Eli tarttisin tietoa,mitä tarkoittaa kun puhutaan koiran silmätarkastuksen yhteydessä UA.
Onko se sama kuin täysin terve ? Ajattelin oisko siis eka sana utan=ilman.
Kyynärnivelissä kun käytetään UA=terve.
Majorica (tai joku ruotsin koirasanaston taitaja)
9
408
Vastaukset
...ilman merkintää / huomautusta. Olisiko sama kuin OK?
:) Jos on jollakin parempaa tietoa niin toivottavasti kertoo...Ursan kanssa että : ilman huomauttamista/ siis normaalia.
mikä on "jalostustarkistus"? kuka sen siis tekee jne.
så god! kirjoitti:
tätä en tullut ajatelleeksi vaikka olenhan jo tämän tiennyt.
mutta onko näitä jalostustarkastuksia myös muille roduille? esim. seurakoirille?- on,,,
majorica kirjoitti:
tätä en tullut ajatelleeksi vaikka olenhan jo tämän tiennyt.
mutta onko näitä jalostustarkastuksia myös muille roduille? esim. seurakoirille?myös muille roduille.
Myös seurakoirille;
mm. ceskyterriereille järjestettiin ensimmäinen jalostustarkastus jo pari vuotta sitten. on,,, kirjoitti:
myös muille roduille.
Myös seurakoirille;
mm. ceskyterriereille järjestettiin ensimmäinen jalostustarkastus jo pari vuotta sitten.löysin tosipaljon mielenkiintoisia linkkejä tästä. koskien Chihuja tietysti. paljon sellaista jota en ollut lukenutkaan ;-))))
Jalostustarkastus on lähinnä jalostukseen tarkoitetuille koirille,mutta useinpiin pääsee ihan muutkin (mikä on hyvä,koska silloin saa näyttöä myös jälkeläisistä).
Sen järjestää rotuyhdistys.Siinä on valmis kaavake,jossa käydään koira läpi joka osalta.
Eri yhdistyksillä kaavake ja jalostustarkastus on hiukan erilainen mm.esim.tietyillä palveluskoiraroduilla on mukana muutakin,kun pelkkä lähinnä ulkonön arviointi.
Testin tekijöilläkin on hieman eri vaatimuksia,riippuen roduista.Seurakoiraroduilla usein sen tekee joku yhdistyksen kutsuma rodun näyttelyarvostelun omaava tuomari.Voi olla myös kasvattajatuomari ulkomailta.
Eräillä pk-roduilla on vielä jotain lisävaatimuksia.
Jalostustarkastuksia järjestetetään myös siis kaikenlaisille roduille.Myös seurakoirille.
Niistä kannattaa kysyä omasta rotuyhdistyksestä,järjestetäänkö niitä omalle rodulle.
Itse olen sitä mieltä,että saisi olla kaikille roduille tarjolla.
Se on paljon monipuolisempi kuin pelkkä näyttelyarvostelu,ja lähtökohta olisi hyvä olla se,että saisi tulla kaikki.Eli toimisi myös samalla jälkeläisarvosteluna,ja myöskin rotujärjestö saisi sitä kautta tärkeää tietoa.Myöskin ne,ketä ei näyttelyyn vaivaudu,niin tämä olisi hyvä vaihtoehto.
Tuossa nyt jotain,mitä mieleen tuli.
Tuota samaa ajattelinkin,mutta piti tarkistaa,kun on tärkeestä asiasta kyse.
Minulla on nyt jotain ihme häikkää tässä masiinassa,enkä pääse kaikille sivustoille,joten kiitos,että tuli asia selväksi :O)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151720Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401702Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2921319Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 130972
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3915- 10905
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49888