heips!tietääkö kukaan miten voi varata junan etukäteen mumbaista goaan?kohta lähössä ja haluisin vaan suoraan lentsikasta junaan ja goalle..kattelin tota indian railway sivustoa mutta en ymmärrä hölynpölyä..eikös ne asemat ole mumbai-madgaon?
juna,mumbai-goa
apua !!!
42893
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Heip,
Rekisteröidy http://www.irctc.co.in/ ja sieltä valkkaa lähtöasema CSTM ja pääteasema MAO lipun tyypiksi e-ticket. Tollä pitäisi päästä Madgao/margaon Mumbain Chhatrapati Shivaji Terminus asemalta goaan. Liput ostin tuolta joulukuussa ja helmikuun 20 päivä pitäisi starttaa MANDOVI EXPRESS goaan:). Tuon e-ticketin printtaat omalta printteriltä ja otat sen mukaan ja se on lippusi.
Ostin eilen lipun tuolta mandovi expressiin huomiseksi. Statuksena lipussa on WL3 ja toisella matkustajalla WL4. Eli mahtaako toi tarkoittaa että ollaan Wait Listalla sijoilla 3 ja 4? Chart preparation valmistuu sit kait muutama tunti ennen junan lähtöä. Mistä näkee et mahdutaanko mukaan, netistä, asemalta?
Lento on Mumbaissa 0425, juna lähtee 0655, tuleeko kiire?
Jos ei tohon junaan mahdu vois kai sit mennä suoraan kotimaan kentälle kyttään lentoa?
kysele [email protected] jos voivat varata liput sinulle
Mumbain rautatieasemalla kannattaa suhtautua varauksella liian avuliaisiin konduktööreihin. Itse menin lankaan. Ennen junan lähtöä punapukuinen virkailija pyysi nähdä lippua ja toi esille että lippuhan on kertakaikkiaan kelvoton, ei tällaisia paikkoja olekaan. Sitten tohinalla lippuluukulle lippua "tarkistamaan". Pitkällisten neuvottelujen jälkeen konduktööri sai "järjestettyä" lippuasian kuntoon ja ystävällisesti saattoi hyttiin, pöyhi tyynyt ja tarkisti ettei sängyn alla ollut mörköjä. Vaivan palkaksi pyysi runsasta juomarahaa ja vetosi suuren perheen elättämiseen liittyviin kustannuksiin. Tässä vaiheessa oli minulle jo välähtänyt ettei tässä mitään probleemaa ollut alunperinkään olemassa, minuahan vaan pissittiin silmään. Konnari jäi ilman tippiä ja minä jäin hyttiin häntä koipien välissä. Aina sitä ihminen oppii, jos ei muuten, niin kantapään kautta.