PS2 -peli ei käynnisty

Vanha PS2 konsolini taitaa tulla jo tiensä päähän kun ei pelit enää automaattisesti käynnisty, ei vaikka buuttaa koneen kun levy on koneessa. Tekee ne kuviot vaan jossa loputulos on se että ne typerät valokisteet jäävät pyörimään näytön keskelle. Sökö? Vai onko jotain tehtävissä?

Frank

PS mistä löytyy uusi PS2 konsoli edullisimmin juuri nyt?
116763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

onko sulla se 2kg painava vanha paksu kone vaiko 900mg ohut kone?

Äänestä

Älä missään nimessä vielä osta uutta! Meillä oli sama juttu, pelit eivät käynnistyneet. Teeppä näin:
. avaat koneesi ( ruuvaat ruuvit pois :D)
. sitten avaat sen kotelon, jossa sijaitsee se lasersilmä tai mikä lie
. Sitten pyyhit VAROVASTI sitä silmää, vaikka mikrokuituliinalla

Meillä tämän jälkeen pleikkari toimi moitteettomasti.

Äänestä

mulla on sama ongelma niin laitan aina vähän painoa kannen päälle

Äänestä
  • 10 tonnin hydraulipuristimen mäntä?

    Äänestä

mun sims2 autiosari ei toimi se sanoo te tick ei pyöri

Äänestä

Mulla ongelma ettei lähde lukemaan pelejä ollenkaan. Dvd.t toimii kyllä moitteetta.
Kyseessä tuo ohut ja kevyt pleikka kakkonen, edellisestä pelikerrasta kohta pari vuotta, jolloin toimi ihan moitteetta.
Osaisko joku auttaa?

Äänestä

Hei! Minulla on sellainen ongelma että käynnistän pelin (wwe here comes the pain) mutta latausnäytöstä pidemmälle ei enään lähdekkään. Toimi ennen talvea moitteettomasti ja pleikkariakin on säilytetty hyvin.

Äänestä
  • Ja plus pleikkarin muut pelit toimivat moitteettomasti kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja plus pleikkarin muut pelit toimivat moitteettomasti kanssa.

    Vaikuttaisi sitten että ko. pelin levyssä on jotain likaa, naarmuja tai jotain muuta vikaa.

    Äänestä

Itsellä oli joskus kauan sitten PS kakkosen kanssa ongelma, ettei lukenut mitään levyjä. Muistaisin, että silloin auttoi kun avasi kannet, ja puhdisti sen ruuvin(?), mikä liikuttaa laseria ylös ja alas. Siinä oli liikaa pölyä ja möhnää kiinni niin laseri ei päässyt liikkumaan kunnolla. Puhdistuksen jälkeen alkoivat pelitkin toimimaan.

Äänestä

on aika ostaa uusi ps2, 69,00 euroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pah ja pah kirjoitti:

Vanha PS2 konsolini taitaa tulla jo tiensä päähän kun ei pelit enää automaattisesti käynnisty, ei vaikka buuttaa koneen kun levy on koneessa. Tekee ne kuviot vaan jossa loputulos on se että ne typerät valokisteet jäävät pyörimään näytön keskelle. Sökö? Vai onko jotain tehtävissä?

Frank

PS mistä löytyy uusi PS2 konsoli edullisimmin juuri nyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu