keittiö kaappi

rassasin tossa puun väriin vaikka niin ei sais tehdä nyt puu on kuivaa ja aikas tummaa. tahtoisin vaaleamman sävyn aattelin vetästä petsillä vaan käsitelläänkö puu jollain ennen petsiä ?

2

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwetypå

      Yleensä puupintaan levitetään petsi, kun halutaan vaaleasta puusta tummemman väristä. Sinun tapauksessasi, kun haluat vaihtaa tummasta vaaleaan, on järkevämpi valita joko sävytetty lakka tai maalata kaappi kokonaan peittäväksi valkoisella maalilla. (esim. Otex Maalarin Valkolakka = liuotinohenteisia)
      Petsaus EI kuitenkaan OLE mikään puupintaa SUOJAAVA pintakäsittelytoimenpide, vaan se antaa pelkän värin puupinnalle.

      Mutta jos kuitenkin haluat petsata kaapistosi, niin sinun täytyy ensin siklata ja/tai hioa niiltä pinnoilta, joihin haluat petsin levittää, KAIKKI vanha maali/lakkapinta pois karhealla (80-120) hiomapaperilla ja viimeistellä hiontatyö heinommalla hiomapaperilla (240-320). Toisin sanoen, pinta puupuhtaaksi. Hionnan jälkeen perusteellinen pölyjen puhdistus harjan avulla. Vasta viimeisenä levitetään petsi pintaan niin monta kertaa kuin halutaan. Mitä useampi kerros petsiä laitetaan, sitä tummempi pinnasta tulee. Ja HUOM! Anna petsin ensin kuivua kunnolla ennen kuin levität uutta petsi kerrosta.

      • mitä jos koittaisin ootrausta ensin tietty kynttilävahaa ja viimitteks lakkaa mitäs siitä tulee ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      91
      7703
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      131
      3083
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      159
      1966
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      75
      1747
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1589
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      178
      1540
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      794
    Aihe