Minne ekaa kertaa???

Kertokaapas te Thaimaan kokeneet kävijät, että minne siellä kannattaa mennä? Suunnitelmissa on lähteä sukulaisia perheitä ensi jouluksi pakoon. Lähtöpäivä n. 22.12.08 ja 2 viikkoa.

Vaihtoehtoina on Thaimaa tai Vietnam. Lähtijöitä on minä ja mieheni. Ei tykätä olla missään hirveissä turistirysissä, mutta toimintaa saa jonkin verran olla, nähtävyyksiä/tekemistä tms. ja rannalla tietysti ollaan. Ei olla mitään bileporukkaa, mutta baareja saa olla. Ja edullista tietysti! Kiitos neuvoista jo etukäteen!!
5763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ensimmäiseksi vaihdat johonkin asialliseen Thaimaa-aiheiseen palstaan. (täällä ensikertalaiset kehuu kaikkea, missä itse ollut, siis hotellia, yksi katkera huorittelee kaikkea elävää!)
Ja lueskelet rauhassa tarinoita, valitsette muutaman vaihtoehdon, joita sitten tutkitte tarkemmin.
Nautitte takuulla menette minne tahansa Thaimaassa.

Äänestä

Jos olette menossa ensimmäistä kertaa Aasiaan, niin ehdottomasti Thaimaa. Se on kuitenkin paljon lähempänä nykyistä olotilaanne kuin Vietnam. Sitten, kun olette käyneet pari kertaa Aasiassa, niin Vietnamkin voi olla hyvä kohde kaikessa yksinkertaisuudessaan, jos englanti on jotenkin hallussa.

Äänestä

Kannattaa käydä lukasemassa foorumissa www.thaiklupi.fi Siellä monia ihmisiä jotka lähes asuvat tai asuvat thaimaassa.

Rantalomaako kaipaatte?

Äänestä
  • Juu, ekaa kertaa ollaan menossa Aasiaan matkalle. Ollaan kyllä käyty muualla päin, esim. Afrikassa. Ja englannin kielellä pärjätään kyllä, kun ollaan asuttu yli vuosi ulkomailla käyttäen englantia.

    Kyllähän sitä rannallakin olisi mukava viettää aikaa.. Tällä hetkellä tutkin Phuketin kohteita, onko niistä vinkkejä. Kiitos Thaiklupi-linkistä. Käyn tutkimassa!

    Äänestä

menkää thaimaaseen karon beatch rauhallinen ja mukava paikka kaikki kävelymatkan päässä ihanat rannat edullisia vaatteita ym.. ollaan käyty mieheni kanssa. mennään seuraavaksi tri trangiin maaliskuussa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sukulointi riittää kirjoitti:

Kertokaapas te Thaimaan kokeneet kävijät, että minne siellä kannattaa mennä? Suunnitelmissa on lähteä sukulaisia perheitä ensi jouluksi pakoon. Lähtöpäivä n. 22.12.08 ja 2 viikkoa.

Vaihtoehtoina on Thaimaa tai Vietnam. Lähtijöitä on minä ja mieheni. Ei tykätä olla missään hirveissä turistirysissä, mutta toimintaa saa jonkin verran olla, nähtävyyksiä/tekemistä tms. ja rannalla tietysti ollaan. Ei olla mitään bileporukkaa, mutta baareja saa olla. Ja edullista tietysti! Kiitos neuvoista jo etukäteen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu