millainen vihkikaava

maistraatissa

Tarkoitus olisi mennä maistraatissa naimisiin kesällä. "Vihkikaava" maistraatissa mietityttää. Tiedän, että se on "koruton" mutta millainen? Sanotaanko siellä "tahdotko sinä....", vaihdetaanko sormuksia vai meneekö se vaan että nimi paperiin ja thats it? Kiitos jos joku voisi neuvoa tätä tulevaa aviovaimoa=)

3

1379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korutonon

      Kurkkaapa www.maistraatti.fi ja vasemman reunan valikosta 'vihkiminen'.

    • Rouva O

      Siviilivihkimisessä on sellainen hyvä puoli, että toimitukseen saa liittää osioita oman toiveen mukaan. Kirkossa toimitus on jäykkä, eikä siihen voi esittää omina toiveina muuta kuin että kumpi raamatunpaikka luetaan ja mitkä virret veisataan.

      Meillä siviiliseremoniaan liitettiin bestmanin lausumat alkusanat ja runo kaason lukemana. Musiikkikin olisi ollut kiva, mutta meillä ei oikein ollut sopivia esittäjiä suvussa tai tuttavapiirissä.

    • maistraatin

      omilta sivuilta. Sieltä selvii kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      371
      11864
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      42
      3537
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      80
      3116
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2858
    5. 93
      2720
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      57
      2566
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2476
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2354
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe