NIKUSELLE POTKUT!

Puijon hiihtoseura

Nikunen on liian kiltti ja raukkamainen valmentaja kansainvälisiä kilpailuja silmälläpitäen.Ei riitä että valmentaja nuokkuu mukana ja taputtelee selkään.Nikunen ei osaa varjella ja puolustaa Suomen etuja siinämäärin kuin kansainvälinen edustus sitä vaatisi.

2

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kulutusta

      Kyllä näiden asioiden jauhaminen on täysin turhaa energiankulutusta kesken kauden. Urheilijoille pitää antaa täysi työrauha sekä kenttäväen että valmentajien. Keskustelut valmentajakysymyksistä ovat jo nyt saaneet sellaisen sävyn, ettei siinä enään ajatella hyvällä ammattitaidolla edes urheilijoiden etua.
      Yksikään urheilija ei halua omien taustajoukkojensa ruotivan näitä asioita mediamylläkässä.

      Ongelmat ovat tiedossa, osa asioista on vielä neuvottelujen kannalta kesken. Seuroissa tehdään selvitystyötä kiperistäkin kysymyksistä, mutta seuroissa ymmärretään urheilijoiden kannalta oikeat menettelytavat. Rauhoittelisin nyt vaan stsempaamaan kaikkia urheilijoitamme. Monet tärkeät kisat ovat vielä käymättä ennen vappua.
      Paljon voi vielä tapahtua ja osalla urheilijoita loksahtaa vaan kaikki kohdalleen ja sitähän me kaikki kuitenkin pohjiltamme toivomme.

      Ei ole yksin urheilijoiden syytä kuitenkaan tämän hetken vaisu menestys. Ei myöskään Janne Ahosen korkeaa ammattitaitoa ole monellakaan mäkihyppyä tosissaan harrastavalla urheilijalla edes Norjassa.

    • Faktoja tietävä

      Onkohan näin että Suomen mäkijoukkueseen saadaan uusi ilme pelkästään päävalmentaja erottamalla/vaihtamalla? (Ja kuka sen edes tekisi????)

      Mielestäni asialle olisi pitänyt tehdä jo viime kauden perusteella paljonkin muutoksia, jos välit päävalmentajan ja urheilijoiden välillä on huonot ei ne pelkästään selkään taputtelemalla kauden jälkeen tule kuntoon.

      Mielestäni meidän pitäisi vaihtaa koko yläkerran osasto lajijohtajasta lähtien, päävalmentaja, kakkonen, siis koko kaarti sieltä ulos ja uutta voimaa tilalle.

      Se miksi ajattelen näin on osaksi huonon menestyksen syytä, mutta suurin huolen aihe on mäki/yh:n talous puoli, jos budjetista puuttuu satoja tuhansia euroja ei voi tulosta tulla kuin vain ja ainoastaan superammattimieheltä Janne Ahoselta.

      On selvää että raha ratkaisee näissäkin karkeloissa aika paljon. Ja kun sitä ei ole riittävästi se vaikuttaa kaikkeen toimintaan mm. joukkueen henkiseen hyvin vointiin.

      Puhumattakaan tulevista Suomen mäkihypyn pelastajista, jos ei liitolla ole varaa laittaa joukkuetta kiertämään B-cupia, niin vaikeaa on suoraan jostain Finlandia tourilta lähteä kokeilemaan siipien kantoa kansainvälisiin karkeloihin.

      Tässä hieman faktaa suomen mäkihypyn tilasta tällä hetkellä, sen vielä sanon että joka kevään ja kesän aikana yleensä hoitaa sponsorineuvottelut niin olisi hyvä olla paikalla eikä esimerkiksi lomalla aurinkoa ottamassa....ilmankos sitä rahaa puuttuu.....

      Kaikesta huolimatta Jannelle ja muille kotkillemme menestyksekästä mäkiviikonloppupuoliskoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2257
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      52
      1816
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      136
      1769
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1376
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1110
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      979
    8. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      966
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      831
    Aihe