Tolleri

Kerrostalosta..

Hei! Kysyisin sellaista asiaa, että sopiiko tolleri kerrostaloon? Meillä on melko iso asunto ja monta innokasta lenkittäjää. Asumme 6 kerroksessa ja talossa on hissi. Lähellä on hyvät lenkkeilymahdollisuudet sillä asumme sen verran kaupungin laidalla, että läheltä löytyy paljon metsää ja lenkkeilyreittejä. Myös kaupunkimaisemaa löytyy vähän matkan päästä. Olen täysin rakastunut kyseiseen rotuun ja myös tutustunut hieman sillä eräällä tutullani on sellainen.
Olisi kiva jos joku viitsisi jakaa kokemuksiaan ja jos ei kokemuksia niin tietojaan.. Hyvää uuttavuotta viellä kaikille! Odotan innolla vastauksia.

3

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jke

      Moi!

      En näe mitään syytä, miksei tolleri sopisi kerrostaloon. Tienkin pennun sisäsiistiksi opettaminen on paljon työläämpää kuudennessa kerroksesta käsin kuin mitä se olisi esim. omakotitalossa asuttaessa. Mitään estettä tollerin hankinnalle en kuitenkaan näe.

      Kuten varmasti tiedät, on tollereiden yksilölliset erot rodun sisällä aivan valtavia, joten mitää kaikille yksilöille varmasti pätevää on mahdoton sanoa. Tolleri on kuitenkin sisätiloissa yleensä todella hillitty ja huomaamaton. Sen vietit ja työskentelyhalukkuus ovat voimakkaasti sidoksissa ympäristöön. Kun sen vie vaikkapa oikein risukkoiseen ja mutaiseen metsään, rapa roiskuu ja männynkävyt kimpoilee kun tolleri purkaa virtaansa. Tasaisella pellolla se taas kävelee tylsistyneenä ympyrää.

      Tollerit, kuten noutajat yleensä, eivät ole herkkähaukkuisia. Oma yksilöni on varmasti sieltä eniten haukkuvasta päästä, mutta silti ei mitään ongelmaa ole koitunut vaikka kerrostalossa asummekin. Kotona se ei hauku kuin ovikelloa (ja sekin olisi helppo opettaa pois, jos laiska isäntä jaksaisi) ja kun se joskus herää johonkin epämääräiseen ääneen tai muuten säikähtää. Eroahdistusta tai isännän perään vinkumista sillä ei missään vaiheessa ole ollut.

    • puuhapeke

      että tolleri tarvitsee ulkona olemista ja paljon...se on nimittäin niin aktiivinen koira...tuo minun pikku kaverini,trista,nauttii kun se saa olla irti...ja vielä kun sen kaverina on lappis :)kummatkin pysyy pihalla...

    • mirtsu88

      Mulla on nyt 4 vuotias tolleri narttu. Koira kulkee mukanani joka paikkaan ja kerrostalossa asustetaan. Tolleri soveltuu hyvin kerrostaloon, kunhan vain tekemistä on tarpeeksi. Mun koira on ollut siinä mielessä todella helppo, että sopeutuu nopeasti tilanteeseen kun tilanteeseen. Jouduin pari vuotta kulkemaan koulun takia 200km kotipaikkakunnalle viikonlopuiksi ja koira kulki mukana.

      Tolleri on kyllä upea rotu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      2891
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1739
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1704
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1506
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      74
      1452
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      330
      1346
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      19
      1223
    8. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      73
      1119
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1052
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1005
    Aihe