keittiö kaappi

rassasin tossa puun väriin vaikka niin ei sais tehdä nyt puu on kuivaa ja aikas tummaa. tahtoisin vaaleamman sävyn aattelin vetästä petsillä vaan käsitelläänkö puu jollain ennen petsiä ?

2

902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwetypå

      Yleensä puupintaan levitetään petsi, kun halutaan vaaleasta puusta tummemman väristä. Sinun tapauksessasi, kun haluat vaihtaa tummasta vaaleaan, on järkevämpi valita joko sävytetty lakka tai maalata kaappi kokonaan peittäväksi valkoisella maalilla. (esim. Otex Maalarin Valkolakka = liuotinohenteisia)
      Petsaus EI kuitenkaan OLE mikään puupintaa SUOJAAVA pintakäsittelytoimenpide, vaan se antaa pelkän värin puupinnalle.

      Mutta jos kuitenkin haluat petsata kaapistosi, niin sinun täytyy ensin siklata ja/tai hioa niiltä pinnoilta, joihin haluat petsin levittää, KAIKKI vanha maali/lakkapinta pois karhealla (80-120) hiomapaperilla ja viimeistellä hiontatyö heinommalla hiomapaperilla (240-320). Toisin sanoen, pinta puupuhtaaksi. Hionnan jälkeen perusteellinen pölyjen puhdistus harjan avulla. Vasta viimeisenä levitetään petsi pintaan niin monta kertaa kuin halutaan. Mitä useampi kerros petsiä laitetaan, sitä tummempi pinnasta tulee. Ja HUOM! Anna petsin ensin kuivua kunnolla ennen kuin levität uutta petsi kerrosta.

      • mitä jos koittaisin ootrausta ensin tietty kynttilävahaa ja viimitteks lakkaa mitäs siitä tulee ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      354
      11743
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3527
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3096
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2848
    5. 93
      2710
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      57
      2566
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2466
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2334
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe