Hei!
Mikä liike tekee hyviä paperikuvia digikamerasta Tampereella? Mitä liikkeitä kannattaa vältellä?
Niissä on eroja. Vai onko?
Mikä liike tekee hyviä paperikuvia digikamerasta Tampereella? Mitä liikkeitä kannattaa vältellä?
Niissä on eroja. Vai onko?
Vastaukset 2
Vanhimmat
vastaa, vastaan vaikka en oikein perillä tämän hetken tilanteesta.
Filmiaikana parhaassa maineessa oli Ammattikuva,mutta harrastelijat eivät sitä käyttäneet http://www.ammattikuva.fi/. Jukka Mäkistä http://www.jukkamakinen.fi/sections/pages/showpage.php?id=2199 pidettiin hyvänä, mutta joka oli myös muita kalliimpi. Länsitamperelaiset vannoivat Tenhusen nimeenhttp://www.valokuvia.fi/ mutta hän kuulemma siirtyi syksyllä eläkkeelle (mikä ei tarkoita, että liike olisi lopettanut). Muistaakseni joku vannoi myös Kuvamanun nimeen (Hallituskatu 7). Tärkeät kuvat teetin Jukka Mäkisellä ja muut Kallioniemellä http://www.superkuva.fi/
Parhaat digikuvat saa kalibroimalla omat laitteensa ja (tulostamalla itse tai) lähettämällä kuvansa profileja tukevaan nettiyritykseen. Käytin pitkään Ifiä (nykyään Ificolor http://www.ifolor.fi/), mutta heidän sotkujensa jälkeen siirryin Fotonettiin http://www.fotonetti.fi/ Jos tarvitsen nopeasti kuvan, menen Kauppakadukka olevaan Fotomaxiin http://www.fotomax.fi/index.htm Kuvien laadusta ei ole jäänut mielikuvaa, mutta ainakin liikkeessä työskentelä tyttö on nätti.
Nuoret käyttävät liikkeitä, sillä he tilaavat niin vähän kuvia kerralla, että nettitilaus olisi kallis. Pienin kuulemani kuvamäärä oli yksi kymppikuva, joka oli tarjouksessa 7 senttiä. En muista liikettä, mutta myyjä ei millään tavalla vihjannutkaan toimeksiannon pienuudesta (kuvahan maksoi vain 5 senttiä).