Päiväretki Dublinista

Onko kellään hyviä kokemuksia päiväretkistä Dublinin ulkopuolelle? Tarkoitus olisi matkustaa sinne tammikuussa ja nähdä vähän paikallista luontoakin ja historiaa ym. Pääseekö DART-lähijunilla kätevästi ja onko syytä etsiä perillä vielä paikallisbussi tms? Mistä DART-lippuja voi ostaa ja minkä hintaisia matkat ovat olleet? Olen harkinnut Wicklow´n kreivikuntaa, onko siitä kokemuksia?
31650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • vähän myöhässä tulee, mutta itse tehtiin kaksi päiväreissua, eka Dart:illa Bray(?) nimiseen pikkukaupunkiin, siellä kiivettiin mäen päälle ja ihasteltiin maisemia, kierreltiin kaupunkia ja nautittiin rauhasta.

    Toinen reissu tehtiin ihan turistibussilla, käveltiin turistitoimistoon keskustassa ja varattiin paikat retkelle. Yksi yllämainituista retkistä taisi olla vähän muokattuna sama, oli Glendaloch, Avoca woolmills, ja sitä vuoristoa siinä samalla. Oli aivan huippu päivä, paras päivä koko reissusta... eli suosittelen! ne maisemat... ja kuski oli todella hyvä ja mukava. Eikä ollut kallis päiväretki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tammikuussa kirjoitti:

Onko kellään hyviä kokemuksia päiväretkistä Dublinin ulkopuolelle? Tarkoitus olisi matkustaa sinne tammikuussa ja nähdä vähän paikallista luontoakin ja historiaa ym. Pääseekö DART-lähijunilla kätevästi ja onko syytä etsiä perillä vielä paikallisbussi tms? Mistä DART-lippuja voi ostaa ja minkä hintaisia matkat ovat olleet? Olen harkinnut Wicklow´n kreivikuntaa, onko siitä kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu