Finderin otan ylhäältä ohjeet ja sieltä mac-ohjeet, niin tyhjää näyttää hetken ja sitten quittaa. Eli ohjeita ei ole kokonaisuudessaan tähän macciin asennettu, vaikka storesta ostin? Jos siihen hakukenttään laittaa jotakin, tuloksia kyllä löytyy, mutta kaikista ei pääse eteenpäin eikä kotiin pääse koskaan.
Leopardin mac-ohjeet?
1
595
Vastaukset
- MP33
Menee kyllä enemmän sellaiseksi kysymykseksi että kannattaisi siirtyä http://www.hopeinenomena.net foorumiin joissa kysymyksiin pureudutaan aivan eri tarmolla kuin täällä.
Kokeile ensimmäiseksi Helppitiedoston asetustiedoston poistoa. Itselläni oli kerran samantapainen ongelma ja se poistui asetustiedoston poistolla. Asetustiedosto voi seota välillä (aika harvinaista joka tapauksessa) jolloin ohjelma voi kaatua mainitsemallasi tavalla. Ohjelma luo asetustiedoston automaattisesti uudelleen seuraavan käynnistyksen yhteydessä jos asetustiedostoa ei ole olemassa tai se on poistettu.
Eli työpöydällä paina CMD (jossain koneissa vielä Omppu) F painikkeita.
1. Valitse haettavaksi kohteeksi "Omakäyttäjänimesi"
2. Valitse laji "Järjestelmätiedostot"
3. Valitse "sisältävät"
4. Kirjoita hakusanat "apple help plist"
5. Poista PLIST (Preference List) asetustiedostot vetämällä ne roskakoriin.
6. Tyhjennä roskakori (ei ole pakko mutta kannnattaa varulta)
7. Käynnistä Help/Ohjeet sovellus uudelleen Finderistä.
8. Jos helppi ei edelleenkään toimi niin kysy http://www.hopeinenomena.net foorumista onko siihen vielä jotain muuta jippoa jolla saisut sen helpin toimimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan94927Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv654863- 453846
- 193502
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv343388Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h453252No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413163- 522849
- 422575
- 452319