mitenkäs

meille moinen

nuo Chinchillat tulee toimeen kaniineiden kanssa? kun meillä on kaksi kaniinia jotka vilistää vapaana kokoajan niin tuleeko reviiri tappeluita tai vastaavaa..ja oppiiko nuo käymään ns toiletissa. meillä puput käy suht hyvin mutta välillä n99% kuitenkin papanat menee mishin sattuu eli lisää läjiä ei tarvitsisi sillä häkkiin moista tuskin hentois laittaa..

3

709

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja chinchilla

      ei tuu toimeen keskenään. Eikä chicut kauheesti vessalaatikkoa käytä. Irti niitten tulis olla joten Voisithan esim hankkia ison häkin missä ne voi olla puolet ajasta kun kanit on irti ja sit puolet ajasta toisin päin.Chincujen papanat on kyllä ihan kuivia jos nen syö oikeaa ruokaa joten niitä ei tarvis ku lakasta pois. Niillä ei tuu sellasta pehmosta kakkaa niin ku kanilla joskus. Vaikka kani usein syö tällaset pehmokakat niin meillä ainaki ne on aina ongelma. Pystyt kyllä ottaan chincuja, ilman suurempia ongelmia. Häkin tulee kyllä olla melko iso jos niitä pitempään pidät häkissä. Suuri lintuhäkki on ollut meillä paras.

    • Star*

      papanat chincut tekee miten sattuu, eli ne ei sillä tavalla opi käyttämään vessaa. Mutta lätäköt ne tekee mielellään jollekin imukykyiselle alustalle, kuten tyynylle. =/ Tai johonkin sellaseen, missä niiden turkki ei sotkeennu. Ne yleensä nostaa häntää sillon ku ne on tekemässä lätäköitä.

      Eli periaatteessa chincuille voi laittaa jonkin matalan laatikon, johon .. itse olen laittanut sanomalehteä ja vessapaperia alustaksi.

    • *Neito*

      Siis kanin kanssa cincu voi tulla toimeen, tai sitten ei.. Ihan persoonasta kiinni..
      Enkä välttämättä lähtisi edes yrittämään moista.

      Jos cincua meinaa ottaa, kannattaa sitten muistaa, että eläimillä on täysin erilaiset ruoka-valiot..

      Yhden cincun olen kuullut käyttäneen vessalaatikkoa, joten aika toivoton idea saada oppimaan käyttämään moista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      81
      1059
    2. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      189
      758
    3. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      40
      695
    4. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      203
      672
    5. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      160
      645
    6. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      100
      605
    7. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      38
      545
    8. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      40
      517
    9. Pidin siitä miten

      Rauhallinen olit. Et menetä hermojasi kovin herkästi
      Ikävä
      24
      498
    10. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      36
      474
    Aihe