kenelle kenkää????

Faktoja tietävä

Onkohan näin että Suomen mäkijoukkueseen saadaan uusi ilme pelkästään päävalmentaja erottamalla/vaihtamalla? (Ja kuka sen edes tekisi????)

Mielestäni asialle olisi pitänyt tehdä jo viime kauden perusteella paljonkin muutoksia, jos välit päävalmentajan ja urheilijoiden välillä on huonot ei ne pelkästään selkään taputtelemalla kauden jälkeen tule kuntoon.

Mielestäni meidän pitäisi vaihtaa koko yläkerran osasto lajijohtajasta lähtien, päävalmentaja, kakkonen, siis koko kaarti sieltä ulos ja uutta voimaa tilalle.

Se miksi ajattelen näin on osaksi huonon menestyksen syytä, mutta suurin huolen aihe on mäki/yh:n talous puoli, jos budjetista puuttuu satoja tuhansia euroja ei voi tulosta tulla kuin vain ja ainoastaan superammattimieheltä Janne Ahoselta.

On selvää että raha ratkaisee näissäkin karkeloissa aika paljon. Ja kun sitä ei ole riittävästi se vaikuttaa kaikkeen toimintaan mm. joukkueen henkiseen hyvin vointiin.

Puhumattakaan tulevista Suomen mäkihypyn pelastajista, jos ei liitolla ole varaa laittaa joukkuetta kiertämään B-cupia, niin vaikeaa on suoraan jostain Finlandia tourilta lähteä kokeilemaan siipien kantoa kansainvälisiin karkeloihin.

Tässä hieman faktaa suomen mäkihypyn tilasta tällä hetkellä, sen vielä sanon että joka kevään ja kesän aikana yleensä hoitaa sponsorineuvottelut niin olisi hyvä olla paikalla eikä esimerkiksi lomalla aurinkoa ottamassa....ilmankos sitä rahaa puuttuu.....

Kaikesta huolimatta Jannelle ja muille kotkillemme menestyksekästä mäkiviikonloppupuoliskoa.

3

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väsymystä

      Pojat ovat hypänneet jo liian monta hyppyä tänä talvena, alkaa jo väsymys painamaan xD

    • niinno80

      Nikusen takia Suomen mäkihypyn imago ja arvostus on laskenut kovaa vauhtia Suomessa. Sinä arvoisa keskustelun aloittaja osasit mainita Finlandia Tourin, olet siis mäkihypyn kanssa tekemisissä. Kukaan penkkiurheilija ei mainitsisi Finlandia Touria tällä palstalla. Minä tiedän mitä tarkoitat!

      Sinun pääaiheesi on mäki/YH:n talous, mutta et valitettavasti näe, että Tommi Nikunen on osittain syypää tähän kurjaan taloudelliseen tilanteeseen. Hän on omilla kommenteillaan heikentänyt mäkihypyn imagoa Suomessa. Hän on se mies, jonka pitäisi olla Mr. Positive, mutta mitä vielä. Vaikka menestystä tulisi kuinka paljon, hän nostaa esiin aina vain jotain negatiivista.

      Tommi Nikunen on Suomalaisen mäkihypyn suurin kehittymisen este tällä hetkellä. Lajiväen kritiikki on täysin aiheellista. On ihme ja kumma, että susi piti kuononsa kiinni näinkin kauan. Nikkola ruotuun ..... JA ÄKKIÄ!!!

      • Jari Väätäinen

        Hyviä kommentteja tässä nyt heitellään puolin sekä toisin.
        Jari Porttila maikkarin kolumnissaan osoittaa sormea henkilökohtaisten valmentajien suuntaan. Osittain oikeassa. Kuitenkin on niin, että kovapalkkaiset, Marvaila ja Nikunen, pitäisi vuoden ympäri tarkkailla henkilökohtaisten valmentajien tekemisiä,
        juniorityön kehitystä, mäkihypyn teknisen kehityksen tilaa, sponsorisuhteiden rakentamista jne. jne...
        Ovatko he siinä onnistuneet ? Bingo !
        12 kuukautta vuodessa aikaa hoitaa hommaa ja kaikki vaan puolustaa jonkun Nikusen mc-kisojen organisoimisrumbaa. Nyt pitäisi se kuuluisa kissa nostaa pöydälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      100
      8751
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4319
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      38
      1516
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1180
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe