kenelle kenkää????

Faktoja tietävä

Onkohan näin että Suomen mäkijoukkueseen saadaan uusi ilme pelkästään päävalmentaja erottamalla/vaihtamalla? (Ja kuka sen edes tekisi????)

Mielestäni asialle olisi pitänyt tehdä jo viime kauden perusteella paljonkin muutoksia, jos välit päävalmentajan ja urheilijoiden välillä on huonot ei ne pelkästään selkään taputtelemalla kauden jälkeen tule kuntoon.

Mielestäni meidän pitäisi vaihtaa koko yläkerran osasto lajijohtajasta lähtien, päävalmentaja, kakkonen, siis koko kaarti sieltä ulos ja uutta voimaa tilalle.

Se miksi ajattelen näin on osaksi huonon menestyksen syytä, mutta suurin huolen aihe on mäki/yh:n talous puoli, jos budjetista puuttuu satoja tuhansia euroja ei voi tulosta tulla kuin vain ja ainoastaan superammattimieheltä Janne Ahoselta.

On selvää että raha ratkaisee näissäkin karkeloissa aika paljon. Ja kun sitä ei ole riittävästi se vaikuttaa kaikkeen toimintaan mm. joukkueen henkiseen hyvin vointiin.

Puhumattakaan tulevista Suomen mäkihypyn pelastajista, jos ei liitolla ole varaa laittaa joukkuetta kiertämään B-cupia, niin vaikeaa on suoraan jostain Finlandia tourilta lähteä kokeilemaan siipien kantoa kansainvälisiin karkeloihin.

Tässä hieman faktaa suomen mäkihypyn tilasta tällä hetkellä, sen vielä sanon että joka kevään ja kesän aikana yleensä hoitaa sponsorineuvottelut niin olisi hyvä olla paikalla eikä esimerkiksi lomalla aurinkoa ottamassa....ilmankos sitä rahaa puuttuu.....

Kaikesta huolimatta Jannelle ja muille kotkillemme menestyksekästä mäkiviikonloppupuoliskoa.

3

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väsymystä

      Pojat ovat hypänneet jo liian monta hyppyä tänä talvena, alkaa jo väsymys painamaan xD

    • niinno80

      Nikusen takia Suomen mäkihypyn imago ja arvostus on laskenut kovaa vauhtia Suomessa. Sinä arvoisa keskustelun aloittaja osasit mainita Finlandia Tourin, olet siis mäkihypyn kanssa tekemisissä. Kukaan penkkiurheilija ei mainitsisi Finlandia Touria tällä palstalla. Minä tiedän mitä tarkoitat!

      Sinun pääaiheesi on mäki/YH:n talous, mutta et valitettavasti näe, että Tommi Nikunen on osittain syypää tähän kurjaan taloudelliseen tilanteeseen. Hän on omilla kommenteillaan heikentänyt mäkihypyn imagoa Suomessa. Hän on se mies, jonka pitäisi olla Mr. Positive, mutta mitä vielä. Vaikka menestystä tulisi kuinka paljon, hän nostaa esiin aina vain jotain negatiivista.

      Tommi Nikunen on Suomalaisen mäkihypyn suurin kehittymisen este tällä hetkellä. Lajiväen kritiikki on täysin aiheellista. On ihme ja kumma, että susi piti kuononsa kiinni näinkin kauan. Nikkola ruotuun ..... JA ÄKKIÄ!!!

      • Jari Väätäinen

        Hyviä kommentteja tässä nyt heitellään puolin sekä toisin.
        Jari Porttila maikkarin kolumnissaan osoittaa sormea henkilökohtaisten valmentajien suuntaan. Osittain oikeassa. Kuitenkin on niin, että kovapalkkaiset, Marvaila ja Nikunen, pitäisi vuoden ympäri tarkkailla henkilökohtaisten valmentajien tekemisiä,
        juniorityön kehitystä, mäkihypyn teknisen kehityksen tilaa, sponsorisuhteiden rakentamista jne. jne...
        Ovatko he siinä onnistuneet ? Bingo !
        12 kuukautta vuodessa aikaa hoitaa hommaa ja kaikki vaan puolustaa jonkun Nikusen mc-kisojen organisoimisrumbaa. Nyt pitäisi se kuuluisa kissa nostaa pöydälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2349
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1930
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      36
      1622
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      114
      1542
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1181
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1106
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      891
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe