Ajattelemisen aihetta kaikille
poika.tuntureilta
27883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
sitten puhua totta.
Rattijuoppous tulisi erottaa:
- olosuhdejuopot (pitkä matka kotiin satunnaisesta juhlasta, riidan päätteeksi kotoa/mökiltä lähteneet)
- jatkuvasti juovat ja rattijuoppoina tunnetut, joille tulisi määrätä ajonestolaite, joka autoon tai auto aina heti tavattaessa ratista pois. Auton lainaajalle tieto siitä että lainaamisesta tulee seuraavalla kerralla sakko, jos lainaajalla ei ole ajonestolaitetta eli laitetta, johon pitää puhaltaa että auto käynnistyy. Toinen vaihtoehto on kieltää autoilu heiltä kokonaan, mutta siihen ei kai voida mennä.
"Näyttää siltä, että yhteiskunnassamme muutamat tahot ovat itse itsellensä laki ja soveltavat lakia käytännössä omien itsekkäiden tarkoitusperien toteuttamiseksi tai joidenkin tiettyjen tahojen tai henkilöiden hyväksi, piittaamatta lain yleisestä tulkinnasta tai kansalaisten tasavertaisuudesta lain edessä."
...eli jokaisen täytyy huolehtia myös siitä, että ei itse menettele rikolisella tavalla omien itsekkäiden tarkoitusperien saavuttamiseksi.
Me suomalaiset olemme sellaisia laumasieluja. Oletamme lainvartijoiden/virkamiesten toimivan oikein.
Olen samaa mieltä että jokaisen on pidettävä huoli tai ainakin yritettävä taistella oikeuden puolesta. Siitä saattaa kyllä seurata vaikeuksia oikeuksiensa perääjälle, olen senkin jo kokenut omassa elämässäni. Minua rangaistiin siitä tavalla että sain olla ilman työtä kolme vuotta. Sanottiin on luottamuspula molemmin puolin koska valitin työsuhteen ketjuttamisesta virkamieslautakuntaa. Viestiä tuli työpaikalta, jos en olisi valittanut olisin taas kenties päässyt samaan työhön. Näin siinä usein käy että kostetaan tavalla taikka toisella. Tämä ei ole se varsinainen tämänhetkinen asia. Tämäkin pitää ottaa huomioon.
Valitettavasti usein valittaja/vaatija saa häirikön, riitelijän, rettelöitsijän maineen ja vain siitä syystä että "kehtaa" valittaa väärinkohtelustaan. (inisijän maineen mitä täälläkin joku käyttää ahkeraan, inhoan muuten sitä sanaa).
Sama pätee kanssaihmisiin. He sanovat, jätä jo koko asia! He ovat juuri niitä voisiko sanoa pelkureita tai periksi antajia.Toiset taas epäilevät kertomaani, ei voi olla totta!
Jos lait on yhteiskunnassa säädetty niin kyllä niitä pitäisi jokaisen noudattaa. Pyrin myös omassa elämässäni siihen.
kebardi
kuin kirjoitat.
Ihmiset ovat mitä ovat omine asenteineen ja ennakkoluuloineen ja yksi hyvin yleinen piirre yhteiskunnassamme on asennesyrjintä. Eli jos joku on syystä tai toisesta joutunut heikompaan asemaan eikä itse puolustamaan ihmisarvoaan ja oikeuksiaan, kaikki luulevat, että sen ihmisen ihmis- ja muitakin oikeuksia saa mielivaltaisesti polkea eikä häneltä tarvitse kysyä mitään eikä hänen sanaansa kuunnella; tai että häntä saa mielivaltaisesti solvata ja hänestä kaikenlaisia valheita levittää ja kirjoittaa.
Nyt jos sitten joku uhriksi joutunut ei alistu elinikäisen "ajokanan" asemaan vaan lähtee peräämään omia oikeuksiaan esimerkiksi valitusteitse niin varmahan saa tuntea nahoissaan "alistu tai tuhoudu" meiningin. Merkillepantavaa yhteiskunnassamme on vielä se, että kun joku yksilö joutuu todella suurten saappaiden tallomaksi, sillä yksilöllä ei ystävää eikä rinnallaolijaa ole. Ole yksin, kestä ja kärsi yksin ja usko itseesi ja oikeustajuusi mikäli henkinen kantti kestää. Ilman, että kukaan välittää.
Rajansa kaikella. Voimat voi loppua vahvemmillakin jos "hyökkäykset" tulee usealta suunnalta.
Unohdetuilla ihmisillä ei ole oikeutta edes hengittää tai kukaan ei auta heitä hengittämään.
Valitettavasti avusta joutuu nykyään taistelemaan ja on osoitettava että oma motivaatio on 100% kunnossa. Mikäli motivaatio on vähänkään laskussa apua ei tule mistään suunnasta.
Tunturi poika kirjoittaa täyttä asiaa.
Sodankylässäkin jokune vuos sitte joku päätoimmittaja loukkas jatkuvasti poliisia ja sukulaisiaan nettisivuillaan ja paikallislehdessään.
Jos nää uhrit olis suostunu asemaansa nii mihin se olis johtanut -itsemurhiin ehkä??
Onneks HO teki oikeen ratkasun -- lehti kiellettiin ja kirjoittelua nettiinki taidettiin rajoittaa--- eikä päätoimittaja sit vielä saanu lupaa valittaa korkeimpaan oikeuteen.
Uhrit olis valittanu kyllä EIT:hen, jos olisvat hävinneet jutun.
Ajakaa asioitanne oikeudessa jos tunnette kokeneenne vääryyttä
hoitoon ellet jo ole.
Kukahan tässä on uhrina ollut jo 15 vuotta ja miten helvetissä tässä maassa voi mitään oikeutta saada millään opilla kun yksittäiset kansalaiset valehtelee, poliisit valehtelee, komisario valehtelee, kunnan tiemestari valehtelee ja tekninen johtaja kirjoittaa valheellisia lausuntoja oikeuskanlerin virastoon nimismiehen suojeluksella. JA MITÄÄN EI SUOSTUTA POLIISIEN TOIMESTA TUTKIMAAN.
Sie vissiin luulet, että liikenneonnettomuudessa vaikeasti vammautuneet ja vammaisuudesta johtuvista puhevaikeuksista kärsivät ovat sellaista arvotonta hylkysakkia, joiden oikeuksia saavat niin yksittäiset kansalaiset, sukulaiset kuin poliisitkin mielin määrin loukata ja heistä valheita pitäjällä levittää ja raporteissaan kirjoittaa.
Sie vissiin luulet, että tässä maailmassa ei invalideille löydy oikeutta mistään. Tässä harhaluulossasi tulet erehtymään. EIT:ssä käsitellään parhaillaan juttua, jossa Suomen valtio katsotaan syypääksi kaikkiaan neljän eri artiklan rikkomiseen ja korvausvaateet ovat sen mukaiset.
Kirjan minä kirjoitan ja epäilempä, että tulee olemaan myyntimenestys muuallakin kuin Suomessa.
ihmisen taipumuksesta tulkita tietyissä tilanteissa virheellisesti todellisuutta halujensa ja toiveidensa mukaisesti, vääristellä totuutta ja lopulta uskoa unelmaansa.
http://www.kyy.fi/stimulus/arkisto/06_05/arviot/arviot_kirjat.htm
"Itsepetos on kaikessa säälittävyydessään, tuomittavuudessaan tai ymmärrettävyydessään hyvin inhimillistä jo pelkästään siksi, että ainoastaan ihminen kykenee siihen. Kehittyneimmät eläimet pystyvät kommunikoimaan viittomakielellä ja kokemaan ihmismäisiä tunteita, ja oman edun tavoittelun nimissä ne myös osaavat huijata lajikumppanejaan. Mutta itsensä huijaaminen vaikuttaa olevan eläinmaailmassa tuntematon ilmiö.
Ehkä itsepetos on keino ylläpitää ihmiselle kuuluvaa minuuden kokemusta. Kokemus itsestä ja maailmasta on aina rikkonainen ja ristiriitainen, jolloin itsensä pettäminen, tai ainakin hieno huijaaminen, voi paikata epäjärjestystä ja ehkäistä kaatumista kaaokseen."
Pohdiskellessa itsepetoksen filosofiaa ei voi välttyä ajatukselta, että kyseessä on vain karkeampi nimi optimismille eli positiiviselle ajattelulle. Vaikka Räikkä ei ajatusta hyväksykään, tiettyjä yhtäläisyyksiä on havaittavissa: sekä optimisti että itsepetosta harrastava suuntaa huomionsa pois ikäviksi koetuista asioista ja pyrkii mielensä tasolla kääntämään merkityksiä ja faktoja päälaelleen.
että minä en hypnoosiasiantuntijana tunne tiedostamattoman sielunelämän toimintoja ja motiiveja. Tiedän just tarkkaan, kuka valehtelee ja miksi.
Tämän vuoksi suosittelen, että poliisikoulun psykologisissa testeissä kiinnitettäisiin entistä enemmän huomiota näihin tiedostamattoman sielunelämän piirteisiin ja seulottaisiin hakijoiden joukosta ne, joiden itsetunto ja minäkuva ei riitä poliisin virkaan ilman valheellisia illuusioita omasta erinomaisuudestaan ja täydellisyydestään. Siinä kun tuppaa kansalaisten oikeusturva kärsimään poliisin valheiden uhrina.
muttet näköjään itsessäsi. :(
Itsesuggestiolla olet näköjään itsesi hypnotisoinut uskomaan olevasi syytön.
olla pöljä. Minä kun luulin jo löytäneeni viisaan kirjoittajan, mutta kun ei niin ei.
Kerronpa pari esimerkkiä todellisuudesta:
Hypnoosiopintoni aloitin 18 vuotiaana marraskuussa 1963. Yhtenä keskeisimpänä harjoitusmuotona oli keskittymiskyvyn harjoittelu. Vuotta myöhemmin, lokakuussa 1964 menin alokkaaksi Pohjan Prikaatiin Hiukkavaaraan, jossa meille jaettiin kiväärit viikkoa myöhemmin. Tässä tilaisuudessa kuuntelin tarkkaavaisesti kun vääpeli luki sotaäänellä kiväärin numeron ja antoi kiväärin alokkaalle. Näin kaikki 12 ryhmämme kivääriä.
No. Tästä kului runsas viikko kun joku alikersanttituli tupaamme kysymään tietyn numeroisen kiväärin haltijaa. Kukaan pojista ei puhunut mitään, mutta muistin kenelle tämä kivääri annettiin ja sanoin alokkaan nimen. Alokas itse väitti vastaan, mutta lista ovipielessä osoitti, että muistini ei pettänyt. Tämän jälkeen muistini testattiin siten, että pojat sanoivat jonkun alokkaan nimen ja minä tuvan perällä alokkaan kiväärin numerosarjan ja ilmeni, että muistin kaikkien 12 kiväärin numerosarjat oikein.
Toinen valaiseva tapaus sattui lokakuulla 1966.
Sinä päivänä tein pitkän eräretken Luoston kairoihin. Kävelin pitkin ja poikin erämaata runsaat 30 km kunnes illalla menin kotoiuduttuani ostamaan kauppa-autosta evästä ja ilmeni, että lompakkoni oli pudonnut erämaahan.
Seuraavana aamuna nousin lähteäkseni etsimään lompakkoni ja ikkunasta ulos katsottuani ilmeni, että yöllä oli satanut ensilumen ja lunta oli liki 10 senttiä.
Rohkenen epäillä, että monikaan ei olisi uskonut lompakon löytyvän, mutta minä uskoin ja minä löysin. Liki 8 km päässä kotoani Vuovaaran rinteeltä potkittuani lunta noin viiden metrin matkalta.
Kummassakin esimerkkitapauksessa oli kysymys todellisuudesta ja alitajunnan toiminnasta. Kiväärien numeroiden muistamisessa ei ollut sijaa kuvitelmille eikä illuusioille. Ei myöskään lompakon löytymisessä. Piti muistaa totuudenmukaisesti jokainen askel, minkä olin erämaassa liikkunut pystyäkseni astumaan samoihin askeliin uudelleen.
Ja sama pätee edelleenkin. Kun kerron jostakin tapahtumasta, jokainen sana on totuus pienintä piirtoa myöten.
Nythän tuo on niin, että totuuden puhumisella ja muistamisella on vähän eroa. Saattaapihan se olla, että muistat kaikesta kaiken, mutta ei se tarkoita sitä, että myös kaikki puhumasi on totta, vai mitä?
Ihmettelen aina toisinaan sitä katkeruutta, mikä kirjoituksistasi heijastuu, vaikka muutoin kirjoittelet leppoisasti oman koulukunnan edustajana. Vaikka en jaakaan samoja ajatuksia, niin hyväksyn sinun ajatukset.
Kirjoita se kirja. Minä lainaan sen sitten kirjastosta ja luen sen kovalla kritiikillä, enkä usko senkään jälkeen tarinoihisi. Nuoresta iästä huolimatta olen jo hyväksynyt, että ihmiset uskoo eri asioihin ja näkee asiat eri tavalla. Sinunkin olisi jo pikkuhiljaa alkaa elämään niin kuin opetat.
Kaikkea hyvää kaikesta huolimatta.
Noo, ehkä tsäkällä löysit sen lompakon paljaalta, tuulen lumesta puhdistaneelta rinteeltä.
Toi numerojuttu on kyllä täyttä skeidaa, ellei sitten numeroita ollut vain muutama.
"Kun kerron jostakin tapahtumasta, jokainen sana on totuus pienintä piirtoa myöten."
Siis mitä ihmettä? Millä sitten perustelet, että esim. pankkiryöstön silminnäkijöiden arviot ryöstäjän pituudesta voivat vaihdella useita kymmeniä senttejä, myös vaatetuksen värihavainnoissa on suuria heittoja. Eli hyvin usein on niin monta totuutta kuin näkijääkin, noin karkeasti sanoen.
Voitko olla tästä mitenkään samaa mieltä?
että ihminen, sinäkin, mittaa toiset ihmiset omalla itsellään: ja jos ihminen itse ei johonkin pysty, niin ei siihen pysty kukaan muukaan.
Tuo kiväärien numerosarjojen muistaminen tapahtui Hiukkavaaran 1 Koossa tuvassa 16 ja tuvan pojat muistavat tapauksen tänäkin päivänä. Mene ja kysy heiltä.
Samoin tuon lompakon löytyminen tapahtui just niin kuin kerroin ja tällekin on todistajat. Metsähallituksen metsänhoitaja ynnä työnjohtaja.
Mutta eihän sinun tarvitse mitään uskoa, ainakaan sellaista, joka horjuttaa minäkuvaasi ja todistaa sinut heikommaksi.
"Mutta eihän sinun tarvitse mitään uskoa, ainakaan sellaista, joka horjuttaa minäkuvaasi ja todistaa sinut heikommaksi."
tarvetta vertailla itseäni toisiin.
"Tuo kiväärien numerosarjojen muistaminen tapahtui Hiukkavaaran 1 Koossa tuvassa 16 ja tuvan pojat muistavat tapauksen tänäkin päivänä. Mene ja kysy heiltä."
Oliko tämä heitto nyt aivan asiallista puoleltasi --"Mene ja kysy heiltä?"
"Samoin tuon lompakon löytyminen tapahtui just niin kuin kerroin ja tällekin on todistajat. Metsähallituksen metsänhoitaja ynnä työnjohtaja."
Voitko antaa noiden kahden kaverin yhteystiedot, että voisin tarkistaa?
kenenkään yhteystietoja ruveta julkistamaan, mutta yks koon upseerit ja aliupseerit löytyvät osoitteesta
http://www.aretalogia.com/spiritus/spirit.4.html
"-- mutta yks koon upseerit ja aliupseerit löytyvät osoitteesta"
Joo, sieltä löytyivät!
Ja kyllähän siitä kuvasta ja upseerien totisista ilmeistä todellakin saa käsityksen, että tunturin poika puhui täyttä totta.
kotisivujasi lipi ja huomasin, ettet ole oikein viihtynyt missään työssä kovin pitkään.
Pitääkö paikkansa?
Johtuiko tämä ehkä siitä, että sinulla on lyhyt pinna ja huonot sosiaaliset taidot?
odotan mielenkiinnolla. Luen paljon ja tässä varmasti olisi yksi niistä minkä haluaisin lukea.
niitä pysyviä työpaikkoja ei täällä Lapissa niihin aikoihin ollut. 11-vuotiaana pöllisavottaan ja sen jälkeen satunnaisia töitä mitä on sattunut löytymään. Kesät Metsähallituksen leimikoiden teossa, talollisilla renkinä, halkovänkärinä ja kun mitään muuta ei löytynyt niin lasveranssihommia vaihtoehtona Ruotsiin lähdölle.
Eli elämä on kovaa realismia, jonka ehdoilla on pärjättävä.
on parisataa arkkia aineistoa ja tietää noin 400 sivuista kirjaa. Joten "perästä kuuluu", sanoi entinen poliisi.
että kyseessähän on kukkatappelu. Perun ostotilauksen.
kansalainen. Rosvot itkee EIT:tä apuun rikoksiinsa.
vikise!
pitäisi olla vähän älyä kanssa.