Seuraavanlainen

"ongelma"

Olen käyttänyt yli vuoden Avastin virustorjuntaa, mutta jossain vaiheessa huomasin että se ei estä vakoiluohjelmia tulemasta, joten lisäsin sitten SpywareBlasterin, jonka jälkeen tarkastettuani ajoittain F-Secure Online Virus Scanner ohjelmalla niin mitään "pöpösiä" ei löytynyt. Nyt vain on se ongelmana että se scannaus ohjelma ei toimi koneessani, hetken päästä tulee herja, "An erros has occured! Please close the scanner and your browser, then try again. (Id: 24".
En ymmärrä täysin herjan sanomaa, mutta se näyttäisi liittyvän selaimeen, kyllä se on aikaisemmin toiminut Exploorerissa, tosin koneellani on myöskin Moxilla Firefox, jossa se ei ole toiminut koskaan.

4

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muitakin
      • aloittaja

        tällä KASPERSKY ONLINE:llä, antoi seuraavanlaisen listan, mutta en ymmärtänyt kuinka sillä ohjelmalla voisi poistaa (tuhota) löydökset!?

        Scan Statistics
        Total number of scanned objects    47044
        Number of viruses found    1
        Number of infected objects    1
        Number of suspicious objects    0
        Duration of the scan process    00:42:56


      • Avast!
        aloittaja kirjoitti:

        tällä KASPERSKY ONLINE:llä, antoi seuraavanlaisen listan, mutta en ymmärtänyt kuinka sillä ohjelmalla voisi poistaa (tuhota) löydökset!?

        Scan Statistics
        Total number of scanned objects    47044
        Number of viruses found    1
        Number of infected objects    1
        Number of suspicious objects    0
        Duration of the scan process    00:42:56

        Eikö se löydä virusta? Päivitystenjälkeen pitäisi löytää.


      • aloittaja
        Avast! kirjoitti:

        Eikö se löydä virusta? Päivitystenjälkeen pitäisi löytää.

        pitää virukset poissa, mutta laskee lävitseen vakoiluohjelmia. Kun asensin lisäksi SpywareBlasterin niin sen jälkeen ei F-securen scanneri ole löytänyt kuin yhden.
        Mutta nyt se ei anna scannata, minusta vain tuntuu siltä, että F-secure estää scannauksen kun jokin määrätty scannauskerta on ylittynyt.
        Nyt laitoin lisäksi koneelleni AVG Anti-spyware 7.5 ohjelman ja sillä scannasin, niin se ei ainakaan löytänyt mitään "pöpösiä".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe