Löytyykö muita?

Ylva

Olen yksinäinen wiccalainen täällä eteläisessä Suomessa. Olen perheellinen, mutta silti yksinäinen, sillä mieheni ei erityisemmin hyväksy elämänkatsomustani ja lapsilleni en ole halunnut syystä tai toisesta kertoa. Kun lapseni syntyivät en vielä tiennyt olevani wiccalainen. Kuulostaako hölmöltä? Olen koko ikäni (tai 17-vuotiaasta lähtien) elänyt tietyn elämänkatsomuksen mukaan ja luulin, että meitä ei muita olekaan. Vasta n. kuusi vuotta sitten sain käsiini Wiccan käsikirjan ja elämänkatsomukseni sai nimen. Valintani pysyä yksinäisenä on luonteva, sillä olen suurimman osan nuoruudestani viettänyt yksin. Olen siis eräänlainen perheellinen erakko... Löytyykö bittiavaruudesta muita kaltaisiani?

4

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaappinoita

      Itsekin löysin wiccalaisuuden varsin "myöhään" eli 23-vuotiaana. Sitä ennen suhtauduin uskontoihin suhteellisen välinpitämättömästi.
      Itsekin olen parisuhteessa ja olen joskus yrittänyt selittää miehelleni mitä wicca ja pakanuus on ja hänellä ei oikein ole riittänyt kiinnostusta. Mieheni on uskonnollisesti välinpitämätön, tapakristitty.
      No ainakin olen elämästäni karsinut kaikki ulkoisesti näyttävät rituaalit. Kaikki on hyvin pientä. Kirjahyllyn kirjat ehkä paljastavat osan ajatuksistani. Ja juhla-aikoina koristelen kotiani jonkin verran, mutta mieheni taitaa senkin laskea sisustusinnostuksen piikkiin.
      Mutta toisaaltta en koe huonona yksinäistä uskonharjoitusta, Kävelen mielelläni yksin luonnossa ja keskustelen mahtien kanssa.
      Ja en kyllä tunne tuttavapiiristäni yhtään toista pakanaa, eli samanhenkiset olen löytäny netistä. Vaikka en näitä nettituttuja ole ikinä tavannutkaan.

      • Ylva

        Minulla on aika lailla samanlaiset kujeet, eli koristelen kotiani ja kunnioitan luontoa. Kerään mukaani esim. kiviä, jotka jollakin lailla kiinnittävät huomioni. Hoidan pihallani yrttitarhaa ja siunaan jokaisen pikku yrttipenkkini Suuren Äidin nimeen, ennenkuin istutan siihen kasvattamani taimet. Kirjahyllystäni ei löydy kirjallisuutta, vaan ne ovat tarot-korttien ja kristallipallon kanssa samassa pikku kirstussa.

        Keventää mieltä kuulla, etten ole ainoa lajiani. Täytyy yrittää tulevaisuudessa päästä käymään useammin nettikoneen ääressä, jotta pysyy ajan tasalla kaikesta.


      • wicca mutta
        Ylva kirjoitti:

        Minulla on aika lailla samanlaiset kujeet, eli koristelen kotiani ja kunnioitan luontoa. Kerään mukaani esim. kiviä, jotka jollakin lailla kiinnittävät huomioni. Hoidan pihallani yrttitarhaa ja siunaan jokaisen pikku yrttipenkkini Suuren Äidin nimeen, ennenkuin istutan siihen kasvattamani taimet. Kirjahyllystäni ei löydy kirjallisuutta, vaan ne ovat tarot-korttien ja kristallipallon kanssa samassa pikku kirstussa.

        Keventää mieltä kuulla, etten ole ainoa lajiani. Täytyy yrittää tulevaisuudessa päästä käymään useammin nettikoneen ääressä, jotta pysyy ajan tasalla kaikesta.

        Itse olen tapakristityssä ystäväpiirissäni/perhepiirissäni ainoa (tietääkseni) joka on "pakana".
        Uskontoni ja uskomukseni eivät kuitenkaan estä millään lailla suhteitani toisiin ihmisiin, joilla saattaa olla eri uskonto.
        En ole tosin kailottanut sitä, mihin uskon, suureen ääneen torilla. Jätän ilosanoman julistamisen jehoville ;). Jokainen uskoo mihin kykenee..
        Jaksamisia teille kaikille jotka olette löytäneet sisällön arkeen.

        -Gullveig-


    • Pronsu

      www.pakanaverkko.fi ja www.lehto.org ja www.wicca.fi/forum

      Meitä on ja monia ja kuten huomaat yhdistyksiäkin on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe