Kun on lukenut Anton Szandor LaVeyn Saatanallisen Raamatun, ja perehtynyt hänen luomaansa Saatanan Kirkkoon, ei voi olla miettimättä kuinka suosittu aate satanismi maailmalla olisikaan jos sen nimi olisi jokin muu kuin satanismi.
NIMI ON
10
1163
Vastaukset
- Xexemedes
Ei se sen suositumpi olisi. Ihmiset haluavat
pitää kiinni illuusioistaan vaikka joskus
muuta väittäisivätkin. Saatana on illusioiden
särkijä, eikä siten voi koskaan olla siinä
mielessä suosittu.- mutta..
kristinuskoon kasvatetut ja sen vaikutuksen alla olleet ihmiset ovat kuitenkin senverran taikauskoisia, että Saatana jossain määrin pelottaa heitä. Jos filosofia olisi sama, mutta nimenä jokin vähemmän pelottava, luulisi suosion olevan suurempi.
- Machiavellipöksy
mutta.. kirjoitti:
kristinuskoon kasvatetut ja sen vaikutuksen alla olleet ihmiset ovat kuitenkin senverran taikauskoisia, että Saatana jossain määrin pelottaa heitä. Jos filosofia olisi sama, mutta nimenä jokin vähemmän pelottava, luulisi suosion olevan suurempi.
...vaan se laatu.
Tämä siis teoriassa ja sen kummemmin ottamatta kantaa siihen, miten laadukasta väkeä satanisteiksi itseään nimittävä porukka yleisesti ottaen on. - Xexemedes
mutta.. kirjoitti:
kristinuskoon kasvatetut ja sen vaikutuksen alla olleet ihmiset ovat kuitenkin senverran taikauskoisia, että Saatana jossain määrin pelottaa heitä. Jos filosofia olisi sama, mutta nimenä jokin vähemmän pelottava, luulisi suosion olevan suurempi.
Kannattaa muistaa, että satanismi on kuitenkin
elitistinen uskonto siinä mielessä että
"satanistiksi ei tulla, satanistiksi synnytään".
Ne ymmärtävät jotka ymmärtävät, ja ne löytävät
jotka löytävät. Jos satanismin taustalla olisi
uskonnon kautta valtaa tavoittelevia tahoja
(kuten esim. monoteististen uskontojen taustalla),
olisi nimikin varmasti jotakin aivan muuta.
- RASITE
Ottakaa ne pois
- mieltä,
mutta aihe sopisi mieluummin tänne: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=119&conference=500000000000011&subcat=604
- ööppelippöppöö
että satanismi on suositumpi aate ihan nimensä puolesta. Tai ainakin nimellisesti jotkut haluavat kutsua itsejään satanisteiksi vaikka eivät todellisuudessa olisikaan sitä. Mutta hälläkö väliä, ei tuo minua ainakaan ole vielä mitenkään ruvennut haittamaan.
- puhut
Satanismihan on lähempänä ateismia kuin saatanan palvontaa. Anton Lavey perusteli nimeä sillä, että silloin kukaan ei liity hetken mielijohteesta ja eroa parin viikon jälkeen. Lavey halusi käyttää myös nimiä jotka olivat ihmisille ennestään tuttuja.
- Maroc
Satanismi säväyttää lähes yhtä vähän nykyään kuin Stephen Kingin kirjat. Syy tähän on se, että maailma on monin tavoin nykyään arvoperustaltaan täysin saatanallinen, tajusi sitä Hannu ja Hilkka tai ei. Nykyään on paljon enemmän kulmakarvoja kohotuttavaa sanoa olevansa aktiivinen vaikka kristitty.
- Light-bearer
Maailma on tosin aina ollut läpeensä "saatanallinen" mutta vasta nykyään yksinkertaisemmatkin ihmiset voivat sen huomata. Mutta sehän vain tarkoittaa, että Tony-setä olikin oikeassa ihmisen todellisesta luonnosta joka nyt suurempien yhteiskunnallisten vapauksien johdosta tulee ilmi.
Ja onko ideologian/uskonnon tarkoitus säväyttää ja shokeerata? Aika surullinen on elämä jos sen päämäärä on herättää kulmakarvojen nostelua ihmisissä sen sijaan, että vain eläisi sitä omien halujensa mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849