia voi antaa mutta ei hirveästi sillä neulaset sisältävät a-vitamiinia enemmän kuin porkkana ja a-vitamiini on rasvaliukoinen joten se ei lähde pois elimistöstä ja marsu saa myrkytyksen. Kannattaa myös katsoa ettei ole paljoa pihkaa. Kun marsulle syöttää ensimmäistä kertaa tai pitkän aikavälin jälkeen jotain pitää muistaa että aluksi vähän koska ripuli uhkaa marsua aina kun antaa "vierasta" ainetta.
Kiitos paljon, etenkin tuosta havu -jutusta!
Olen lukenut marsujen hoidosta, tietenkin :)
Yritän pärjäillä noiden söpöstyksien kanssa jotenkuten :D:D
Siinähän niitä neuvoja tulikin jo. Muistathan antaa hyvälaatuista heinää, vettä ja pellettiä (joita on kokoajan oltava tarjolla), ja joka päivä tuoreruokaa C-vitamiinijauheen kera.
Hei myyn 2 tyttö- marsua, katso keskustelu
marsun hoito ym.
kiitos!
niin onko joku kiinnostunut marsuista, ne maksavat 60 e yhteensä ja asuvat tampereen seudulla. mahdollisuus olisi kuljettaa heidät, riippuen tietysti kuinka kaukana asut. joudun luopumaan heistä koska siskoni muutta ulkomailta meille, ja hän on allerginen pitkäkarvaisille ja hänellä itsellään on karvaton kissa... niin että olisi hieman kiire kun sisko muuttaa pian, joten jos olet kiinnostunut, anna sähköpostisi tai kirjoita palstalle, niin laitanvaikka kuvia tai muuta tietoa. Oikein helppo käsitellä(: Ja jos ei asu kaukana, voi pieniä tulla katsomaankin(: he ovat nyt 1- vuotiaita, toivottavasti saavat pikaisesti uuden kodin!
Heip kiinnostusta olis, mun s-posti on [email protected] laita tietoa tai kuvia marsuista!
MARSUT LÖYSI KODIN MUTTA PIAN ON TULOSSA POIKASIA JOTEN ILMOITELKAA!
Poikamarsuni tarvitsee uuden kodin, hinta 30e ja häkin jos tahtoo ostaa niin se on 60e. Häkki on oikei tilava ja marsu on mustanruskea. Ikää on 7kk. Luonteeltaan marsu on helposti käsiteltävä ja iloine muutenkin. Marsu asustaa Kotkassa.
Jos olet kiinnostunut, kirjoita tähän palstaan, tarkistan sen jokapäivä(: