Onko kukaan päässyt kokeilemaan Micran 1.5 Dieseliä? Onko luotettavaa tekniikkaa, kuulemma Renaultin dieselmoottori, itselläni ei niistä ole kokemuksia. Käynnistyykö hyvin talvella, löytyykö puhtia kierrosalueelta hyvin?
Kertokaa mielipiteitänne vapaasti, kaikki kiinnostaa. Olen vähän vaiheilla dielsel- ja bensa-Micran välillä, vaikka dieselit on vähän kalliimpia, luultavasti kuluttavat vähemmän.
Micra -98 1.5 Diesel kokemuksia?
2
2475
Vastaukset
- Nimetön
Moottori ei vanhassa K11-mallin dieselissä vielä ole Renaultin, vaan Peugeotin, tyypiltään TUD5 ja on käytössä 106 pösössä ja Citroen AX:ssä.
Melko puhditon kapistus verrattuna nyky-dieseleihin, onhan tuo antiikkista tekniikkaa ja ilman turboa. Uudempi K12-korinen diesel Micra on Renaultin koneella ja on erittäin paljon pirteämpi peli.
K11-Dieselit on sen verran harvinaisia, samaten kun on nuo pienet ranskalaisetkin, että varaosien saanti tuppaa olemaan erittäin vaikeaa niiltä osin kun eroaa bensamalleista.
Yhtälailla mikä tahansa diesel lähtee talvella, kun polttoaine kulkee esteettä ja hehkusysteemi on kunnossa. - Riisseli
Olen jopa omistanut sekä vaihtanut koneen sellaseen K11 härpäkkeeseen kun edellinen alakerta oli porsinut huohottimen jäädyttyä...
Kulkee se dieseli hyvin satasta,ja mielestäni kiihtyykin ihan riittävästi... Polttoaineenkulutus on aivan kohtuuton korin kokoon nähden: 6-7L/100km
Ja sen verran sanon että se mihin koneen vaihdoin oli -98 valkoinen,reilu 180 000 ajettu ja rekkarin kirjaimet:MSI-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455543Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3005365Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä724587Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y12058Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt491905Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161822Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735