apuva

olen nyt 1kk ikäisen tyllerön äiti. Tähän asti on maitoa aina tullut hyvin rinnoista. Imetän lähes täysin, mutta joskus kyläreissuilla on annettu nania jne... Mitä tarkoittaa ettei pumpulla lypsämällä juuri yhtään maitoa kun tuntuu että sormin puristamalla tulisi ihan hyvin... Pumpattu on monet kerrat joten turha ehdotella huonoa pumppausasentoa/otetta.. kiitos etukäteen
2225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

luepa tuolta:

http://www.hernekeppi.fi/kantsu/tietoa.html

Pumppaamalla ei tule kuin tippa pullon pohjalle

Pumppaaminen ei kerro maidon vähyydestä rinnoista laisinkaan. Moni lastaan pitkään imettänyt nainen ei ole edes täysimetysaikana saanut rinnoista pumpulla maitoa pisaraakaan tai maksimissaan joitakin kymmeniä millejä. Pumpun toimintatekniikka on erilainen kuin lapsen heruttelu ja imu. Vauva on äärettömän paljon parempi saamaan maitoa ulos rinnasta kuin paraskaan markkinoiden rintapumppu. Maidon tuloon vaikuttaa ratkaisevasti elimistön mielihyvähormoni oksitosiini ja jos äiti ei tunne oloaan kotoisaksi /rentoutuneeksi pumppatessa, maitoa ei sinne tule vaikka rinnat pingottaisivat maidosta.

http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=158

# Pumppaamiseenkin niksinä voi käyttää lämpöä (esim. kulhoon tosi lämmintä vettä, kulho pöydälle ja sitten itse kulhonpäälle rötkölleen niin että tissi ui kauttaaltaan vedessä...ei tarvita suihkua tai saunaa) sekä miehen käsivoimia. Voi myös antaa vauvan imeä ensin tyyliin "bensaa letkulla tankista", eli vauva käynnistää maidon herumisen. Maidon pumppaamisessa kannattaa olla varovainen, jottei joudu kierteeseen: Maitoa alkaa tulla yli tarpeen, jos tissillä käy sekä vauva että lypsykone. Jotkut runsasmaitoiset myös luovuttavat maitoa.

Paljon tietoa yleensä imetyksestä ja maidontuotannosta ja sen lisäämisestä.

http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=97

Äänestä
  • Pumpulla herui enintään 30 ml, eli aivan mitätöntä oli, aattelin kans, että maito ei riitä, mutta imetin lastamme täysillä ekat 7 kk ja ruuan ohella oikeastaan tähän päivään saakka, lopettelen imetystä, kun töihin lähtö lähestyy, lapsi on siis nyt 1v 4kk eli totta se on, kaikki eivät heru pumpulle.

    Mä en sitten kokeillut muita merkkejä tms, lapsi kulki mukana ja imetin kaikkialla, sillä hän ei suostunut juomaan ekaan 7 kuukauteen muuta, kuin sitä aitoa oikeaa...:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lindalindalinda kirjoitti:

olen nyt 1kk ikäisen tyllerön äiti. Tähän asti on maitoa aina tullut hyvin rinnoista. Imetän lähes täysin, mutta joskus kyläreissuilla on annettu nania jne... Mitä tarkoittaa ettei pumpulla lypsämällä juuri yhtään maitoa kun tuntuu että sormin puristamalla tulisi ihan hyvin... Pumpattu on monet kerrat joten turha ehdotella huonoa pumppausasentoa/otetta.. kiitos etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu