Ollaan lähdössä perheen kanssa ensi kesänä Italiaan ja Amalfin rannikko voisi olla yksi vaihtoehto, minne suunnata. Ajankohtana olisi luultavasti kesäkuun alku.
Onko kellään kokemusta kyseisestä paikasta?
Itseäni kiinnostaisi erityisesti rantaelämä. Onko Amalfissa kunnon hiekkarantoja, vaiko vain uimalaitureita? Sorrentosta luin Aurinkomatkojen sivulta, että hiekkarantoja tai ylipäätänsä muitakaan uimiseen tarkoitettuja rantoja ei ole, vain uimalaiturit.
Onko Amalfin rannikon lähettyvillä jotain muita suurempia paikkoja, jotka olisivat näkemisen arvoisia?
Valmismatkalle olisimme lähdössä ja Finnmatkat taitaakin olla ainoa matkatoimisto, joka täältä Suomesta järjestää matkoja Amalfin rannikolle.
Onko kokemusta Finnmatkojen Amalfin rannikon hotelleista? Itselläni vaatimuksena olisi, että hotellilla on uima-allas. Myös ranta olisi muutaman minuutin kävelymatkan päässä.
Amalfin rannikko
2
2827
Vastaukset
- Kaunis rannikko
Amalfissa olen vain piipahtanut ollessani Amalfin rannikkokierroksella aurinkomatkojen järjestämällä. Kierros oli aivan mahtava, henkeäsalpaavia maisemia, Positano, Amalfi ja Ravello... Ravello on varmaan kaunein paikka, jonka olen nähnyt :)
Sorrento oli kesäkuussa (02) aivan ihanan oloinen paikka. Vanhassa kaupungissa pitserisssakin oli elävää musiikkia ja mummelit hytkyi mukana ja ruoka ihanaa. Sorrenton plussa on hyvät yhteydet esim. amalfin rannikkokierrokselle, Caprille, Napoliin (huh, jäteongelma ja vähän pelottava kaupunki), Vesuviukselle, Pompeijiin... Tosi mieleenpainuva matka. Finnmatkojen hotellista ei tietoa. Sorrentossa olisi tosiaan hyvä olla uima.-altaallinen hotelli, ranta tosiaan laitureilta uimaan eikä tuon rannikon vesi ole puhdasta.
Hyvää matkaa! - perheloma
Olimme miehen kanssa autolla Amalfilla vuosi takaperin, aivan huikea paikka! Tosin emme siis olleet millään pakettimatkalla...
Itse Amalfi on kiva paikka, mutta myös muuta kaupungit, erityisesti Positano on aivan huikea ja sieltä löytyy rantaakin, samoin sisempänä oleva Ravello kannattaa katsoa!
Itse lähtisin edelleen autolla ja omatoimisesti, vaikka menisimmekin koko perheen kanssa; lennot Roomaan, auton vuokraus ja eteenpäin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083286Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391658Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971513- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55872