Olen ihmetellyt, miksi pianot viritetään aina korvakuuloisesti. Luulisi olevan helpompi ja tarkempi virittää elektronisesti. Kun tiedetään jokaisen sävelkorkeuden taajuus. Tästä vain värähtely rafikkaa jota sitten verrataan pianon vastaavaan. Kun käyrät osuvat päällekkäin, niin se on siinä. Tiedän ettei tämä ole näin yksinkertaista, mutta kun on itse yksinkertainen voi tällaistakin kysyä.
Pianon viritys
elektronisesti
6786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pianossa on useimmille sävelille kolme kieltä. Matalille ei ole kuin yksi, mutta unohdetaan ne.
Kaikki kolme kieltä viritetään eri taajuudelle. Näin saadaan aikaan kilahtava ääni. Taajuusero on hertsin tai muutaman luokkaa sävelestä riippuen. Jos kielet olisivat samalla taajuudella, niin ääni olisi ehkä jotain, no kuitenkin epäpianomaista.
Koneellisestikin tuon varmaan voisi tehdä, mutta ilmeisesti sittenkin vaikeata automatisoida, kun näppiksessä on näppäimiä kymmeniä ja säätönuppeja vielä enemmän ja jokainen säädetään erikseen. Olen joskus nähnyt aaltomuotokäyriä jossakin labrassa jonkun piirtäneen, mutta tuo ei ole käytännön tilanteessa käyttökelpoinen idea, kun pianonvirittäjälle riittää äänirauta ja vasara ja avain. Ei tarvita kapsäkillistä mittalaitteita.
Olen joskus korjannut sellaista kitaran virityslaitetta. Se oli ihan paristokäyttöinen vekotin jossa oli muistaakseni analoginen mittari.
Eli ainakin kitaraa voi viritellä sellaisen avullakin, mutta toisaalta se onkin monessa mielessä yksinkertaisempi viritettävä. Ja eiköhän tosi muusikot viritä kuitenkin korvakuulolla.
ja vaikka teoriassa kolmelle samaan aikaan soivalle kielelle on oma taajuutensa olemassa ja näin olisi mahdollista virittää elektronisella vempaimella nuo niin niistä kaksi viritetään karvan verran "pieleen". Hyvä pianonvirittäjä kykenee tekemään tuon onnistuvasti eli siten että piano soi hyvin. Eri pianoissa tuo viritys on hieman erilainen jotta kukin yksilö soisi hyvin. Olen vähän kateellinen noille kultakorvaisille pianonvirittäjille.
Jokainen piano on erilainen johtuen soittimen inharmonisuudesta ja näin ollen jokainen virityskin on hieman erilainen, joten se niistä mittareista ..
Kyseisessä ammatissa vaaditaan erittäin hyvää kuuloa ja tarkkaa sävelkorvaa sekä tietysti viritysavaintekniikkaa, että saa jokaisen kielen (230 kieltä) soimaan ja pysymään siihen kuuluvaan tasoon / taajuuteen ja vielä niistä yhdelle koskettimille soiville kolmelle kielelle, niin ne täytyvät soida täysin puhtaana keskenään ..
Kysehän ei ole misttään muusta kuin siitä, että nämä virittelijät eivät ymmärrä fysiikasta ja tekniikasta miitäään. Sen takia puhuvat lämpimikseen korvista ja ties mistä pysyäkseen leivän syrjässä.. Sen sijaan kun nykyajan tekniikalla voisi kaikki hoitaa prikulleen ja alta aikayksikön.
Pianon virittäminen ei todellakaan ole tiedettä vaan taidetta.