Ethan nimestä
Mielipide
saqwewert
7409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihan hyvä nimi, ainakin englanninkielisissä maissa.
Suomessa ei toimisi, koska siitä voi vääntyä helposti sana "ethän".
ajattelit ääntää nimen? Ethan? Iithan? Jos vastaus on tuo jälkimmäinen niin laitatko mukaan joka paikkaan nimen ääntämisohjeet. Mitenhän esim. neuvolantäti huutaisi: Ethan Möttönen! vai: Iithan Möttönen!
Kumpikaan ei oikein vakuuta eli forget it!
Ethan on kiva nimi, mutta vaikea ääntää ja erikoinen Suomalaiseen makuun ja sukunimeen... Mutta kaikkeen tottuu ja tärkeintä on, että tykkää nimestä, antaa vaikka perusSuomalaisen toiseksi nimeksi, jos lapsi haluaa ruveta käyttämään normaalimpaa aikuisena.
Miksi aina kuvitellaan että jokaisen suomalaisen nimi olisi Möttönen? Itse en ole ainakaan koskaan edes törmännyt moiseen sukunimeen saatika tiedä ketään sen nimistä!
En suosittele koska nimen äänneasu ei sovi suomalaiseen nimikäytäntöön. Toisena nimenä voisi mennä.
http://www.imdb.com/name/nm0001053/
Ethanin kaimasta juttua....
Siitä nimestä tulee ihan Emmerdale-sarjan roolihahmo mieleen ja jostain syystä tulee juutalaisuus mieleen.