keittiö kaappi

rassasin tossa puun väriin vaikka niin ei sais tehdä nyt puu on kuivaa ja aikas tummaa. tahtoisin vaaleamman sävyn aattelin vetästä petsillä vaan käsitelläänkö puu jollain ennen petsiä ?

2

886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwetypå

      Yleensä puupintaan levitetään petsi, kun halutaan vaaleasta puusta tummemman väristä. Sinun tapauksessasi, kun haluat vaihtaa tummasta vaaleaan, on järkevämpi valita joko sävytetty lakka tai maalata kaappi kokonaan peittäväksi valkoisella maalilla. (esim. Otex Maalarin Valkolakka = liuotinohenteisia)
      Petsaus EI kuitenkaan OLE mikään puupintaa SUOJAAVA pintakäsittelytoimenpide, vaan se antaa pelkän värin puupinnalle.

      Mutta jos kuitenkin haluat petsata kaapistosi, niin sinun täytyy ensin siklata ja/tai hioa niiltä pinnoilta, joihin haluat petsin levittää, KAIKKI vanha maali/lakkapinta pois karhealla (80-120) hiomapaperilla ja viimeistellä hiontatyö heinommalla hiomapaperilla (240-320). Toisin sanoen, pinta puupuhtaaksi. Hionnan jälkeen perusteellinen pölyjen puhdistus harjan avulla. Vasta viimeisenä levitetään petsi pintaan niin monta kertaa kuin halutaan. Mitä useampi kerros petsiä laitetaan, sitä tummempi pinnasta tulee. Ja HUOM! Anna petsin ensin kuivua kunnolla ennen kuin levität uutta petsi kerrosta.

      • mitä jos koittaisin ootrausta ensin tietty kynttilävahaa ja viimitteks lakkaa mitäs siitä tulee ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45188
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9401
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      8663
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe