Hei!
Isäni kuoli marraskuussa 2007. Vanhempieni pankkitalletukset olivat kummallakin heidän omissa nimissään. Vanhemmillani ei ollut minkäänlaista testamenttia ja avio-ehtosopimusta. Perunkirjoitus on nyt tammikuussa 2008. Milloin perintöveroni tulevat maksettavaksi, koska perin isäni osuuden vanhempieni omistamasta osakkeesta? Otetaanko perinnönjaossa huomioon äitini pankkitalletukset ja joudunko niistäkin maksamaan veroa? Isäni pankkitalletukset menivät hautajaiskuluihin, eivätkä ne edes niihin riittäneetkään, joten minä annoin hautajaiskuluihin 1000 €.
Vanhempieni pankkitalletukset ja perintövero
1
832
Vastaukset
- v 2008 aikana
Otan osaa menetykseesi.
Lyhyesti: perukirjoituksessa kirjataan äidin ja isän yhteiset varat kuolinpäivän tilanteen mukaan.
Isän omaisuus
* pankkitili 1.500 rahaa
* puolet asunnosta 100.000 rahaa
* auto 5.000 rahaa
= 106.500 rahaa
Äidin omaisuus
* pankkitili 3.500 rahaa
* puolet asunnosta 100.000 rahaa
* osakesalkku 25.000 rahaa
= 128.500 rahaa
YHTEENSÄ: 235.000 rahaa. Tästä avio-oikeuden mukaan äidin osuus on puolet, eli 117.500 rahaa, mutta koska hänen oma omaisuutensa on isompi, hän kieltäytyy luovuttamasta tasinkoa, ja lapsen perintöosuus on vain isän omaisuus (jos äidillä olisi varoja vähemmän, hän saisi puolestaan isän omaisuutta enemmän)
Perintöveroa määriteltäessä ISÄN osuudesta vähennetään hautajaiskulut ja muut velat, myös sinun maksamasi 1000 e (ota tosite mukaan). Tästä summasta sinulle määrätään vero, mikä tulee maksuun joskus vuoden 2008 aikana. Vero muuten määräytyy vuoden 2007 taulukon mukaan, eli vainajan kuolinajan mukaan, et siis hyödy perintöveron alennuksista. VOIT myös maksaa verot saman tien: mene vain verotoimistoon perukirjan kanssa ja saat heti tiedon siitä mitä maksat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as593166Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232964- 512862
- 562668
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582548Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482530On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532301Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 452082
- 692078