Onko kellään perinteisen saunan muuripadan piirustuksia tai muurausohjeita. Mulla on pata joka ei toimi, aluksi pesä ei vedä ja sitten kun sen saa vetämään niin muuri ei varaa lämpöä vaikka kuinka peltejä sulkisi. Samassa hormissa on kiuas jossa vetoa piisaa. Vesi kyllä lämpenee niin kuin pitääkin. Olisi kiva selvittää mistä ongelmat johtuu.
MUURIPATA
7
5394
Vastaukset
- samassa hormissa?
Laitettu samaan hormiin eli samassa savukanavassa siis ?.
Laitonta lämmittää silloin samaan aikaa kiukaan kanssa.
Muuripata ole mikään varaava korkeintaan ne seinämät mitä joskus aikaan kivi ja kanto oli padan ympärillä ja hormiahan ei ollut tarkoitus lämmittää.
Osta nykyaikainen kunnon pata esim kota ja siinähän on tilavuuttakin samat mitä tuossa ja varaavaamassaa myöskin ja mahtuu pienempään tilaan.
Vinkki vielä jos olet sen täyttänyt kylmällävedellä niin ei mikään pata vedä koska kondensoituu vettä siihen padanulkopinnalle näet kun katsot ja ei auta kuin pienellä kynsitulella aloittaa se lämmitys.- Muurinen
Mulla meni puurot ja vellit sekaisin, pata ja kiuas ovat samassa savupiipussa, kumpikin omassa hormissa. Pesä ei vedä oli padassa sitten kylmää tai kuumaa vettä, eikä silloinkaan kun pata on kylmä. Muurissa ei ole halkeamia.
Olen jo hankkinut uuden padan ja vanhan paskan räjäytys tapahtuu ensitilassa.
Se mitä kaipasin on piirustukset ohjeet siitä miten pata olisi pitänyt aikanaan tehdä. En ole muuraamassa uutta pataa vaan haluaisin vain uteliaisuuttani vanhan purkaamisen yhteydessä selvittää mikä on mennyt pieleen. En siis kaipaa tietoa siitä minkä puun lastulla pesä pitää sytttää täydenkuun aikana koska en tule lämmittämään kyseistä pataa. - vastaaja uudelleen.
Muurinen kirjoitti:
Mulla meni puurot ja vellit sekaisin, pata ja kiuas ovat samassa savupiipussa, kumpikin omassa hormissa. Pesä ei vedä oli padassa sitten kylmää tai kuumaa vettä, eikä silloinkaan kun pata on kylmä. Muurissa ei ole halkeamia.
Olen jo hankkinut uuden padan ja vanhan paskan räjäytys tapahtuu ensitilassa.
Se mitä kaipasin on piirustukset ohjeet siitä miten pata olisi pitänyt aikanaan tehdä. En ole muuraamassa uutta pataa vaan haluaisin vain uteliaisuuttani vanhan purkaamisen yhteydessä selvittää mikä on mennyt pieleen. En siis kaipaa tietoa siitä minkä puun lastulla pesä pitää sytttää täydenkuun aikana koska en tule lämmittämään kyseistä pataa.Porin Maijasta vai mikä lienee tehdastekoinen olikaan muuripata niin oli valamalla tehty ulkokehät eli ylä ja alapuoli ja aina mikä oli järkevää oli tuo tulipesä että oli arina ja tuhkaluukku.
Niillä saa vetoa säädeltyä ja pesän syttymään tarpeeksi hyvin.
Padanmuurausneuvoja on varmaankin yhtä monta kuin pataa ja muurariakin.
Vanhan pesutuvan muuripata oli noin 2mx2m ja se onneton pata siinä alle 1m halkaisijaltaan, suuluukut oli samat mitkä jossakin n.100v vanhassa takassa ja oli muuten surkea laitos.
Sai aivan saman tuomion minkä itsekkin annoit ja puita meni vähintään 1/2 vähemmän kuin tuolla vanhalla ja vesitilakin oli suurempi.
Tämä tapahtui jo 30v sitten.
- muurannutkin
Perinteisen valurautaisen muuripadan ympärille muurataan noin kiven tilavuinen savukanava kiertämään spiraalimaisesti muuripataa. Eli näin liekki nuolisi jokaiselta laidalta pataa.
- Muurinen
Kiitoksia. Tätä tietoa kaipasinkin.
Voisin (mitään asiasta tietämättä)kuvitella että sun muurisi lämpeneekin. Mun tapauksessa savukaasut menevät suoraan pesästä hormiin jolloin muurin etuosa ja sivut eivät lämpene ollenkaan.
- vedä padan hormi
Mökilläni on harkkopiippu kahdella hormilla ja sama juttu, ei vedä kylmänä. Ohuen väliseinän takana oleva kiuas vetää sen sijaan mainiosti, heti kylmänäkin. Ei tällä muuta väliä ole, mutta joskus on tosi vaikeata saada vetämään, vaikka olisi ensin lämmittänyt kiuastakin. Olen joskus kokeillut laittaa tulet ensin padan alle, mutta ei siitäkään apua. Ainoa, mikä auttaa, on polttaa paperitolloja hormin nokiluukusta. Siinäkin on oikeasti niin kova veto, että tikut sammuu. Siis ihmeellinen dilemma, ei vedä, mutta kuitenkin vetää, ilmeisesti hormiin jää jonkinlainen kylmätulppa ylemmäs, jolloin savu ei oikeasti lähde poistumaan, ennenkuin hormia saa hiukan lämpimäksi. Kesällä ei mitään ongelmia tietysti ole, mutta näin talviaikaan on. Ja senkin olen huomannut, että vielä huonommin syttyy, jos kaataa ensin pataan vedet, vaan täytyy ensin sytyttää ja sitten vasta kaataa vesi pataan.
- Anonyymi00007
Tulipesä liian ahdas jos 80 lit pata.
Nostin vesisäiliön 70 mm ylemmäksi ja alkoi toimia. Nyt mahtuu samat puut kuin saunan uuniin.
Laitoin valmistajalle viestiä, mutta he poistuivat keskusteluista ja pitivät minua ihan hölmönä.😄
Olen lämmitellyt sitä melkein joka päivä kolmen vuoden ajan ja vesi lämpiää nopeasti .
Ei mene tukkoon kun vetää hyvin,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386295Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705227Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1092413Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12018Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161253- 801174