Hei
ajateltiin toukokuun lopulla lähteä Turkkiin? Onko siellä silloin hellettä jo?
Kaupunkivaihtoehtoja oli useita niin haluaisin kuulla kokemuksia ja suosituksia! Matkalle lähtee 4-6kpl 25-35 vuotiasta aikuista ja matkalta halutaan aurinkorantaa, shoppailua ja iltamenoja!
Alanyassa olen käynyt 10 vuotta sitten ja se oli silloin ihan ok.
Marmarista nyt mietittiin, onko hyvä paikka? Kokemuksia ja suosituksia eri kaupungeista.... =)
Vieläkö hintataso on halpa?
ajateltiin toukokuun lopulla lähteä Turkkiin? Onko siellä silloin hellettä jo?
Kaupunkivaihtoehtoja oli useita niin haluaisin kuulla kokemuksia ja suosituksia! Matkalle lähtee 4-6kpl 25-35 vuotiasta aikuista ja matkalta halutaan aurinkorantaa, shoppailua ja iltamenoja!
Alanyassa olen käynyt 10 vuotta sitten ja se oli silloin ihan ok.
Marmarista nyt mietittiin, onko hyvä paikka? Kokemuksia ja suosituksia eri kaupungeista.... =)
Vieläkö hintataso on halpa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen ollut Marmariksessa oppaana, ja itse tykästyin paikkaan. Hintatasosta sen verran, että tinkiä pitää ja paljon!!! Paikallisilta markkinoilta saa edulliseen hintaan matkamuistoja ja tuoreita hedelmiä... Mutta sielläkin pitää tinkiä, varsinkin vaatteista ja laukuista. Tavallisissa elintarvikemarketeissa ei tingitä. Ruokapaikat ovat kohtuuhintaisia (voisivat olla halvempiakin). Kannattaa käydä sellaisissa paikoissa syömässä, jossa paikallisetkin illastavat. Niissä on yleensä hyvää ja edullista paikallista ruokaa.
Marmaris on pienempi kaupunki kuin Alanya, mutta sielläkin on myös menoa. Keskustasta löytyy baarikatu, joka on täynnä populaa, joka ilta.
Ilma on toukokuussa jo todella hyvä, jopa jo huhtikuussa. Turkissa paistaa arska melkein joka päivä koko kesän =) Siinä lokakuun lopulla alkaa sataa ja jatkuu tuonne maaliskuun ja huhtikuun vaihteeseen.
Hauskaa lomaa!!!
Moikka
Vois suositella Marmarista lämpöisesti. Olen aina viihtynyt siellä, mutta hintataso on kovasti noussut. Tinkiminen on raskasta hommaa, mutta kannattaa!!!
Take off tekee halpoja nuorten ja aikuisten makuun matkoja (hotelli tasosta en tiedä), mutta Nazar ja Deturkin ovat ihan hyviä.
Huhtikuussa ilmat suosivat ja jos sataa niin yleensä vain päivän kerrallaan. Jos huhtikuussa on jostain syystä kovin sateista, kannattaa varautua parempi tasoiseen hotelliin, jossa on myös lämmitys. Viime kerralla kuin matkustin huhtikuussa Turkkiin, oli ensimmäinen ostos sormikkaat (meillä oli kahden tähden huoneistohotelli, josta ei tullut ensimmäiseen viikkoon lämmintä vettä).
Nyt ollaan varattu matka Antalyaan. Isossa kaupungissa on varmasti riittävästi nähtävää. Sitäkin voin kyllä suositella aikuismatkustajille.
Itse olen pitännyt Kusadasista(tosin en tiedä tehdäänkö sinne matkoja täältä suomesta enään)Marmaris myös ihan ok paikka, mutta shoppailu kallista. Uskon kuitenkin että tulette viihtymään Turkissa.Lämmintä on (tälläkin hetkellä 19)Hyviä ruokapaikkoja on paljon Marmariksen alueella ja baasaarialueelta löytyy yöelämääkin.
Mutta älä Marmarikseen syrkein paikka missä olen käynyt.
antalyaan. on ostospaikkoja, iltä-elämää ja hyvä ranta.
sen ja Marmariksen väliltä.Älkää menkö *Icmeleriin,pieni paikka ja täynnä englentilaisia,ei jaksa viikkoakaan...
Marmaris oli paljon likaisempi kuin Alanya ja pienempi.Molempiin suunnileen samanlainen matka lentokentältä ja hintataso suunnilleen sama.Alanyassa oli helpompi löytää paikallisia ravintoloita jotka huomattavasti edullisempia.
Alanyaan kannattaa varmaan mennä jos haluaa iltamenoja ja nuorta seuraa.
Itse tässä mietin vain, että milloin pitää viimeistään alkaa varailemaan matkaa jos meinaa touko-kesäkuulle matkan?