Vartija ja pullohuone

se sama

Vastasin samoilla sanoilla erääseen keskusteluun. Aloitetaan nyt saman tien uusi keskustelu:

Vartijan tehtäviin on ujutettu pikkuhiljaa kaikenlaista paskaa. Sekä TES että TS ei mainitse muuta kuin vähäisen avun tarpeen saannin muuhun kuin varsinaiseen vartijatyöhön.

Siis mitä vittua. Pullohuoneen työ kuuluu muuhun sopimusalaan. Liittykää PAMiin ja kysykää asioista pellet. Se joka haukkuu PAMia, on pullohuonemestari. Minä en. Liiton kanssa katsottiin homma ja paska loppu siihen.

VARTIJA EI OLE mikään pullonplärääjä. Eikä edes kärrypoika.

Lisäys kuitenkin: Mikä firma edellyttää TES vastaisiin hommiin ? Ja missä ?

8

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • p.b.a member

      Näiden oheistöiden "ujuttaminen" vartijan tehtäväksi on valitettava ilmiö. Esimerkiksi piirivartijoille nakitetut liputus ja oven avaustehtävät sekä muut selkeästi LYTP:n tarkoittamien vartioimistehtävien ulkopuolelle menevät oheistyöt ovat varmasti tulevaisuudessa esillä myös tulevassa vartiointialan TES neuvotteluissa.
      Mutta toteaisin kuitenkin, että tulevaisuudessa (ja jo nyt) kun kilpailu osaavasta työvoimasta pahenee niin olisi varmaan jokaisen vartijan syytä tehdä omia ratkaisuja.
      Itse olen tehnyt ja tulen tekemään jatkossa niin, että en tee mitään selkeästi vartioimistehtävien ulkopuolelle menevää ylimääräistä ja itse vartioimistehtävien hoitamista haittaavaa tehtävää.

      Jos työnantaja ryhtyy tarjoamaan työstä kieltäytymiskorttiaan, vaihdan puljua.

      Jokainen selkärangan omaava ammattilainen tekee itse omat ratkaisunsa.
      Mutta niin kauan kun alalle pääsee lyhyellä koulutuksella niin aina löytyy housujen täytteitä jotka ikävä kyllä tekevät näitä hommia eivätkä kyseenalaista tätä.

      • Siistiin riviin

        Mitäs te sitten teette ? Jos ei pullot, kärryt, roskikset, hiekotus, lampun vaihto kiinnosta.
        Eihän nyt kukaan tyhjästä maksa. Ei pelkkä oleminen paikalla oikeuta palkkaan. Hanki itsellesi ammatti.


      • kauppiaan koppiin
        Siistiin riviin kirjoitti:

        Mitäs te sitten teette ? Jos ei pullot, kärryt, roskikset, hiekotus, lampun vaihto kiinnosta.
        Eihän nyt kukaan tyhjästä maksa. Ei pelkkä oleminen paikalla oikeuta palkkaan. Hanki itsellesi ammatti.

        Vastauksia: pullot = kaupanala, kärryt = kaupanala, roskikset = huolto, hiekotus = huolto, lampun vaihto = huolto.

        Kysyttävää dorka ?


      • SuomenKärryjenVartiointi
        Siistiin riviin kirjoitti:

        Mitäs te sitten teette ? Jos ei pullot, kärryt, roskikset, hiekotus, lampun vaihto kiinnosta.
        Eihän nyt kukaan tyhjästä maksa. Ei pelkkä oleminen paikalla oikeuta palkkaan. Hanki itsellesi ammatti.

        Kameravalvonta, seurannat, kierrokset, näkyvilläolo, TSP-hälytykset, kiinniotot, poistot, ennaltaehkäisy, paloturvallisuusasiat, hätäuloskäynnit, jauhesammuttimet, ovien lukitukset, hälytinlaitteet, vesivahingot, jää (liukastumisvaara) jne. yms.

        Joo eihän vartija mitään tee, ellei se työnnä kärryjä.


    • pullis

      Olkaa Vartijat onnellisia, että teille on suotu edes näin haastavia ja vastuullisia tehtäviä kuin pullohuoneenhoito ja kärryjen työntely. Eipähän kyllä mulle tuu muita tehtäviä mieleen, mitä Vartijat muka voisivat tehdä.

      • Raatomies

        Olen jo aikaisemmin kertonutkin kuinka joudun laittelemaan rotanmyrkkyjä roskisten läheisyyteen ja keräilemään raatoja pois aina aamuisin ennen kuin asiakkaat tulevat ostarille.


      • Muuta tekemistä?

        Heh..jo on sulla jutut ja luojan kiitos rivien välistä pystyy lukemaan sun luonteen piirteitäs..olet varmaan joka asiassa äänessä jakamassa mielipiteitäsi, vaikka asioista et tiedä nimeksikään. Ja vielä se, että olet juuri se tyyppi, mikä puhua papattaa ja jonka jutut menee toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos..eli jos on jotain kommentoitavaa, laita perään myös perusteet esim. siitä, että miksi vartija on hyödytön ammatti. Näin kauppiaana en voi muuta sanoa kuin vahvan vastaväitteen tuohon laittamaasi roskaan..


    • kärsinyt

      VARTIJA/lle , p.b.a memder/ se sama
      V ai pitäisi teidän kouluttamattomien päästä vielä valikoimaan työtehtävänne? Mitähän ne olisi?
      Mite n täsmennät osaava työvoima?

      Johtuu varmasti köyhänlaisesta koulutuksesta,että alalle ujuttautuu paljolti todellisia "rättipäitä".
      Kyllä "koulutuksen" pitäisi karsia luonnehäiriöiset, narsistit ja muut alalle sopimattomat yksilöt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      257
      997
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      869
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      32
      758
    Aihe