Kovasti on tästä suomalaisesta oppaasta pidetty :) Häntä käyttäneet voisitteko kertoa, millaisia retkiä olette tehneet ja paljonko on maksanut. Kiitoksia :)
Anu
9
2866
Vastaukset
- maaseuturetken
Anun kanssa.
Ensimmäisenä kohteena meillä oli eläinmarkkinat jossa oli runsaasti vuohia ja lampaita.
Sieltä matka jatkui Gambia-joen suistoalueelle jossa tutustuimme simpukka"tehtaaseen".Siellä simpukoista valmistetaan maalia ym.Samassa paikassa kävimme myös veden päällä olevassa "ravintolassa" jossa nautimme virvokkeita.
Matkaa jatkettiin Brikamaan jossa on lukuisia puutyöverstaita myyntiä.
Seuraava kohde oli suurperhe jossa saimme kokea paikallisen perheen arkea sekä selviytymistä.Siellä arki pyöri äidin ympärillä ja ohjauksessa.Lapsia oli paljon eikä meille kyllä selvinnyt kuka on kenenkin.Saimme tarjoiluna runsaat hedelmälautaset.
Metodistikouluun tutustuimme kesken kiivaan koulupäivän.Lapset lauloivat meille oman koulun tunnuslaulun.Vaikuttavaa!!!!
Sanyangin seutu seuraava kohde,jossa tutustuimme Suomalaisen Ilpon lomakylään joka tosin on osin vielä keskeneräinen.(kokemus sinänsä)Täällä nautimme toiset virvokkeet.
Ilpon luota siirryimme Sanyangin paratiisirannalle jossa jaoimme kalastajien vaimoille lasten vaatteita.
Paluumatkalla tutusuimme myös Kololiin jossa runsaasti nk. rikkaiden asumuksia.
Tässä matka lyhyesti.
Hinta muistaakseni n.40e/henk,ilmastoidussa bussissa.
Jos sinulla kysyttävää vastaan mielelläni.- kallis
Oho yksi maksoi Gambialaisen kuukauden keskimääräisen palkan, aika kallis jos matkalla on 6 henkilöä se tekee 240 €, tietysti täytyy vähentää kuskin ja oppaanpalkka, mutta silti. Meillä oli jeeppi ja kuski kokopäivän klo 8-21 maksoimme 600 dalasia siis 100 dalasia per nuppi. Ajelimme sinne ja tänne kävimme paikallisissa kylissä, veimme riisiä perheisiin, jokiretkellä, paratiisirannalla ym..ja kivaa oli..
- kertomatta
kallis kirjoitti:
Oho yksi maksoi Gambialaisen kuukauden keskimääräisen palkan, aika kallis jos matkalla on 6 henkilöä se tekee 240 €, tietysti täytyy vähentää kuskin ja oppaanpalkka, mutta silti. Meillä oli jeeppi ja kuski kokopäivän klo 8-21 maksoimme 600 dalasia siis 100 dalasia per nuppi. Ajelimme sinne ja tänne kävimme paikallisissa kylissä, veimme riisiä perheisiin, jokiretkellä, paratiisirannalla ym..ja kivaa oli..
että tuhon n.40e sisältyi jo se raha 350D/henk. jonka annoimme suurperheen äidille.
Eli todellinen maaseuturetken hinta oli huomattavasti halvempi.
Meitä oli ko. retkellä neljä henkilöä kuski opas. - unohtui
kertomatta kirjoitti:
että tuhon n.40e sisältyi jo se raha 350D/henk. jonka annoimme suurperheen äidille.
Eli todellinen maaseuturetken hinta oli huomattavasti halvempi.
Meitä oli ko. retkellä neljä henkilöä kuski opas.Meidän kuski toimi myös oppaana ja oli todella hyvä. Meidän kulumme matkalla olivat 600 dalasia riisit 300 dalasia = 900 dalasia joka teki 161 dalasia per.henkilö (paikallinen perhe tarjosi meille yassaa joka oli todella maittavaa) Euroissa 31,50 koko juttu 5,64/per hlö.
Teillä oli 40 € per henkilö jotenka hieman eroa, mutta ei tietenkään se hinta aina ratkaise vain laatu ja kiva, kun tekin olitte tyytyväisiä.
- maalisk.2007
Olimme Anun kanssa päivän maalisk. 2007 . Jäi erittäin hyvä mieli .Kävimme samoissa paikoissa mistä aikaisemmin ollut juttua. Hinta mielestämme ihan ok.
- yhäymmällään
Upeata, että joillakin paikallisten kanssa retket onnistuvat ja luottamus säilyy.
Anun retket pienryhmäretkiä joilla voi tehdä matkan varrella ohjelmamuutoksiakin. Hinta ei paha ja opastus on suomenkielellä. Paikalla asuneena Anulla paljon käytännön tietoa maasta. Kun joutuu väkisinkin kuulemaan liian kanssa "ystäväoppaiden" lespaavaa suppeasanaista nopeaa englantia, niin lepoa korville ja sielulle kun on luotettavassa ja tietävässä seurassa. Anu myös häätää ansiokkaasti ympäriltä pummaajia. - Vesi2017
Kiinostaisi matkata tuonnekin maan osaani...
Osaisiko kukaan kertoa kuka toi Anu-opas on (kun en ole lukemalla saanut selville viesteistä) ja kauanko asunut siellä?- succis
Ei ole enää pitkiin aikoihin ollut Gambiassa oppaana.
- syyskuussalähtö
Anu teki elämänmuutoksen jo vuosia sitten, kotimaa kutsui, Gambia jäi. Yrittäkää pärjätä, kyllä sieltä oppaita, hyviäkin, löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4083035SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis682362Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj782009Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1171727- 1411600
- 711233
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön2721030Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121022- 40884