Ikäkysymys

Paint vs air

Minulla on käsitys, että paintball on lähinnä täysi-ikäisten laji eli pelaajat ovat keskimäärin vanhempia kuin airsoft-porukka. Pitääköhän paikkansa ja jos niin missä on syy?

4

828

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin mitä on omalla kohd...

      Taitaa paintball-väki olla vanhempaa, olisikos syynä ihan rahapuoli? Paintball taitaa olla kalliimpaa harrastaa, kuulat maksavat 40-80 euroa/2000 kuulan laatikko (laadusta riippuen), on käsittääkseni kalliimpaa kuin airsoft-muovikuulat?

      Varustepuolella hinnat ovat tosin tulleet paintballissa alaspäin, nykyään saa jo sähköasetta muut tarvittavat tavarat jossain 200 eurolla. Mutta tietysti saa kai sitä missä vain harrastuksessa kaikki rahat menemään :).

      Tietysti onkohan tässä sitten osoittain semmoinen itseään toteuttava myytti, eli kun yksi harrastus katsotaan nuorempien jutuksi ja toinen vanhempien, niin ihmiset sitten ajautuvat mukaan vähän sen mukaan kanssa.

      Paintball.fi:ssä oli viime vuonna kysely, jonka mukaan ainakin valtaosa harrastajista näyttäisi olevan täysi-ikäisiä:
      http://www.paintball.fi/page.php?id=954

      Yksi juttu joka tuli mieleen , että paintball-kuulat kyllä voivat sattua aika paljon enemmän kun läheltä osuvat verratuna airsoftiin, voisiko se olla yksi syy joka ajaa nuorempia pois?

      • Airsoftin harrastajat ovat varmasti nuorempia, jos yhden eritäin halvan vemppupistoolin omistajat lasketaan vakavasti otetettaviksi harrastajiksi.


        Laitan muuten tähän softaaja lehden tekemän kyselyn perusteella paljonko airsoftiin lehden lukijoilla menee rahaa keskimäärin vuodessa.

        3% yli 2100e/vuosi
        5% 1500-2100e/vuosi
        7% 1000-1499e/vuosi
        4% 800-999e/vuosi
        9% 600-799e/vuosi
        20% 400-599e/vuosi
        29% 200-399e/vuosi
        24% alle 200e/vuosi

        Ja tuosta näkee, että viimeiset 24% on varsin nuoria pelaajia, jotka pelaavat varsin halvoilla aseilla jne. (Moni vanhempi pelaaja ei edes lue softaajaa ja he perustelevat sen sillä, ettei siitä löydy heitä kiinnostavia juttuja, kuten vinkkejä ryhmätyön ja tms. parantamiseen)


      • yber_softaaja kirjoitti:

        Airsoftin harrastajat ovat varmasti nuorempia, jos yhden eritäin halvan vemppupistoolin omistajat lasketaan vakavasti otetettaviksi harrastajiksi.


        Laitan muuten tähän softaaja lehden tekemän kyselyn perusteella paljonko airsoftiin lehden lukijoilla menee rahaa keskimäärin vuodessa.

        3% yli 2100e/vuosi
        5% 1500-2100e/vuosi
        7% 1000-1499e/vuosi
        4% 800-999e/vuosi
        9% 600-799e/vuosi
        20% 400-599e/vuosi
        29% 200-399e/vuosi
        24% alle 200e/vuosi

        Ja tuosta näkee, että viimeiset 24% on varsin nuoria pelaajia, jotka pelaavat varsin halvoilla aseilla jne. (Moni vanhempi pelaaja ei edes lue softaajaa ja he perustelevat sen sillä, ettei siitä löydy heitä kiinnostavia juttuja, kuten vinkkejä ryhmätyön ja tms. parantamiseen)

        Edellinen viesti olisi voinut ehkä olla airsoft palstalla, mutta minkäs teet.


      • Nimetön
        yber_softaaja kirjoitti:

        Edellinen viesti olisi voinut ehkä olla airsoft palstalla, mutta minkäs teet.

        paintball:n ikä raja on kuinka nuorena osaat kontata tai ryömiä hehe =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      441
      2604
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2450
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1485
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1154
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      431
      1074
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1056
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      155
      932
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      918
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      855
    Aihe