MUURIPATA

Muurinen

Onko kellään perinteisen saunan muuripadan piirustuksia tai muurausohjeita. Mulla on pata joka ei toimi, aluksi pesä ei vedä ja sitten kun sen saa vetämään niin muuri ei varaa lämpöä vaikka kuinka peltejä sulkisi. Samassa hormissa on kiuas jossa vetoa piisaa. Vesi kyllä lämpenee niin kuin pitääkin. Olisi kiva selvittää mistä ongelmat johtuu.

7

5654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samassa hormissa?

      Laitettu samaan hormiin eli samassa savukanavassa siis ?.
      Laitonta lämmittää silloin samaan aikaa kiukaan kanssa.
      Muuripata ole mikään varaava korkeintaan ne seinämät mitä joskus aikaan kivi ja kanto oli padan ympärillä ja hormiahan ei ollut tarkoitus lämmittää.
      Osta nykyaikainen kunnon pata esim kota ja siinähän on tilavuuttakin samat mitä tuossa ja varaavaamassaa myöskin ja mahtuu pienempään tilaan.
      Vinkki vielä jos olet sen täyttänyt kylmällävedellä niin ei mikään pata vedä koska kondensoituu vettä siihen padanulkopinnalle näet kun katsot ja ei auta kuin pienellä kynsitulella aloittaa se lämmitys.

      • Muurinen

        Mulla meni puurot ja vellit sekaisin, pata ja kiuas ovat samassa savupiipussa, kumpikin omassa hormissa. Pesä ei vedä oli padassa sitten kylmää tai kuumaa vettä, eikä silloinkaan kun pata on kylmä. Muurissa ei ole halkeamia.

        Olen jo hankkinut uuden padan ja vanhan paskan räjäytys tapahtuu ensitilassa.

        Se mitä kaipasin on piirustukset ohjeet siitä miten pata olisi pitänyt aikanaan tehdä. En ole muuraamassa uutta pataa vaan haluaisin vain uteliaisuuttani vanhan purkaamisen yhteydessä selvittää mikä on mennyt pieleen. En siis kaipaa tietoa siitä minkä puun lastulla pesä pitää sytttää täydenkuun aikana koska en tule lämmittämään kyseistä pataa.


      • vastaaja uudelleen.
        Muurinen kirjoitti:

        Mulla meni puurot ja vellit sekaisin, pata ja kiuas ovat samassa savupiipussa, kumpikin omassa hormissa. Pesä ei vedä oli padassa sitten kylmää tai kuumaa vettä, eikä silloinkaan kun pata on kylmä. Muurissa ei ole halkeamia.

        Olen jo hankkinut uuden padan ja vanhan paskan räjäytys tapahtuu ensitilassa.

        Se mitä kaipasin on piirustukset ohjeet siitä miten pata olisi pitänyt aikanaan tehdä. En ole muuraamassa uutta pataa vaan haluaisin vain uteliaisuuttani vanhan purkaamisen yhteydessä selvittää mikä on mennyt pieleen. En siis kaipaa tietoa siitä minkä puun lastulla pesä pitää sytttää täydenkuun aikana koska en tule lämmittämään kyseistä pataa.

        Porin Maijasta vai mikä lienee tehdastekoinen olikaan muuripata niin oli valamalla tehty ulkokehät eli ylä ja alapuoli ja aina mikä oli järkevää oli tuo tulipesä että oli arina ja tuhkaluukku.
        Niillä saa vetoa säädeltyä ja pesän syttymään tarpeeksi hyvin.
        Padanmuurausneuvoja on varmaankin yhtä monta kuin pataa ja muurariakin.

        Vanhan pesutuvan muuripata oli noin 2mx2m ja se onneton pata siinä alle 1m halkaisijaltaan, suuluukut oli samat mitkä jossakin n.100v vanhassa takassa ja oli muuten surkea laitos.
        Sai aivan saman tuomion minkä itsekkin annoit ja puita meni vähintään 1/2 vähemmän kuin tuolla vanhalla ja vesitilakin oli suurempi.
        Tämä tapahtui jo 30v sitten.


    • muurannutkin

      Perinteisen valurautaisen muuripadan ympärille muurataan noin kiven tilavuinen savukanava kiertämään spiraalimaisesti muuripataa. Eli näin liekki nuolisi jokaiselta laidalta pataa.

      • Muurinen

        Kiitoksia. Tätä tietoa kaipasinkin.

        Voisin (mitään asiasta tietämättä)kuvitella että sun muurisi lämpeneekin. Mun tapauksessa savukaasut menevät suoraan pesästä hormiin jolloin muurin etuosa ja sivut eivät lämpene ollenkaan.


    • vedä padan hormi

      Mökilläni on harkkopiippu kahdella hormilla ja sama juttu, ei vedä kylmänä. Ohuen väliseinän takana oleva kiuas vetää sen sijaan mainiosti, heti kylmänäkin. Ei tällä muuta väliä ole, mutta joskus on tosi vaikeata saada vetämään, vaikka olisi ensin lämmittänyt kiuastakin. Olen joskus kokeillut laittaa tulet ensin padan alle, mutta ei siitäkään apua. Ainoa, mikä auttaa, on polttaa paperitolloja hormin nokiluukusta. Siinäkin on oikeasti niin kova veto, että tikut sammuu. Siis ihmeellinen dilemma, ei vedä, mutta kuitenkin vetää, ilmeisesti hormiin jää jonkinlainen kylmätulppa ylemmäs, jolloin savu ei oikeasti lähde poistumaan, ennenkuin hormia saa hiukan lämpimäksi. Kesällä ei mitään ongelmia tietysti ole, mutta näin talviaikaan on. Ja senkin olen huomannut, että vielä huonommin syttyy, jos kaataa ensin pataan vedet, vaan täytyy ensin sytyttää ja sitten vasta kaataa vesi pataan.

    • Anonyymi00007

      Tulipesä liian ahdas jos 80 lit pata.
      Nostin vesisäiliön 70 mm ylemmäksi ja alkoi toimia. Nyt mahtuu samat puut kuin saunan uuniin.
      Laitoin valmistajalle viestiä, mutta he poistuivat keskusteluista ja pitivät minua ihan hölmönä.😄
      Olen lämmitellyt sitä melkein joka päivä kolmen vuoden ajan ja vesi lämpiää nopeasti .
      Ei mene tukkoon kun vetää hyvin,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1299
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      830
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      586
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe