Onko kenelläkään kokemusta yli vuoden vanhasta leikatusta kollikissasta ja koiranpennusta? Minulla on kissa ja haluaisin ottaa kiinankarvattomankoiran (karvallinen versio), mutta en tiedä miten tuo kissani sopeutuisi..On nähnyt muita eläimiä vain ikkunan kautta. Kerran kylässä kävi keskikokoinen villakoira, kissa pelästyi todella pahasti..mutta luulen että syy siihen oli kun koira ryntäsi suoraan kissaa kohden. Kissallani on todella kova luonne, oikea kuningas :D Itse toivon että kissani voisi sopeutua hyvinkin tuohon koiraan koska se on vielä pentu ja pieni..Mielipiteitä asiasta saa tuoda esille..niin kissan kannalta kuin koiran!
Kissa+(koira)?
lausu
2180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä on tällä hetkellä 4 koiraa ja kaksi kissaa ja kaikki tulevat vallan mainiosti keskenään toimeen. Ja uskon, että kun koira tulee pentuna kotiisi, niin kissa sopeutuu siihen aivan hyvin. Meillä ainakin toinen kissoista rupesi melkein heti viimeisimmän koiran (nyt 1 vuotias beagle) tultua kotiin pesemään ja nuolemaan pentua, vaikka beaglella välillä oli rajujakin takaajo-leikkejä kissan kanssa.
hyvin ovat kissat (10) ottaneet kaksi eri aikaan otettua koiranpentua vastaan. Mitenkään ketään ei eristetty, vaan koiranpennut "lampsivat" kissojen joukkoon ja se oli siinä ja nykyisinkin tulevat hyvin toimeen keskenään.