vasen silmä katsoo eri suuntaan

Pirre.

mulla on aina ollut vähän eri paria silmät, elikkä vasen katsoo hieman eri suuntaan, vähän niinkuin ylemmäs vasempaan. Oikeassa sen iriksen alla ei näy valkoista silmämunaa, mutta vasemmalla näkyy. Ero on kumminkin silti aika pieni. Voiko tommosesta olla joskus haittaa? näkö mulla on ihan ookoo eli ei laseja tarvii. Eli ei se ainakaan mitään karsastusta ole.
Tosiaan vähän niinkuin silmämunat ois suunnattu eri tasoon :) eihän tää niitä rasita pitkässä juoksussa?

4

2961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • efforttia

      Voi jessus...

      Otan laiskuuttani lainauksen tokasta Google-linkistä:

      "Mitä karsastus tarkoittaa?

      Karsastuksella tarkoitetaan sellaista silmien yhteistoiminnan häiriötä, jossa vain toinen silmä on suunnattu oikein havaintokohteeseen. Toinen silmä katsoo havaintokohteen suuntaan nähden sisään-, ulos- ylös- tai alaspäin."

      Koko sivu http://www.silmasairaala.fi/main.php?sivu_id=4

      Joo ei oo ainakaan mitään karsastusta... Mitä sitten luulet että karsastus on? Mistä olet keksinyt sanan karsastus ja mistä ajattelit ettei se nyt sitä ainakaan ole. SITÄHÄN SE JUST ON!

      Älä juokse pitkään jos omaat ei-ainakaan-karsastusta.

      • Pirre.

        mutta eikö karsastukseen liity myös huono näkö tai kaksoiskuvat? voiko siis olla muka karsastus ja hyvä näkö? piilokarsastusta?


      • se vaan on mahdollista
        Pirre. kirjoitti:

        mutta eikö karsastukseen liity myös huono näkö tai kaksoiskuvat? voiko siis olla muka karsastus ja hyvä näkö? piilokarsastusta?

        Onko kummankin silmän näkö varmasti hyvä? Ihmiset monesti kokevat näkevänsä hyvin vaikka toisen silmän näkö olisi selkeästi huono kun pitää molempia silmiä auki, silloin toisen silmän selkeän huonouden takia ei yleensä näe kaksoiskuvia.

        Jos näen kummallakin silmällä hyvin, olet karsastanut pienestä ja et näe kaksoiskuvia on sinulle kehittynyt tavanomainen supressio eli aivosi sulkevat sen toisen muuten häiritsevän kuvan pois kun pidät molempia silmiä auki. Onneksi näin tapahtuukin.

        Jos näet kummallakin silmällä hyvin ja karsastus on kehittynyt vasta aikuisemmalla iällä niin sinun pitäisi periaatteessa nähdä kaksoiskuvia ellei karsastus ole kovinkin suuri niin että aivojen on helppo sammuttaa toisen silmän selkeästi erilainen kuva pois. Lievemmällä karsastuksella lähekkäin olevat kuvat aiheuttavat kaksoiskuvat ellet ole oppinut alitajuisesti herkästi supressoimaan eli sammuttamaan sen häiritsevän kuvan.

        Eli siis voit nähdä hyvin, karsastaa ja olla kärsimättä kaksoiskuvista.

        Eikä ole piilokarsastusta jos silmä selväst katsoo eri suuntaan, se on nimensä mukaisesti ilmikarsastusta.

        Sori jos hyökkäsin liikaa aiemmassa.

        Käypä näyttäytymässä silmälääkärillä, karsastuksen selvittely kirjallisesti lähes mahdotonta. Mutta tuskin mitenkään haitallista, kosmeettisesti ehkä.


      • Anonyymi
        Pirre. kirjoitti:

        mutta eikö karsastukseen liity myös huono näkö tai kaksoiskuvat? voiko siis olla muka karsastus ja hyvä näkö? piilokarsastusta?

        Voi olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      87
      4967
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      174
      4346
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      165
      4255
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3455
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3184
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2922
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      31
      2897
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2776
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2648
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1844
    Aihe