onko mitenkään mahdollista päästä saudeihin turistina? olisi mielenkiintoista joskus päästä käymään siellä.
Vastaukset 6
- meneppä
Iraniin ja sieltä saudien rajalle ja kamelilla yli. Ei ole tullimuodollisuuksia eikä pakotteita. Saudien puolella jätä kameli parkkiin ja hyppää paikallisbussiin tai taxiin ja sanot arabiaksi; piäkaupuntiin jo piäsis.
- yksivaan
että oikein nauratti. No, meitähän on joka junaan ja osa jää asemalle!!! saudi- Arabiaan voi mennä turistiksi.
- lämpimästi että
yksivaan kirjoitti:
että oikein nauratti. No, meitähän on joka junaan ja osa jää asemalle!!! saudi- Arabiaan voi mennä turistiksi.
peität kaljusi juutalaisten patalakilla; nimeä en muista. Täten kuitenkin takaatte palvelutasojen maksimoinnin.
- kleaderp
Hei!
Järjestän lokakuun lopulla 2009 matkan, jossa pääkohteena on Saudi-Arabia. Meitä on muutaman hengen "miesjoukkue" lähdössä. Jokainen kiinnostunut on tervetullut mukaan!
Siis otapa yhteys! - Anonyymi
Saudi-Arabia avautui lopullisesti turismille 2019, kun maa alkoi myöntää turistiviisumeja ei-muslimeille. Wizzair aukaisi useita reittejä Euroopasta vuoden 2022 lopulla. Suomalaisille kätevintä on lentää Turusta Rooman kautta Saudeihin. Lennot ovat törkyhalpoja, mutta viisumista saa pulittaa 150+ euroa.
Olen nyt Dammamissa - tylsistymässä. Ensi kosketuksen perusteella maalaisempi version muihin Persianlahden maihin verrattuna.
Maan mielenkiintoisimmat kohteet löytynevät maan länsipuolelta: Abhan seutu, Taifin seutu ja Al Ulan seutu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.3931028Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei301952- 102895
- 78771
- 78752
- 82736
- 50665
- 37656
- 45641
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui39630