hei,
kertoisitteko muutamia arkikielen sanonto tai perussanastoa yms. romanikielelle?
olisi erittäin kiva tietää :)
kertoisitteko muutamia arkikielen sanonto tai perussanastoa yms. romanikielelle?
olisi erittäin kiva tietää :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jeeno=Mies
Juuli=Nainen
Touvva=Tuo
Kartiini=Pistooli
Petsko=Poliisi
Tela mer=Tappaa
Hantela=Haista
Naarti=Serkku
En jaksa tässä kaikkia luetella,mutta saahan noita netistäkin selville.
tsot tsot pikkusen pitää aatella mitä puhuu
polisiille oli toi romanikielen teksti kai romaNEIT NYT SUUTUTTI KUN MEKIN OSAAMMA KIELTÄ JA TOIVOTTAVASTI POLIISIKIN SAA SELVÄN MITÄ TÖRKEYKSIÄ HELLEKKIN LAUOTTIIN JA SELVILLE SAA KIRJOTTAJANKIN,tuohan oli aikuisen sivistyneen romanin teko ja nyt on hyvä mieli kun on saanu sanottua
poliisi on kyllä peri petsko on kyllä loikkarien muretta tää oli sulle police-89
tarkoitin mies joka puhuu oikiaa kaaleen kieltä
rinsa= naisen sukuelin, vai oliko se minhu? jompikumpi oli p-reikä noista ja toinen taas..
balihno=sika -> balinehsko=sikamainen?
petsko=polliisisetä
mitä noi muut tarkottaa?
Mitä se mui fallo tarkottaa?
buula = kakki?
Nii mitä se mui fallo tarkottaa??? voisko joku ny vähä valottaa??
No mui fallo tarkottaa että on kiinni
aina kun joku kysyy jotakin asiallista niin eikun nää rupeekin riiteleen tääl ... huh huh tuskin ketään kiinnostaa mitä te tääl riitelette ..... sivusta seuraava
Jugen
Jo vuosia on ollut poliisilla käytössä asiantuntemus kaaleenkielisen huumekaupan rajoittamiseksi. En kerro kuka nauhojen kääntäjä on, mutta sen vaan sanon, että ette ikinä arvaa kuka. Ja omakotitalon on maksanut omaksi niillä käännöksillä. Hänestä kun aika jättää niin minä käännän seuraavaksi. Niin kauan kuin minussa henki pihisee.
Ettekä voi sille mitään!
Mitä sinä käännät ja missä?..
Niinpäarvelinkin ja ototin vastausta.. NAuRaAa
Tyhmä murre.
Romanikieli tarvitsee tosiaan uusia sanoja. Esimerkiksi sanaa työ ei ole romanikielessä. Onko ehdotuksia romanikielen työ-sanaksi?
Arvaapa mitä butti tarkoittaa.