Tarvitsisin tietoa neulekoneista. Netistä en löydä neulekoneita ollenkaan myytävän eli onko ne nyt jo ihan out? Haluaisin myös tietää kuinka paljon maksaa, onko helppo käyttää ja mitä sillä sitten voi ylipäätään tehdä.
Neulekone
13
6732
Vastaukset
- alataso
Neulekoneita myy esim. Piikkopirta, jolla on myös kotisivut. Neulekoneet eivät ole out! Pienen opettelun jälkeen neulominen on helppoa.
- money_penny
minäkin olen hankkimassa itselleni ensimmäistä konetta ja huomannut kuinka vaikeata on löytää neulekoneista tietoa. Netistä löytyy hakusanalla knittingmachine joitain asiaa selventäviä kirjoituksia ja huuto.netissä on muutamia käytettyjä neulekoneita myynnissä.
Hintahaarukka vaikuttaa olevan hyvin laaja. Parista sadasta pariin tonniin riippuen millaisen koneen haluaa.
Neulekoneen käyttö on ollut pitkään aika out ja monet valmistajatkin, esim. Brother, ovat lopettaneet koneiden valmistuksen. Pikkuhiljaa on kuitenkin havaittavissa uutta kiinnostusta neulekoneisiin. - ekki
huuto.netistä koko setin ohjekirjoineen päivineen. Brother -merkkinen yli 20v vanha. Erinomainen ostos ja opin ohjekirjojen avulla helposti. Suositten huuto.netiä, kunhan olet tarkkana, että on kaikki osat ja ehjät neulat.
- poppana^^
Kiitos kaikista tähän astisista vastauksista. Haluaisin vielä tietää, mitä ns. perusvarusteita tuohon koneeseen tarvitaan kun kaikissa tuntuu olevan eri kelkat ja välineet. Eli mitä kaikkia tavaroita tarvitsisin jos haluaisin tehdä esim. villapaitoja, sukkia, lapasia ja yleensäkin ihan perusneuleita?
- taiska
poppana^^ kirjoitti:
Kiitos kaikista tähän astisista vastauksista. Haluaisin vielä tietää, mitä ns. perusvarusteita tuohon koneeseen tarvitaan kun kaikissa tuntuu olevan eri kelkat ja välineet. Eli mitä kaikkia tavaroita tarvitsisin jos haluaisin tehdä esim. villapaitoja, sukkia, lapasia ja yleensäkin ihan perusneuleita?
ainakin on kaikki tarvittava sukan tekoon millä resorin saa käännettyä pyöreäksi neuleeksi.No sitten,luontikammat,painot,kelkat,ja sit'niitä erilaisia koukkuja ja neuloja joilla saa silmukoita siirrettyä tasolta toiselle.Esim.resorin jälkeen silmät siirrettävä alatasolta ylätasolle jos neulot oikeaa.Kuvia saa sähköpostilla.
- kurjuudenkurjuus
koneestani on tullut riippakivi, neuleeni putoaa viimeistään 46 kierroksen jälkeen, mitä teen väärin
- iko
kun olet ostamassa neulekonetta kannattaa huomioidan myös miten "leveitä" kuvioita haluat.vanhemmat koneet ovat ns. reikäkorttikoneita,kuvion leveys 24 neulaa.uusimmat koneet ovat ns.elektroonisia,kuvion leveys koko neuleen leveydeltä.elektroonisissa koneissa on huomattavasti enemmän mahdollisuuksia kuin rerikäkorttikoneissa(90 asteen kääntö,2x leveyden näppäin,negatiivinäppäin,oman kuvion ohjelmointi,peilikuvat ym.)jollet osta kaksitasokonetta et voi neuloa ns.pyöröneuletta.jos ostat koneen lainaa kirjastosta Haavisto-Heikkinen-Honkaranta-Mikkola Neuleita.opit itse laskemaan kaikki mallit!!!!!
- punavarpunen2
Voisiko joku neuvoa minua, mistä voisin saada tai ostaa Brother KH 900 neulekoneen kokoonpano-ohjeen. Ostin koneen käytettynä. Uskon,että koneessa on kaikki osat tallella, minä vain en osaa koota konetta käyttökuntoon. Olisin kiitollinen tiedoista.
- 651
Eikö ollut ohjekirjaa,yleensä siellä neuvotaan kasaaminen.
- husovarnatar
651 kirjoitti:
Eikö ollut ohjekirjaa,yleensä siellä neuvotaan kasaaminen.
Minulla on käyttöohjeet Brother KH-840 neulekoneelle.Reikäkorttikone. Se on yksitasoinen ja pöydän reunaan kiinnitettävä. Olettaisin, että kokoaminen on suunnilleen samaa 900- mallillakin.
Tämä ohjekirja on vaan niitattu metallinastoilla kasaan, 113 sivua, eikä siitä saa repimättä sivuja irti.Voisin kyllä yrittää skannerilla jotain tulostaa ja lähettää vaikka
normaalissa postissa,jos on tarpeen.
Takasivulla on osoite: Maahantuoja ja huolto:
Enestam Ky, Valimontie 23 00380 Helsinki 38 , puh. 90-648 405.Siis tosi vanha
numero.Mutta toivon, että Googlella löydät apua.
Kirjoita tänne, jos voin auttaa.
- brotherska
Brother KH-800
Tottakai ohjekirja puuttuu. Onkohan kenelläkään ohjekirjaa? Voisin skannata itse jos saisin lainaksi joltain. Kova into olis opetella neulomaan, mutta ilman ohjeita näyttää olevan tuskien taival. - jelppiä
Täältä löytyy :) https://www.box.com/s/3g5d0rq9q7/1/73526225
- Anonyymi
Ostin neulomakoneen fb kirppikseltä ja sitten selvisi, että se onkin kuulemma nauhuri. En saa sitä toimimaan ollenkaan. Langan kulkunen ongelma. En tiedä minne minä tämän kanssa joudun.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261882
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy541243Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521121Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38807Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798