mitenkäs

meille moinen

nuo Chinchillat tulee toimeen kaniineiden kanssa? kun meillä on kaksi kaniinia jotka vilistää vapaana kokoajan niin tuleeko reviiri tappeluita tai vastaavaa..ja oppiiko nuo käymään ns toiletissa. meillä puput käy suht hyvin mutta välillä n99% kuitenkin papanat menee mishin sattuu eli lisää läjiä ei tarvitsisi sillä häkkiin moista tuskin hentois laittaa..

3

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja chinchilla

      ei tuu toimeen keskenään. Eikä chicut kauheesti vessalaatikkoa käytä. Irti niitten tulis olla joten Voisithan esim hankkia ison häkin missä ne voi olla puolet ajasta kun kanit on irti ja sit puolet ajasta toisin päin.Chincujen papanat on kyllä ihan kuivia jos nen syö oikeaa ruokaa joten niitä ei tarvis ku lakasta pois. Niillä ei tuu sellasta pehmosta kakkaa niin ku kanilla joskus. Vaikka kani usein syö tällaset pehmokakat niin meillä ainaki ne on aina ongelma. Pystyt kyllä ottaan chincuja, ilman suurempia ongelmia. Häkin tulee kyllä olla melko iso jos niitä pitempään pidät häkissä. Suuri lintuhäkki on ollut meillä paras.

    • Star*

      papanat chincut tekee miten sattuu, eli ne ei sillä tavalla opi käyttämään vessaa. Mutta lätäköt ne tekee mielellään jollekin imukykyiselle alustalle, kuten tyynylle. =/ Tai johonkin sellaseen, missä niiden turkki ei sotkeennu. Ne yleensä nostaa häntää sillon ku ne on tekemässä lätäköitä.

      Eli periaatteessa chincuille voi laittaa jonkin matalan laatikon, johon .. itse olen laittanut sanomalehteä ja vessapaperia alustaksi.

    • *Neito*

      Siis kanin kanssa cincu voi tulla toimeen, tai sitten ei.. Ihan persoonasta kiinni..
      Enkä välttämättä lähtisi edes yrittämään moista.

      Jos cincua meinaa ottaa, kannattaa sitten muistaa, että eläimillä on täysin erilaiset ruoka-valiot..

      Yhden cincun olen kuullut käyttäneen vessalaatikkoa, joten aika toivoton idea saada oppimaan käyttämään moista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      332
      12090
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      157
      11164
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      277
      6516
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      252
      5316
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      183
      3773
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3588
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      60
      2641
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      125
      2136
    9. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2020
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1884
    Aihe