mitenkäs

meille moinen

nuo Chinchillat tulee toimeen kaniineiden kanssa? kun meillä on kaksi kaniinia jotka vilistää vapaana kokoajan niin tuleeko reviiri tappeluita tai vastaavaa..ja oppiiko nuo käymään ns toiletissa. meillä puput käy suht hyvin mutta välillä n99% kuitenkin papanat menee mishin sattuu eli lisää läjiä ei tarvitsisi sillä häkkiin moista tuskin hentois laittaa..

3

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja chinchilla

      ei tuu toimeen keskenään. Eikä chicut kauheesti vessalaatikkoa käytä. Irti niitten tulis olla joten Voisithan esim hankkia ison häkin missä ne voi olla puolet ajasta kun kanit on irti ja sit puolet ajasta toisin päin.Chincujen papanat on kyllä ihan kuivia jos nen syö oikeaa ruokaa joten niitä ei tarvis ku lakasta pois. Niillä ei tuu sellasta pehmosta kakkaa niin ku kanilla joskus. Vaikka kani usein syö tällaset pehmokakat niin meillä ainaki ne on aina ongelma. Pystyt kyllä ottaan chincuja, ilman suurempia ongelmia. Häkin tulee kyllä olla melko iso jos niitä pitempään pidät häkissä. Suuri lintuhäkki on ollut meillä paras.

    • Star*

      papanat chincut tekee miten sattuu, eli ne ei sillä tavalla opi käyttämään vessaa. Mutta lätäköt ne tekee mielellään jollekin imukykyiselle alustalle, kuten tyynylle. =/ Tai johonkin sellaseen, missä niiden turkki ei sotkeennu. Ne yleensä nostaa häntää sillon ku ne on tekemässä lätäköitä.

      Eli periaatteessa chincuille voi laittaa jonkin matalan laatikon, johon .. itse olen laittanut sanomalehteä ja vessapaperia alustaksi.

    • *Neito*

      Siis kanin kanssa cincu voi tulla toimeen, tai sitten ei.. Ihan persoonasta kiinni..
      Enkä välttämättä lähtisi edes yrittämään moista.

      Jos cincua meinaa ottaa, kannattaa sitten muistaa, että eläimillä on täysin erilaiset ruoka-valiot..

      Yhden cincun olen kuullut käyttäneen vessalaatikkoa, joten aika toivoton idea saada oppimaan käyttämään moista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      206
      12472
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      13
      4777
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3770
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      108
      3141
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2782
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      10
      2575
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      2108
    8. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1549
    9. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      48
      1511
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      72
      1358
    Aihe