Onko tämänkaltaisia lisälaitteita, kiusalista kun ajaa maantienopeuksilla ja sitten kaupunkinopeuksilla niin aina saa olla veivaamassa Volumia. Pukki toi Pioneerin DEH-P5900MP:n, ihan kelpo peli, ja tuollainen Volumin automaattinen tarkailu / säätö tausta-melun mukaan olisi kyllä oiva apuväline, eli onko kyseisiä vempaimia edes olemassa ja jos on niin missä ja mitä maksaa ?
Automaattinen Volumi-säätö ?
Auto-Vol
4484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
keksintö. Ollut jo kymmenen vuotta sitten joissakin JVC cd-soittimissa. Saattaa olla vielä tänäkin päivänä. Systeemissä oli kolme eri arvoa eli kuinka paljon nosti äänentasoa. Systeemi kulki jollakin Cruise nimellä.
Joo. On todellakin jo vanha keksintö.
Ainakin Blaupunktilla oli lippulaivamallissaan jo kahdeksankymmenluvun puolivälissä tuo automaattisesti säätyvä volume.
En löytänyt netistä kuvaa laitteesta mutta se oli sikäli erikoinen, että itse radio osa oli kojelaudan alla piilossa ja laitetta ohjattiin ns. joutsenkaulan päässä olevasta näyttö/kytkinpaneelista. Jos joku omistaa vanhoja Hifi lehtiä kahdeksankymmenluvulta niin niissä on mainoksia tästä laitteesta.
Mutta itse kysymykseen. Epäilen vahvasti ettei näitä olisi saatavilla erikseen, monesta uudesta autoradiostahan tuo toiminto löytyy jo vakiona.
Itsellänikin on Pioneerin (deh p77mp) soittimessa ASL eli Automatic Sound Leveliser. Laite on jo ainakin neljä vuotta vanha. Siinä saa valita viidestä eri herkkyydestä toiminnon voimakkuuden.
Ihan toimiva varuste, vaikkakkan ei mikään pakollinen.
Source Level Adjuster (SLA). Tälläinen tästäkin näyttäisi löytyvän liekkö sama asia?
Innostuin liikaa, tuohan onkin vain lähdetasojen säädin, nyyh.