Minulla on 5kk pentu, joka on todella kiltti, nopea oppimaan, jne.. mutta yksi asia on ylitsepääsemättömän vaikea..nimittäin tämä kynsien leikkuu. Olen yrittänyt lähes joka päivä kosketella tassuja ilman saksia ja saksien kanssa. Palkinnut heti, jos ei ala riehumaan. Mutta heti, kun sakset menevät tassujen lähelle alkaa karmistuttava huuto(aivan kun pentua tapettaisiin)ja se yrittää purra(muuten ei enää edes näyki) ja tekee kynsien leikkuusta todella hankalan. Koskaan en ole kynsiä leikannut vahingossakaan liian lyhyiksi..aina otan vaan todella vähän pois, ettei missään tapauksessa satu. Olisiko kenelläkään hyviä vinkkejä tähän?
Apua
kynsien leikkaus
6313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kuonokoppa, niin ei voi purra
Meidän pienisuuri 3,5 kk:n ikäinen koiramme kauhu on myös kynsienleikkuu.
Pitelemistä piisaa ja kauhistuttaa aikuisiän 45-50kg. Täytynee lähteä punttikselle, mutta asiaan.
Nykyään minä pidän tiukalla otteella vartalosta sekä päästä rintaani vasten ja puhelen rauhallisesti siinä ohessa mieheni leikkaa.
Toisinpäin ei anna.
Tällä keinolla leikkaus onnistuu, sitä ennen naama oli ruvella.
Toivottavasti tästä on apua teillekin
Me ollaan kanssa leikattu niin, että mies pitää kiinni ja minä leikkaan..täytyypä yrittää toisinpäin, jos olisi apua. Aikuispaino on meilläkin tuota luokkaa ja siksipä apua kyselinkin, kun nyt jo niin hankalaa :D
Yritäppä leikkaa kynnet kun haukku on todella väsynyt ja puhu rauhottavalla äänellä,syliin selälleen ja vaikka rimpuilee niin uudestaa vai,että tietää että olet pomo!!! Kynsien leikkuu pitää aloittaa tolleen heti kun pentu tulee taloon!!!!!
Koira todellakin kannattaa totuttaa kynsihuoltoon heti pentuna, koska aikuisen, ison koiran kanssa kynsien leikkuu on miltei mahdotonta, jos se pullikoi vastaan.
Joillekin pennuille kynsien leikkuu vain on kammottavaa ja siitä kammosta täytyy päästä eroon. Eli ihan joka päivä koskettelet niitä kynsiä, annat namia, kehut, anna pennun haistella saksia jne. Pentu tiiviisti syliin, jotta se ei todellakaan pääse rimpuilemaan ja ihan pieni nippaisu saksilla kynnestä, paljon, paljon kehuja ja namia jokaisen kynnen jälkeen. Älä siis laske pentua pois vaikka se rimpuilee, muuten se vaan oppii, että pullikoimalla homma loppuu - ja leikkuu tulee vain hankalammaksi.
Jos pelkäät puremia, niin osta pehmeä kuonokoppa tai sido hellästi vaikka sidoharsolla koiran kuono kiinni. Koirasi on opittava, että ne kynnet leikataan, eikä se oikeasti olekaan niin kamalaa kun siitä saa herkkuja. Päättäväisyyttä vaan paljon. Ja muutaman kerran jälkeen homma helpottuu, kun koira oppii sietämään tilanteen.
Väsynyt pentu, makupalat pöydän kulmalle, istu lattialle, jalat suorana. Laita pentu selälleen syliisi jalkojesi päälle. Palkkaa. Pystyt pitämään pennun alallaan ilman "vääntämistä". Jos ei heti suju laita pennun pää kainaloosi ja pitele sitä käsivartta hieman painamalla paikoillaan. Leikkaa kynsi varmalla otteella, palkkaa jne.
Mielummin yhden ihmisen tekemänä. Kun toinen pitelee pentua voi alkaa enemmän ahdistamaan ja se pyristelee koko ajan, samoin itse pystyt kontrolloimaan liikkeitäsi paremmin kuin toimimaan yhteistyössä toisen kanssa. Voi mennä äkkiä omistajien riitelyksi. Rauhallisuutta, malttia ja makupaloja. Kyllä kannattaa.