Kertokaas te, jotka tiedätte, että minkälaiset ajokelit on odotettavissa Alpeilla maaliskuun lopulla (viikko 13). Reitteinä Zürich-Lugano sekä mahdollisesti Pohjois-Italiasta Geneveen. Onko tiet auki vai joutuuko varautumaan kiertoteihin tai odotteluun? Vuokra-autoon kannattanee tilata saksalaisversio talvirenkaista eli M S?
Ajokelit Alpeilla maaliskuussa?
Ehkä lähden sinne
102233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Riippuu paljon siitä, ajatko moottoriteitä vai solateitä.
Moottoriteitä: ovat auki ja tuskin joudut jonottelemaan (joku myrsky on eri juttu). Solateitä eli perinteisiä maanteitä: vaikeammat solatiet ovat talvella suljettuna. Gotthard eli juuri Zürich-Lugano saattaa ollakin suljettu mutta äkkiä netistä en löytänyt tietoa. Jostain Sveitsin matkailusivustoilta tai Sveitsin Autoliiton sivuilta varmaan löytyisi?
B.B.Virtanen
Piti lisäämäni:
Solateille osoittavissa tienviitoissa tai suunnistuskylteissä on muistaakseni mainittu, onko ko. tie avoinna. Viimeistään varsinaisen solatien alkupäässä on taulu, jossa kerrotaan aukiolon tilanne.
Joillakin solateilla on vaihtoehtona rautatiekuljetus. Näissä tapauksissa autolle ostetaan junalippu ja kulku tapahtuu junalla solan yli tai solatunnelin läpi. Palvelu on hieman samantapainen kuin lossi tai autolautta mutta kulkuneuvona on juna.
Ja vielä, Sveitsissä on niin onneton maantieverkko, että moottoritiet ovat käytännössä ainoa vaihtoehto ajella yli 20-40 km matkoja. Kuvittele Suomesta pois valta- ja kantatiet niin saat kalpean aavistuksen tiekurjuudesta (tämä ei ole vitsi. Yritin ajaa Churista St.Galleniin muuta kuin moottoritietä pitkin ja totesin, että se 3-4 metriä leveä "tie" mutkitteli jokaisen kylän ja maatalon pihan läpi ja jokaisen kukkulan yli serpentiinejä tehden. )
Moottoriteille saa ajaa vain ostamalla moottoritiemaksutarran ja sen saa huoltoasemilta ainakin rajojen läheisyydestä, mahdollisesti sisämaastakin.
Ja juuri tuo Gotthardin reitti, Zürich-Luzern-Lugano-Milano, on moottoritietä mutta vaihtoehtona on vanha maantie joka kulkee Gotthardin solan yli (joku 2350 m korkeudessa).
B.B.Virtanen
Hyviä neuvoja ja tietoja olet antanut. Jos saan vielä yhtä asiaa kysyä niin paljonko tuo moottoritietarra maksaa?
Ole hyvä vaan, toivottavasti näistä tiedonmuruista on jotain hyötyä.
Moottoritiemaksutarra on mahdollisesti 40 CHF (en nyt muista frangin kurssia) ja sen saanee Suomessa lähimmästä Autoliiton toimipisteestä.
Nettiä kannattaa selata Sveitsin ja Sveitsin matkailun nurkilta ja se Sveitsin Autoliitto www.tcs.ch sivusto aika tarkkaan; http://www.tcs.ch/main/de/home/verkehrsinfo.html löysin kartan, joka kertoo ajantasaisen tiedon mm. teiden aukiolosta. Vie kursori halutun karttakohdan päälle, jolloin kursorin päälle avautuu infoikkuna, jossa kerrotaan ko. tienkohdan ja alueen tilanne, frei/gesperrt .
Hyvää matkaa, kesällä tullaan samoja jälkiä jahka lumikinokset ovat vähän madaltuneet (joskus toukokuussa Gotthardin sola oli auki mutta kinokset olivat kaksimetrisiä tien molemmin puolin).
B.B.Virtanen
Mites onnistuisi auton haku Milanosta tuohon aikaan? Onko moottoritietä ja onko se kesärenkailla liikennöitävässä kunnossa? Alppien ali menee joku tunneli, mutta mites tuo muu osuus?
Italiasta auton hakeminen on oma lukunsa, jossa kelit on se pienin ongelma. Mitä nyt Saksassa Kassen vuoria ylitettäessa voi lumisateen yllättäessä huomata olevansa rekkojen kanssa melkoisissa ongelmissa. Vaikka Sveitsissä suuret korkeuserot moottoriteillälkin niin ne on rakennettu niin ettei Kasselin talvikelillä hankalia mäkiä pahempaa ole tarjolla. Eli jos kyseessä joulu-tammikuu niin Saksa on se suurin ongelma, kun kesärenkailla ajetaan autoja ylös.
Maaliskuulla ei luulisi olevan suuria hankaluuksia ennen kuin saavutaan Scandinavian korkeuksille. Tietenkin kelit ja liikenne aina hyvä selvittää etukäteen ennen Alppien ylitystä. Lähinnä silloin pitäsi kiinnostaa Gottardin etelä- ja pohjoispuoli. Sama koskee San Bernardinon tunnelin kumpaakin puolta jos ajelee Bregenzin kautta pohjoiseen (oma suosikkini, rauhallisemman liikenteen vuoksi).
Mulla ei oo aavistustakaan onko välillä Milano - Hampuri laillista ajaa koko matkan kesärenkailla keskitalvellakin. Teidän kuitenkin sen että autoja on joulukuun lopussakin saapunut Suomeen, kesärenkailla. Totta kai autot jääneet Suomen puolella satamaan, jonne talvirenkaat toimitettu.
Selvää on ettei tällaisessa ole mitään järkeä! Marras - helmikuu syytä rauhoittaa totaalisesti.
Kerrottakoon kuriositeettina sekin että ketjut oltava mukana moottoriteiden ulkopuolella liikuttaesa talviaikaan. Sakko on tukevan iso jos väärään aikaan liikkuu pienemmillä teillä, eikä ketjuja ole mukana. Lähinnä kyse tietenkin varotoimesta ettei porukkaa eksy talviurheilupaikkoihin ja tuki teitä lumipyryn alkaessa.
Tiet suolattu koko ajan ympäri vuoden, mutta maltti on valttia (ja hyvä seurata lämpotiloja) kun moottoritie nousee korkeammalle. Auringon laskettua voi ilma pakastua melko nopeasti. Mutta maaliskuu pitäisi olla helppo juttu.
Odottelua lähinnä tuolla reitillä jo mainitun Gottardon tunnelin suulle, silloin kun liikkuu samaan suuntaan muiden lomalaisten kanssa samana päivänä. Eli jos kyseessä vaikkapa pääsiäisloman alkupäivät ja kelit hyvät niin kyllä melkoiseen liikenteeseen on syytä varautua. Sama tietenkin pätee paluuliikenteeseen. (Ja kesäloma-aikaan tietyt perjantait ja sunnuntait tuolla tuntien jonotus.)
Koskeeko ketjut Italian puoltakin. Sveitsissä olisi tarkoitus ajaa vain moottoriteitä, mutta Italiassa on jonkn matkaa ajettava että pääsee moottoritielle.
Jos Italian maantiella näkyy merkki jossa lumihiutaleen symboli niin talviaikaan (lue:talvikeleillä) olisi hyvä olla ketjut mukana. Noissa liikennemerkeissä asian tärkeys kerrottu hiutaleiden määrällä, niin että kolme lumihiutaletta on max.
Muttei Italiassa voi maaliskuuta pitää talvena ellei nimenomaan suunnista autolla talviurheilukeskuksiin, jonnekin 1500-2000m korkeuksiin.
En muista lakipykäliä mutta Italiassa siis periaatteessa sama tilanne kuin Sveitsissä mutta Italiassa tarve hyvin paikallinen tietyillä alueilla, Alppien lähistöllä olevilla vuoristo seuduilla ainoastaan.
Sveitsin talvi pidempi ja kylmempi. Asian tärkeys kokonaan toinen koko maan osalta. Ja Sveitsissä muutenkin valvonta, kuin myös sakkojen suuruus ihan omaa luokkaansa.